IFES проводить оцінювання потенційної майбутньої системи адміністрування встановлення результатів виборів в Україні

by Olga Zhurbenko | 26 Лютого 2018 11:18

У грудні 2017 року Центральна виборча комісія (ЦВК) України ініціювала проведення державного експерименту щодо впровадження нової системи адміністрування встановлення результатів виборів під час проведення майбутніх проміжних виборів народного депутата України. Зазначена ініціатива, у разі отримання підтримки парламенту, впроваджуватиметься паралельно із чинною системою встановлення результатів виборів в Україні, і може слугувати моделлю для розробки та впровадження майбутньої системи адміністрування встановлення результатів в Україні.

Ініціатива ЦВК знайшла відображення у законопроєкті, який був затверджений постановою ЦВК № 273, але в парламенті поки що зареєстрований не був. З 4 по 17 лютого 2018 року IFES провів оцінювання запропонованої ініціативи, в рамках якого було проведено зустрічі із широким колом зацікавлених сторін та розглянуто існуючі та можливі варіанти впровадження системи адміністрування встановлення результатів виборів в Україні.

15 лютого IFES та ЦВК провели круглий стіл з метою обговорення запропонованої системи адміністрування встановлення результатів виборів, а також висновків за результатами проведеного оцінювання.​

Під час круглого столу представники IFES представили основні результати оцінювання, суть яких зводиться до наступного:
° серед зацікавлених сторін існує загальна згода стосовно потенційних переваг від запровадження ініціативи ЦВК на рівні дільничних виборчих комісій для адміністрування встановлення результатів голосування;
° найкращим способом імплементації системи адміністрування встановлення результатів виборів є комплексне та поступове впровадження, якому має передувати належна апробація системи та проведення експериментальних заходів;
° вкрай важливими є виклики, не пов’язані з технологіями, у тому числі підготовка та сертифікація членів та працівників дільничних і окружних виборчих комісій.
° необхідно визнати та усунути підвищену кількість кіберзагроз, що стоять перед Україною. При розробці та впровадженні будь-якої системи адміністрування встановлення результатів виборів з використанням новітніх технологій слід враховувати принципи протидії кіберзагрозам, що передбачає максимальну прозорість та попередню розробку альтернативних планів дій за непередбачуваних обставин.

Під час обговорення було відзначено необхідність створення технічної робочої групи при ЦВК (як раніше рекомендувалось за результатами конференції «Використання нових інформаційних технологій у виборчих процесах: виклики, ризики та перспективи», організованої IFES 27-28 березня 2017 року).

16 лютого 2018 року на запит ЦВК IFES провів презентацію щодо систем адміністрування встановлення результатів виборів для працівників Секретаріату ЦВК. В рамках презентації були окреслені основні принципи системи адміністрування встановлення результатів виборів та міжнародний досвід їх впровадження, зокрема у Кенії та Індонезії.

​Ключові висновки за результатами оцінювання будуть висвітлені у комплексному звіті, що буде представлений ключовим зацікавленим сторонам у березні 2018 року.

Ця ініціатива стала можливою завдяки підтримці USAID, Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії.

——-

З 1994 року IFES відіграє значну роль у просуванні проведення виборчої, адміністративної та правової реформ в Україні. Разом з Центральною виборчою комісією (ЦВК) і неурядовими партнерами, IFES сприяє діалогу щодо реформи виборчої системи, підвищує спроможність місцевих організацій громадянського суспільства, впроваджує найкращі практики у сфері підготовки членів виборчих комісій, а також сприяє реалізації в Україні критично важливих реформ політичного фінансування. Аналізи і коментарі, підготовлені IFES та партнерами з числа представників громадянського суспільства є джерелом інформації з виборчої тематики як для національних, так і для міжнародних зацікавлених сторін.

 

Source URL: https://naiu.org.ua/ifes-provodyt-otsinyuvannya-potentsijnoyi-majbutnoyi-systemy-administruvannya-vstanovlennya-rezultativ-vyboriv-v-ukrayini/