Інклюзивний туризм як комплексний підхід для створення сприятливого суспільного середовища

Інклюзивний туризм як комплексний підхід для створення сприятливого суспільного середовища
8 Квітня 2021
Друкувати цю новину

Херсонщина  одна з найбільш привабливих територій України для туризму, рекреації та відпочинку. З кожним роком кількість туристичних прибуттів на Херсонщині збільшується. 

Значна частина подорожуючих – це туристи з інвалідністю, вадами зору або слуху, інші маломобільні групи населення. Подорожуючи, вони стикаються з широким діапазоном бар’єрів, які заважають їм у повній мірі споживати наявні туристичні ресурси. Звісно так не має відбуватися. Будь-які категорії туристів мають рівноцінне право на отримання повного спектру послуг, не відчуваючи при цьому ніяких перепон та дискомфорту. 

Інклюзивний туризм – це частина комплексного підходу зі створення сприятливого суспільного середовища для осіб з інвалідністю.

В розвинених країнах світу досить успішно розвивається інклюзивна інфраструктура, що дозволяє людям з фізичними вадами вести активний спосіб життя і спонукає до подорожей.

В Україні на даний час розробляється Національна стратегія створення безбар’єрного простору в Україні (за ініціативи першої леді Олени ЗЕЛЕНСЬКОЇ та на виконання указу Президента України).

З метою створення умов для розвитку належної інклюзивної інфраструктури на території Херсонської області, 07 квітня  під головуванням заступника голови облдержадміністрації Миколи Якименка управлінням туризму та курортів  організовано онлайн вебінар  “Інклюзивний простір з елементами доступності для туристів з особливими потребами”.
Під час заходу визначено та обговорено основні необхідні умови для туристів з особливими потребами у контексті “як доїхати?”, “де зупинитися”, “де поїсти?”, “що відвідати?” на територіях об’єднаних територіальних громад області, в закладах розміщення, на об’єктах природно-заповідного фонду, інших туристично-привабливих об’єктах.

Учасники вебінару також розглянули позитивні приклади міжнародного досвіду Іспанії, Туреччини, Польщі щодо доступності подорожей в порівнянні із наявним облаштуванням об’єктів та територій Херсонської області на дійсний час.

До участі приєднались представники місцевих громад, органів виконавчої влади, туристичних підприємств, громадських об’єднань, бізнес-асоціацій, адміністрації об’єктів природно-заповідного фонду, комунальних установ, тощо. 

Спікерами виступили заступник начальника управління туризму та курортів облдержадміністрації — начальник відділу розвитку курортно-рекреаційних територій Тетяна Таранова та Члени Національної Асамблеї людей з інвалідністю України:

1) Херсонська ГО «Ініціатива на захист прав людей з інвалідністю», голова Яна ЛЕБЄДЄВА

2) ГО «Всеукраїнська організація осіб з інвалідністю» «ВЕЛІД», голова Віктор БУЛКА

3) «Херсонське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих», директор Олександр БОНДАРЕНКО

Окрім того, до обговорення приєдналися експерти:

— Головний архітектор області Григорій ХОДІН

— Голова ГО «Екологічна ініціатива» — національний координатор міжнародної програми сталого розвитку пляжів та яхтенно-катерних стоянок,  Вікторія РАДЧЕНКО

Безсумнівно для комфортного відпочинку маломобільних туристів, подальшої конкурентоздатності Херсонщини як туристичної дестинації, території та об’єкти області мають бути максимально облаштовані спеціальними елементами доступності.
Це і транспорт, і зупинки, готелі, заклади відпочинку та оздоровлення, ресторани, пляжі, музеї, візит-центри національних природних парків та біосферних заповідників, вбиральні, та інші об’єкти.

Пляжні території мають бути облаштовані:
— пандусами з поручнями, під’їздами;
— пляжними дерев’яними доріжками з тросом;
— колясками-амфібіями;
— пляжними кабінками (роздягальнями) з лавками;
— пляжними алюмінієвими парасолями та шезлонгами на колесах;
— ігровими комплексами для дітей з інвалідністю;
— модульними вбиральнями із спеціальним устаткуванням та інвентарем;
Готельні заклади мають мати в наявності спеціалізований номерний фонд (і обов’язково звертати увагу на інклюзивність облаштування при будівництві, реконструкції, проведенні модернізації матеріально-технічної бази);
Також, при створенні інклюзивного простору необхідним є облаштування:
— спеціальними направляючими доріжками з тактильної плитки для людей з вадами зору;
— звуковими маячками перед входом до музеїв;
— обладнанням для внутрішнього та зовнішнього озвучення зупинок у громадському транспорті;
— спеціальними місцями для паркування транспортних засобів, які належать особам з інвалідністю;
— належним оснащенням зупинок громадського транспорту;
— інформаційно-вказівними знаками, освітленням та оснащенням з «кнопками викликів»;
Широко має використовуватись:
— шрифт Брайля;
— візуальні та світлові сповіщення;
— послуги перекладачів жестової мови та багато інших аспектів.

Наряду з низьким рівнем облаштованості об’єктів обов’язково має приділятись увага обізнаності працівників сфери гостинності щодо якісного обслуговування мандрівників з обмеженими можливостями. Має проводитись інформаційна-роз’яснювальна робота, навчальні тренінг-семінари для персоналу та працівників.

Ця робота має проводитись системно та комплексно органами місцевого самоврядування у взаємодії з підприємствами, установами та організаціями області.

За підсумками вебінару його учасникам надіслано методичні матеріали з переліком основних нормативних документів, які гарантують право безперешкодного доступу для туристів з особливими потребами до туристично привабливих споруд/територій/об’єктів та рекомендації щодо забезпечення доступності відповідних об’єктів для туристів з обмеженими можливостями для практичного використання в роботі.

Також відповідні інформаційні матеріали будуть розміщені на сайті управління.

Джерело https://visitkherson.gov.ua/novyny-tourizm/inkljuzivnij-prostir-z-elementami-dostupnosti-dlja-turistiv-z-osoblivimi-potrebami/

  Категорія: