Відбулось засідання Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та осіб з інвалідністю

by Olga Zhurbenko | 8 Листопада 2013 10:54

Відбулось засідання Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та осіб з інвалідністю

Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та осіб з інвалідністю підтримує проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо звільнення окремих категорій осіб, які мають право на безплатний проїзд, від стягнення сплати автостанційного збору

Метою законопроєкту (реєстр.№2141а) є припинення неправомірного стягнення із ветеранів війни (учасників бойових дій, осіб з інвалідністю війни, учасників війни), осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та осіб, на яких поширюється дія Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оплати за обов'язкові послуги автостанцій (автостанційного збору).

Довідково:

Відповідно до Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ветерани війни (учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни), особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особи, на яких поширюється дія цього закону, мають право на безоплатний проїзд, зокрема, автомобільним транспортом загального користування приміського і міжміського сполучення.

Пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Водночас, статтею 36 Закону "Про автомобільний транспорт" передбачено надання автостанціями обов'язкових послуг пасажирам, пов'язаних з їх проїздом автобусними маршрутами загального користування, а автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, - послуг, пов'язаних з відправленням та прибуттям автобусів згідно з розкладом руху. До таких послуг, зокрема, належать: продаж квитків; користування приміщеннями для чекання поїздки, облаштованими місцями для сидіння.

За надання обов'язкових послуг автостанцій з осіб, які придбавають проїзні квитки, стягують автостанційний збір, що входить до вартості квитка. При цьому слід зауважити, що Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176, сплата послуг автостанцій при отриманні квитка на пільговий проїзд не передбачена.

Проте, як вбачається із численних звернень, що надходять на адресу Комітету, в багатьох регіонах України існує повсюдна практика стягнення автостанційного збору також з тих осіб, які відповідно до законодавства мають право на безкоштовний проїзд автомобільним транспортом, зокрема, ветеранів війни, проїзним документом для яких є не квиток, а посвідчення особи встановленого зразка (пункт 3 частини другої статті 39 Закону "Про автомобільний транспорт"). Підставою для стягнення такого збору для підприємств автобусних станцій є відсутність прямої законодавчої норми щодо звільнення таких осіб від автостанційного збору під час реалізації їх права на безоплатний проїзд.

Верховна Рада України

Source URL: https://naiu.org.ua/komitet-u-spravakh-pensioneriv-veteraniv-ta-invalidiv-pidtrimue-proekt-zakonu-pro-vnesennya-zmin-do-deyakikh-zakonodavchikh-aktiv-ukrajini-shchodo-zvilnennya-okremikh-kategorij-osib-yaki-mayut-pravo-n/