Гуманітарна підтримка осіб з інвалідністю в громадах Харківської області

Гуманітарна підтримка осіб з інвалідністю в громадах Харківської області
7 Червня 2023
Друкувати цю новину

«Ми поруч!» – так звучить назва проєкту, але для кожної людини ці слова не пустий набір слів.

Бути поруч з тим, хто відчуває потребу сторонньої допомоги, визначити цю потребу, залучити ресурси на вирішення проблеми – це дуже відповідально, і як вчергове переконалися фахівці Харківської асоціації незрячих юристів,  – завдячливо.

Для реалізації проєкту було обрано чотири громади Харківськорї області, зокрема: Пісочинська, Чугуївська, Лозівська і Качалівська, в яких протягом часу проведені зустрічі з людьми з інвалідністю та фахівцями соціальної сфери. Враження після цих зустрічей надихнули на подальшу діяльність, оскільки коли вислуховуєш людей безпосередньо, відчувається їхня радість та біль.

Пісочинська зустріч була сповнена новими очікуваннями і сподіваннями, оскільки з травня 2023 року починає роботу Центр соціальних послуг, де громада знайшла приміщення, в якому новостворене комунальне підприємство буде піклуватися людьми з інвалідністю, та іншими мешканцями громади, що знаходяться у складних життєвих обставинах.

Чугуївська зустріч вразила комплексністю підходу у наданні соціальних послуг. На базі місцевого територіального центру створено гуманітарний ХАБ, де зосереджена підтримка всіх, хто потребує соціального захисту, це і внутрішньо-переміщені особи, і люди з інвалідністю, і багатодітні сім’ї.

Зустріч з представниками громади Невеличкого села Качалівка Краснокуцького району зворушила  запальною енергією і оптимізмом старости – Ніконової Лариси Миколаївни, бажанням зробити цей світ кращим і вірою в силу наших людей.

Поїздка до м. Лозова запам’ятається згуртованістю, душевністю, родинним духом, який панує в середині реально діючих громадських організацій та притаманний лише сталим організаціям.

«Як ви, українці, в невеликих та маленьких громадах, чим живете, чого ви потребуєте найбільш за все, чи не відчуваєте ви себе забутими, покинутими?» –  Ці питання звучали на кожній зустрічі. І всюди була лише одна відповідь: «Перемоги і миру! Проблеми були завжди, і будуть, ми їх вирішимо, якби тільки не гинули і не калічилися на війні наші люди!».

Попри труднощі, мешканці громад об’єднуються для допомоги армії. Качалівці і Лозівчани розказали, як допомагали з перших днів війни хлопцям, що служать чим могли: несли картоплю, сало, консервацію, в кого що було, збирали гроші на придбання термобілизни, дронів, тепловізорів, плели маскувальні сітки.

В Лозовій вокальний ансамбль «Рідний край» душевно заспівав авторські пісні керівниці ансамблю Лідії Андріївни. Люди дякували за підтримку, яку вони постійно відчувають від свого мера – Зеленського Сергія Володимировича. До слова сказати, Лозівська зустріч зпівпала із відзначенням первинною організацією УТОС, яку очолює Антоніна Данилівна 90-річчя товариства.

Одним з завданням проєкту було проведення дослідження потреб осіб з інвалідністю, які мешкають в цих громадах, яке здійснювалося шляхом анкетування. Метою дослідження було виявлення найбільш актуальних проблем осіб з інвалідністю, що мешкають в різних територіальних громадах Харківської області, моніторинг соціальних можливостей територіальних громад щодо надання соціальних послуг особам з інвалідністю, архітектурної доступності до таких послуг. За результатами дослідження громадам будуть надані відповідні рекомендації.

Підсумовуючи двомісячну роботу проєкту, слід відзначити, що в територіальних громадах, віддалених від обласного центру люди з інвалідністю відчувають потребу у соціальних послугах з догляду, потребу у засобах гігієни, матеріальній допомозі на придбання палива на зимовий період, облаштування приміщень необхідними умовами для безперешкодного користування. При цьому люди готові поділитися з іншими своєю душевною красою і силою, яка властива нашому сильному, творчому, Українському народу, що дає відчуття єдності і впевненості.

**********

Проєкт «Гуманітарна підтримка осіб з інвалідністю з обраних громад Харківської області «Ми поруч» реалізувався Харківською асоціацією незрячих юристів в рамках в рамках проєкту Національної Асамблеї людей з інвалідністю України «Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координації організацій осіб з інвалідністю», який фінансується Європейським форумом інвалідності та Християнською місією незрячих (СBM).