Громадське радіо: Що заважає друкувати бюлетені шрифтом Брайля?

19 Липня 2019 Друкувати цю новину

Як голосувати людям з інвалідністю, чи будуть доступними виборчі дільниці та як організований процес для людей на візку або з вадами зору?

Про все це поговорили з Наталію Скрипкою, виконавчою директоркою Національної асамблеї людей з інвалідністю в Україні.

Недоступні дільниці

Будівлі, в яких розташовані виборчі дільниці – це звичайні будівлі громадського призначення, які мали б бути доступними в повсякденному житті для всіх громадян України, в тому числі і для маломобільних, і це не лише люди з інвалідністю. Це, наприклад, люди, які тимчасово втратили здатність пересуватися, це вагітні, батьки з дітьми на візочках тощо. Вони складають близько 40% населення. Виходить, що виборчі дільниці для них є недоступними.

Ми збирали інформацію від людей з інвалідністю — як ви проголосували на президентських виборах, чи ви голосували дома, чи на дільниці, чи були ваші права дотримані, чи порушені. І отримали величезний шквал інформації. Приємно були здивовані, що хоч не 100% відповідей було не про порушення чи дискримінацію. Кожна п’ята відповідь від людей з інвалідністю про те, що людина безперешкодно попала на дільницю і проголосувала. І це вселяє певний оптимізм і доводить, що ми, українці здатні робити зміни і забезпечувати реалізацію свої прав. Тобто ми здатні і цього треба прагнути.

Але ми провели моніторинг доступності дільниць в ряді місць – Київ, Львів і Краматорськ. В Києві є 33 виборчі дільниці, з них доступна аж одна. У Львові ми обстежили 46 виборчих дільниць, і тільки шість були доступні. В Краматорську з 51-ї виборчої дільниці була доступна лише одна. Тому ситуація з доступністю дуже складна. Проте є дільниці, які, за нашими рекомендаціями, були спущені на перший поверх з другого чи третього. Тобто потроху ми просуваємося, але проблем ще дуже багато.

І проблеми не лише з фізичною доступністю до дільниці. Ми отримували інформацію про незнання, неосвіченість працівників виборчих дільниць щодо того, яку допомогу вони зобов’язані надати, якими правами наділені виборці з інвалідністю, щоб вони не перешкоджали цим людям реалізувати свої права.

На що має право людина, яка приходить на місце голосування і розуміє, що їй потрібна допомога?

Якщо людина має будь-які порушення – моторики рук або порушення зору, ми розуміємо, що така людина не зможе самостійно заповнити бюлетень чи поставити підпис. Тоді, згідно з законодавством, така людина має права скористатися допомогою іншого виборця. Дуже часто люди приходять з особою, якій вони довіряють.

Інше право, яке закріплено законодавством, це використання трафаретів шрифтом Брайля для незрячих громадян під час голосування. Але таких трафаретів не було ані на останніх президентських виборах, ані на попередніх. Причини, які називають, зокрема Центральна виборча комісія та інші наші партнерські організації, що ті технології, які існують в Україні щодо друку шрифтом Брайля, не дозволяють виготовити трафарет такого розміру, оскільки бюлетені в Україні надзвичайно довгі. Але якщо ми прагнемо забезпечити рівні права і немає технології – шукайте альтернативи. Ми аналізували досвід сусідньої Польщі: вони змінили формат бюлетеню. Там бюлетень невеликий, там мінімум інформації, і це дозволяє забезпечити трафарет шрифтом Брайля. Тобто тут питання – наскільки є розуміння в наших можновладців, що ці права мають бути забезпечені для кожного виборця.

Що треба знати, аби проголосувати вдома?

Право проголосували вдома мають ті люди, що мають порушення здоров’я, пов’язані з неможливістю прибути на виборчу дільницю. Але, якщо ми говоримо про людей з інвалідністю, то всі люди з інвалідністю І групи мають таке право.  Але інколи відмітку в бюлетені – неспроможен самостійно голосувати – ставлять без згоди людини. Тому якщо ви маєте І групу інвалідності, треба перевірити в Державному реєстрі виборців, чи вас держава відправила голосувати на дільницю, чи вирішила, що ви будете голосувати вдома. Чому це важливо? Тому що якщо напроти вашого прізвища стоїть помітка про неспроможність самостійно голосувати і ви прийдете на дільницю, то ви на дільниці проголосувати не зможете. Вам скажуть, що до вас прийдуть додому. Єдиний вихід – дочекатися працівників виборчих комісій з мобільною скринькою, а вони повертаються за годину до закриття, зі списками тих, хто голосує на дому. І з 19:00 до 20:00 є шанс в такої людини проголосувати на дільниці. Крім того, варто звернути увагу, що у запрошенні на вибори має бути вказано, де саме ви голосуєте – вдома чи на дільниці.

Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі.

Громадське радіо

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Ваші дані будуть надійно збережені! Вашу e-mail адресу не буде опубліковано. Також інші дані не будуть передані третій особі.
всі поля обов'язкові до заповнення.