Генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко взяла участь у засіданні Ради з питань професійної орієнтації населення

by Olga Zhurbenko | 5 Червня 2019 12:22

3 червня 2019 р. відбулось засідання Ради з питань професійної орієнтації населення, утвореної Постановою КМУ від 22.01.2009р. № 28.

Генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко взяла участь у засіданні Ради з питань професійної орієнтації населення

Під час засідання урочисто був підписаний Меморандум про співробітництво між Міністерством молоді та спорту України, Міністерством освіти і науки України, Міністерством соціальної політики України, Державною службою зайнятості (Центральним апаратом).

Меморандумом визначені такі основні напрямки співпраці:

Під час дискусії члени Ради обговорили деякі актуальні питання професійної орієнтації населення.

Міністр соціальної політики зазначив, що вже сьогодні Мінсоцполітики підготовлено низку ініціатив щодо внесення змін до законодавства у сфері зайнятості, що передбачають вдосконалення механізмів управління ринком праці, впровадження активних програм його розвитку та посилення тристороннього соціального діалогу.

“Разом із тим, ми переконані, що для зниження молодіжного безробіття в Україні сьогодні необхідно більше приділяти уваги питанням професійної орієнтації молоді, яка навчається та яка вже шукає роботу, сприяти її вибору та отриманню актуальних на ринку праці професій та можливості реалізуватися за обраною професією. Адже отримана професія у професійному закладі освіти дозволить легше інтегруватися на ринку праці. Питання розвитку професійної орієнтації потребують співпраці всіх ключових стейкхолдерів, які працюють з молоддю, а це і центральні та місцеві органи виконавчої влади і сторони соціального діалогу. Платформою для такої співпраці може виступати Рада з питань професійної орієнтації”, – резюмував Андрій Рева.

Генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко взяла участь у засіданні Ради з питань професійної орієнтації населення

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич зазначила: «Як ви знаєте, наразі триває масштабна реформа освіти. Її основна мета – забезпечити умови для відкриття і розвитку таланту кожної людини. Саме для цього ми змінюємо програми, даємо більший вибір предметів для дітей, вже зараз почали підготовку до запровадження старшої профільної школи та реформи профосвіти, де кожна дитина зможе поглибити знання саме з тих дисциплін, які будуть їй потрібні для подальшого професійного розвитку. Але усі ці механізми, побудована навколо інфраструктура не зможуть запрацювати, якщо ми не створимо дієвих способів для профорієнтації нашої молоді, а також не надамо їм допомогу для усвідомленої побудови власного кар’єрного шляху».

За словами Олександра Яреми, заступника Міністра молоді та спорту України, молодь є дезорієнтованою щодо пріоритетів і цінностей, значним залишається тренд трудової еміграції молоді, багато рокі поспіль спостерігається дисбаланс між фахівцями з вищою освітою і кваліфікованими робітниками. Зокрема, за словами Олександра Яреми, це призводить до того, що «47% клієнтів Державної служби зайнятості мають вищу освіту».

Родіон Колишко, зокрема, зазначив, що не варто розглядати професійну орієнтацію як виключно інструмент, яким користується молодь. «Сьогодні в середньому люди за професійну кар’єру змінюють 7-9 разів напрям професійної діяльності. Це означає, що вони, переважно, потребують послуг професійної орієнтації і навчання у дорослому віці, особливо у т.зв. віці «45+». Отже, ми всі повинні думати як ефективно і оперативно надавати відповідні послуги дорослим, часто працюючим особам», зазначив Родіон Колишко.

Передбачається, що підписаний меморандум має дати більше можливостей для використання профорієнтаційного тестування, яке наразі вже розроблено Державною службою зайнятості.

«Біля 47% осіб, що стають нашими клієнтами, є безробітні з вищою освітою. 35% – це особи, як мають відповідну професійно-технічну освіту, але не знайшли себе на ринку праці. В цьому контексті спільна робота над розвитком профорієнтаційних послуг є важливим кроком вперед. Ми маємо допомогти нашій молоді віднайти свій майбутній напрям професійної діяльності. Держслужба зайнятості має певний досвід у цьому. Ми вже більше двох років проактивно робимо профорієнтаційну діяльність. Зокрема, в цьому році наші профорієнтаційні послуги охопили понад 1,5 млн осіб. І наша профорієнтаційна платформа також набуває дедалі більшої популярності», – додала в.о. голови Держслужби зайнятості Ольга Макогон.

Генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко взяла участь у засіданні Ради з питань професійної орієнтації населення

Документ також передбачає створення так званих центрів кар’єри на базі закладів професійної та вищої освіти. Саме в них учням та студентам надаватимуть консультації, яким чином вони можуть підійти до побудови своєї подальшої кар’єри, враховуючи обрану спеціальність, порадити, які вибіркові предмети обрати для роботи за обраним напрямом.

Нагадуємо, що одним із напрямів співпраці також буде створення системи моніторингу працевлаштування випускників профтехів та вишів.

Така система дасть можливість відслідковувати успішність подальшого кар’єрного зростання випускників у прив’язці до закладу, який він чи вона завершили, аналізувати перспективи, які надає університет чи профтех,  вступникам та роботодавцям. Також це дасть МОН більше важливих даних про якість освіти та можливості, які дають заклади, для коригування освітньої політики.

Також Рада оновила своє керівництво на рівні заступників. Від сторони роботодавців заступником Голови Ради (яким за згаданою Постановою КМУ є Міністр соціальної політики) стала Олена Колеснікова, заступник виконавчого директора Федерації металургів України. Від сторони громадськості заступником Голови Ради став Родіон Колишко, Директор Інституту професійних кваліфікацій, Радник Конфедерації роботодавців України.

Відповідно до протокольного рішення, Раді буде необхідно розробити План дій на 2019 – 2020 роки.

Source URL: https://naiu.org.ua/generalnyj-sekretar-naiu-viktoriya-nazarenko-vzyala-uchast-u-zasidanni-rady-z-pytan-profesijnoyi-oriyentatsiyi-naselennya/