ГОІ та оренда державного чи комунального майна: чи є перспектива?

by Olga Zhurbenko | 28 Липня 2020 09:48

23 липня 2020 року  відбулася міжвідомча ZOOM-нарада з обговорення проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно». Чи буде підвищено орендну плату за розміщення офісів громадських організацій осіб з інвалідністю вже у 2020 році?

Публікуємо текст звернення НАІУ до Мінекономіки з цього питання. 

"До Вас звертається найбільш чисельне в Україні об’єднання громадських організацій людей з інвалідністю «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» (далі- НАІУ) за результатами проведеної 23 липня 2020 року ZOOM-наради з обговорення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку орендної плати  за державне майно».

НАІУ занепокоєна тим, що такий важливий документ, що стосується зокрема прав людей з інвалідністю та їх об’єднань не проходив обговорення/консультації з всеукраїнськими громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, як це визначено  Регламентом Кабінету Міністрів України. Зі свого боку, звертаємо увагу Мінекономіки та будемо вдячні керівництву міністерства щодо збереження багаторічних традицій співпраці з громадськими об’єднаннями та їх підприємствами у сфері зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, економічної та соціальної підтримки підприємств, де працює понад 50 % людей з інвалідністю. Як приклад такої співпраці: соціальні підприємства Українського товариства глухих за підтримки держави в цей складний для країни час боротьби з пандемією на Covid-19 за один місяць пошили понад 1 000 000 медичних масок.

Щодо проекту вищезазначеної Постанови. Проектом запропоновано зміни, які передбачали збільшення розміру орендної плати за оренду нерухомого майна, зокрема для організацій, що надають послуги з нагляду за особами з фізичними чи розумовими порушеннями; для закладів для центрів реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями; гаражів, що використовуються людьми з інвалідністю для спеціальних засобів пересування. НАІУ вдячна Мінекономіки та Фонду держмайна за врахування пропозицій  Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю Сушкевича В.М. з цього питання та збереження діючих орендних ставок.

Щодо питання, яке під час наради було озвучено, але не було вирішено - це збереження розміру річних орендних ставок за оренду нерухомого майна для розміщення  офісів  громадських об’єднань осіб з інвалідністю (що не використовуються  для провадження підприємницької діяльності). В діючій постанові розмір орендної плати для офісів ГОІ  становить - 1 % орендної ставки, а понад 100 кв. метрів – 7%.  Таким чином, Держава виконувала Конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю та Закон України «Про  основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».  В зауваженнях загального порядку № 7 Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю (додається)  чітко зазначено щодо необхідності виділяти організаціям осіб з інвалідністю  з урахуванням характерних особливостей їх діяльності від інших організацій громадянського суспільства.

Звертаємо увагу, що працівниками, членами та клієнтами цих організацій є значна частина людей, які пересуваються за допомогою технічних засобів реабілітації (візки, милиці, ходунки тощо). А це потребує більшої площі приміщень як для створення робочих місць, так і для організації роботи приймальної офісу ГОІ, забезпечення належних (доступних) санітарно-гігієнічних кімнат, зон відпочинку тощо. Тому в діючій постанові від 4 жовтня 1995 року № 786  зазначено, що державна підтримка з орендної плати для офісів ГОІ на площі до 100 кв. м. становить  1% орендної ставки, більше -7%.

Інше питання, яке обговорювалось на нараді – цільове використання приміщень, що надаються ГОІ.  НАІУ звертає увагу, що при наданні приміщення ГОІ, підписується договір з Фондом державного майна на цільове використання – офіс організації.  Згідно з умовами договору, громадська організація не має права здійснювати  на орендованій площі підприємницьку діяльність або передавати її в оренду іншим юридичним/фізичним особам. Це пряма заборона! І порушення цих вимог Договору передбачає відповідні штрафні санкції та розірвання договору.

І останнє, звертаємо увагу, що на практиці отримати неприбутковій громадській організації людей з інвалідністю приміщення державної чи комунальної форми власності практично не можливо, особливо зараз коли треба буде проходити аукціон. В основному майно, яке пропонується ГОІ для розміщення офісів передбачає значних капіталовкладень для організації капітального ремонту та створення умов для потреб людей з інвалідністю.

Наголошуємо, що Держава нічого не втрачає  від збереження діючої державної підтримки з пониженої орендної ставки для розміщення офісів громадських об’єднань осіб з інвалідністю, а виконує взяті на себе міжнародні та національні зобов’язання. Просимо залишити діючу редакцію методики розрахунку  «розміщення громадських об’єднань осіб з інвалідністю на площі до 100 кв. метрів (що не використовуються для провадження підприємницької діяльності) становить -1% орендної ставки, а понад 100 кв. метрів - 7% орендної ставки.

Одночасно, просимо Вас під час підготовки Мінекономіки змін до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» залучити Національну Асамблею людей з інвалідністю України для врахування потреб осіб з інвалідністю та їх організації відповідно до Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю".

 

 

Source URL: https://naiu.org.ua/goi-ta-orenda-derzhavnogo-chy-komunalnogo-majna-chy-ye-perspektyva/