Досвід працевлаштування людей з інвалідністю в Данії: практики та ефективність

23 Січня 2018 Друкувати цю новину

Досвід працевлаштування людей з інвалідністю в Данії: практики та ефективність«…нерівне ставлення визначається як будь-яка пряма чи непряма дискримінація за ознакою раси, кольору шкіри, релігії, політичних поглядів, сексуальної орієнтації, віку, інвалідності, національного, соціального або етнічного походження» так розпочинається закон Королівства Данія про рівне ставлення на ринку праці.

Модель працевлаштування громадян з інвалідністю в Данії дає можливість людям з особливими потребами використовувати систему пошуку роботи на рівні з іншими шукачами в повному обсязі. За необхідності їм надається додаткова підтримка. Та особливість, яка відрізняє датський досвід працевлаштування людей з інвалідністю від інших європейських країн, полягає в створенні системи гнучких робочих місць. Вони регулюються законом про активні заходи щодо працевлаштування, відповідно до якого від 50 до 65% заробітної плати виплачується за рахунок державного бюджету.

Датське законодавство не передбачає систему квот для роботодавців, щоб працевлаштувати людей з інвалідністю. Але роботодавців зобов’язують при прийнятті на роботу на вакантну посаду надавати перевагу людям з інвалідністю, які мають такий же рівень кваліфікації, як інші шукачі.

Послуги для людей, які мають інвалідність, частково фінансуються з державного та муніципальних бюджетів. Держава зобов’язується сплачувати:

  • Пенсію з інвалідності – 35%
  • Соціальну допомогу та лікарняні виплати – 50%
  • Зарплатню для працівників, які мають гнучке робочу місце – 65%

З 2014 року підтримкою працевлаштування людей з інвалідністю в Данії займається Агентство ринку праці та працевлаштування (Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering har fire kerneopgaver, STARS), яке діє при Міністерстві зайнятості. Агентство має 8 регіональних відділень, а його структурні підрозділи тісно співпрацюють з 93 центрами зайнятості в муніципалітетах.

Отримати послугу підтримки в процесі працевлаштування на муніципальному рівні має право кожен громадянин з інвалідністю. В подальшому Муніципальний підрозділ Агентства ринку праці та працевлаштування Данії проводить оцінку його працездатності. Якщо вона є суттєво зниженою, то така особа має право на «гнучкий сертифікат» від центру зайнятості, який дозволяє їй звертатися до роботодавців щодо отримання гнучкого робочого місця.

В Данії немає загальнонаціональних критеріїв для відбору клієнтів для програм супроводу на робочому місці. Послуги з підтримки зайнятості, супроводу на робочому місці та особисті помічники доступні в державних центрах зайнятості та НУО, таких як NextJob.

NextJob проводить програму підготовки до виходу на ринок праці, участь в якій можуть брати люди віком від 18 років з різними видами інвалідності.

В Данії діє також центр Work4You, який надає індивідуальну підтримку людям з інвалідністю. Зокрема, її можуть отримати інші представники соціально незахищених категорій, які мають проблеми із виходом на відкритий ринок праці.

Рівень зайнятості

Використовуючи вказані інструменти працевлаштування громадян з інвалідністю, Данія досягла показника зайнятості людей з інвалідністю в 54%, безробіття – 15%, рівня економічної активності – 63%. У 2000 р. загальна кількість отримувачів пенсії з інвалідності або виплат на гнучких робочих місцях в Данії склала 270 тис. осіб. Зараз цей показник виріс приблизно на 25%. Працівники на гнучких робочих місцях рахуються як зайняті на повний день. Вони складають 2,3% загальної робочої сили (особи віком 16-66 років), а отримувачів пенсії з інвалідності – 8,9%.

Стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Громадський простір

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Ваші дані будуть надійно збережені! Вашу e-mail адресу не буде опубліковано. Також інші дані не будуть передані третій особі.
всі поля обов'язкові до заповнення.