Коли почалася війна, я зняв протез, щоб бути собою: історія стронгмена з Бердянська, якому підкорився світовий рекорд

Коли почалася війна, я зняв протез, щоб бути собою: історія стронгмена з Бердянська, якому підкорився світовий рекорд
30 Березня 2023
Друкувати цю новину

34-річний мешканець Бердянська Володимир Мойсей, один з тих, хто прославляє Україну на міжнародній арені. Внаслідок дорожньої аварії чоловік втратив руку, але не просто не зламався, а вписав своє ім’я в історію українського спорту, встановивши національний рекорд з пауерліфтингу. А зовсім нещодавно, на змаганнях в США, які щороку організовує легенда Голлівуду Арнольд Шварценеггер, Володимиру підкорився і світовий рекорд. Це історія про сталеву мотивацію і успіх, який приходить через прийняття себе, пишуть «ФАКТИ».

ДТП, що змінила життя

Весна 2019 року. На цей час Володимир Мойсей вже є доволі успішним спортсменом, майстром спорту з пауерліфтингу, практикуючим психологом, та займається захистом прав дітей в офісі дитячого омбудсмена. Автокатастрофа, що трапляється в травні, вмить змінює все життя чоловіка.

«Я був експертом з прав захисту дітей від уповноваженого ВР. В той час в Бердянську у нас жив хлопчик, у якого помер батько, мати була асоціальна і соцслужби не знали як йому допомогти. Я їхав 2 травня у справах цього хлопчика, — згадує Володимир. — На дорозі з’явився смерч. Він прийшов з поля, велика глиба землі залетіла мені під колесо, цей вихор почав крутити моє авто, струснув його, ліва рука опиналася за відкритим вікном, в наступний момент я побачив, що рука лежить в мене вже на колінах, ллється кров. Я вибив двері, виліз із авто, тримаючи відірвану руку. Дуже багато людей на дорозі проїжджало, але ніхто не зупинявся. Потім все ж таки зупинилися чоловік з жінкою, які мені допомогли».

Коли почалася війна, я зняв протез, щоб бути собою: історія стронгмена з Бердянська, якому підкорився світовий рекорд. володимир мойсей, дтп, пауерліфтинг, рекорд, стронгмен

Володимира доставили до лікарні, однак врятувати відірвану руку вже не вдалося.

«Справа в тому, що в лікарні багато часу я був без допомоги. Потім лікарі мені вже сказали, що якщо б протягом 5 годин я отримав допомогу, то руку могли б пришити і все було добре. Та я близько 11 годин був без допомоги, рука почорніла і стала непридатна», — розповідає чоловік.

Прогнози лікарів стосовно подальшого життя Володимира були вкрай невтішними.

«Лікарі мені давали такий прогноз: або я завжди буду лежати, бо пережив дуже сильний удар, або помру, адже я втратив близько 60% крові. Та за дві доби я вже почав ходити з крапельницею, через 5 днів мене перевели з реанімації, через півтора місяці мене виписали з лікарні, а через три місяці я вже потрапив на змагання і боровся з хлопцями, що мали дві руки, зайнявши третє місце, а за пів року встановив рекорд України», — пригадує спортсмен.

Коли почалася війна, я зняв протез, щоб бути собою: історія стронгмена з Бердянська, якому підкорився світовий рекорд. володимир мойсей, дтп, пауерліфтинг, рекорд, стронгмен

На шляху до рекордів

У 2020 році Володимир Мойсей потрапив до книги рекордів України піднявши однією рукою у становій тязі штангу вагою 250 кілограмів.

Свій перший похід до спортивної зали після аварії Володимир чудово пам’ятає.

«Я був наче налякана дитина, яка прийшла у цей світ, дивиться навкруги і питається, де мама? Думаєш, що на тебе всі дивляться, бо щось з тобою не так. Тільки потім я зрозумів, що люди дивилися на мене, бо побачили, що я хочу відновлюватись, і це був більше як погляд-респект: «Ти зможеш!» — розказує чоловік.

Відеопрогравач

00:00
00:18

 

Та як це займатися силовим видом спорту, працюючи з екстремальною вагою, коли немає однієї кінцівки. Володимир зізнається, що йому допоміг власний винахід — спеціальна лямка, що кріпиться до плечей.

Коли почалася війна, я зняв протез, щоб бути собою: історія стронгмена з Бердянська, якому підкорився світовий рекорд. володимир мойсей, дтп, пауерліфтинг, рекорд, стронгменПіднімати штангу Володимиру допомагає спеціальна лямка власної конструкції

«Вона дуже дієва в контексті реабілітації. Зараз я її хочу запатентувати, щоб хлопці і дівчата, які втрачають кінцівки, могли отримати такі ж лямки і займатися», — пояснює стронгмен.

Та настає лютий 2022 року. Рідний для Володимира Бердянськ загарбники окупують у перші ж дні широкомасштабного вторгнення. Чоловік починає активно займатися волонтерством, та одного дня дізнається, що дорога до міста йому закрита.

«Я виїхав в квітні, щоб привезти гуманітарну допомогу. Але назад я вже не міг повернутися, бо мене внесли у списки як громадського діяча, волонтера, патріота України. Мене попередили, що якщо я в’їду, то мене в кращому випадку заберуть у полон, а в гіршому випадку все може завершитися трагічно. Тому я евакуював родину. Та це була дуже складна операція, коли ти тут, а твоя родина там, і між вами 25 блокпостів росіян», — розповідає Володимир Мойсей.

Спортсмен вивозить свою родину до Швейцарії, а сам повертається в Україну, щоб допомагати фронту. Та мрія про світовий рекорд не полишає спортсмена.

«Я дуже багато їжджу в госпіталі до поранених військових, працюю там як психолог, тренер, реабілітог. Нажаль, через це все у мене не було можливості готуватись до змагань повноцінно: правильно харчуватися, відпочивати, достатньо спати. І увечері ти приходиш на тренування вже виснажений. Та все одно я намагався хоча б три рази на тиждень займатися», — зізнається стронгмен.

На честь родини і ЗСУ

І в березні 2023 року мрія Володимира Мойсея стає реальністю. Чоловік потрапляє в США на «Arnold Sports Festival» — топові світові змагання з силових дисциплін, які вже багато років організовує легенда кіно і бодібілдингу Арнольд Шварценегер. Такий собі «Золотий глобус» в сфері силового спорту.

Коли почалася війна, я зняв протез, щоб бути собою: історія стронгмена з Бердянська, якому підкорився світовий рекорд. володимир мойсей, дтп, пауерліфтинг, рекорд, стронгмен

«Це як Олімпійські ігри. В США ці змагання мають приблизно такий самий авторитет. На цьому фестивалі були змагання з пауерліфтингу, я робив станову тягу. Як адаптивний атлет в категорії до 100 кілограмів я підняв 260 кілограмів. Хотів 280, але трохи не пішло. Я розумів, що я це зможу зробити, тому я і замахнувся спочатку на 280 кілограмів. Але думаю, що в наступному сезоні в мене все вийде. Та і 260 кілограмів стало достатньо для світового рекорду. Людина з однією рукою піднімає менше 240 кілограмів. Серед хлопців з обома руками я став сьомим. Тобто далеко не останній. Але вся суть була саме в адаптивному атлетизмі. Цим самим я ще раз показав, що українці дуже сильний народ», — каже Володимир.

Свій рекорд спортсмен присвятив ЗСУ та власній родині.

«Цей рекорд я присвячую нашим захисникам, хлопцям і дівчатам, які втратили кінцівки. Це найперший посил. Та нашим з дружиною дітям, щоб вони бачили приклад, що в житті може бути різне, але може бути навіть краще, навіть попри те, коли ми щось фізично втрачаємо, — говорить стронгмен. — Я написав програму психологічного відновлення для людей, які втратили кінцівки, і для мене дуже важливо сьогодні показати параолімпійському комітету, що є адаптивний спорт, він є в Європі і США і там люди після травм, в тому числі і отриманих на війні, можуть відновлюватись, займатися спортом яким вони займалися і раніше. І адаптивний спортсмен може виходити і боротися як і з звичайними спортсменами, так і адаптивними».

Коли почалася війна, я зняв протез, щоб бути собою: історія стронгмена з Бердянська, якому підкорився світовий рекорд. володимир мойсей, дтп, пауерліфтинг, рекорд, стронгмен

Однак не дивлячись на всю трагедію великої війни, Володимир зізнається, що саме ця криза допомогла йому перестати боятися бути собою.

«Прийняти себе остаточно як людину з інвалідністю, з усіма можливостями і неможливостями, я зміг тільки після того, як почалася повномасштабна війна. Я зняв свій косметичний протез, який носив до того. Я зрозумів, що він, навпаки, мені заважає бути більш швидким і мобільним, і навіть не пам’ятаю де він у мене лежить. Полюбив себе таким як є. Я цьому радий, бо тепер я виглядаю більш органічно і природно, як є насправді», — резюмує Володимир Мойсей.

Дізнатися більше про реабілітацію воїнів та постраждалих від війни в Україні, а також про допомогу українцям з інвалідністю, які отримали притулок у країнах ЄС, ви можете на сайті організації EnableMe Ukraine.

Світлана Симоненко

  Категорія: