Для незрячих у Львові створять аудіобібліотеку

23 Травня 2014
Друкувати цю новину

19 травня у Львові розпочався міжнародний шведсько-український проєкт «Сучасні інформаційні системи для українських користувачів з вадами зору». Проєкт триватиме впродовж півтора року і завершиться у грудні 2015 р. Мета проєкту – створити в Україні аудіобібліотеку навчальної та художньої літератури у форматі «дейзі».

Проєкт реалізовує Львівський обласний осередок ВГО «Українська спілка осіб з інвалідністю – УСІ», у партнерстві з академією «Свефі» (Швеція). Інформує прес-служба Львівської міської ради.

Це особливо зручний для користувачів з вадами зору формат, оскільки він має функцію навігації аудійованою книжкою: повністю незряча людина спроможна протягом лічених секунд віднайти будь-який потрібний їй розділ, параграф, сторінку тощо у створеній у форматі «дейзі» аудіокнизі. Показово, що працюватиме над виготовленням книг у форматі «дейзі» група незрячих і слабозорих мешканців різних областей України, які з’їхалися до Львова.

З 19 до 22 травня цього року у Львові триватиме перший етап занять з вивчення методики виготовлення «дейзі»-книг. Навчання продовжиться у Швеції в червні 2014 року на базі академії «Свефі» (Хапаранда), де лекції для незрячих і слабозорих українців читатимуть фахівці академії. Умовами проєкту передбачена передача українським користувачам кількох десятків одиниць технічного обладнання зі спеціальним програмним забезпеченням.

Учасники проєкту мають намір до грудня 2015 року виготовити 2000 позицій аудіокниг у форматі «дейзі», зосереджуючи увагу на україномовній та навчальній літературі.

«Проєкт має на меті заснувати першу в Україні «дейзі»-бібліотеку, доступну на одному з інтернет-ресурсів, і, головне, розпочати практичне вирішення тих освітніх проблем, які сьогодні стоять на заваді учням і студентам з глибокими ураженнями зору. Адже ситуація з існуванням підручників для вищої школи у будь-яких доступних для незрячих читачів форматах (рельєфно-кракових, озвучених, електронних) є критичною (їх просто не існує, внаслідок чого набуття вищої освіти незрячими студентами є надто складним або взагалі неможливим). Дещо краща ситуація спостерігається в середній освіті, хоча проблема наявності брайлівських книг залишається надто гострою», – розповідає керівник шведсько-українського проєкту Оксана Потимко.

Проєкт водночас дає змогу вирішити ще одне важливе питання – переходу від брайлівських до сучасних форматів підручників. Шведська система освіти оптимально вирішує питання забезпечення підручниками учнів і студентів з вадами зору: їм одночасно пропонують рельєфно-крапкові, озвучені та електронні книги, що стимулює спудеїв вивчати і шрифт Брайля, і комп’ютер. Такий підхід дозволяє

підготувати конкурентно спроможного на ринку праці незрячого фахівця, який вправно володіє комп’ютером попри глибокі вади зору. Водночас такий підхід дозволяє суттєво економити державні кошти на друкові брайлівських підручників гуманітарного циклу, які подаються незрячим в звуковому або електронному форматах.

«На жаль, в Україні коштів для друку рельєфно-крапкових книг не вистачає, а питання доповнення брайлівських книг електронними або звуковими підручниками не розглядається, з огляду на консервативність освітянських структур.

Враховуючи небажання освітян впроваджувати інновації, громадські організації, що опікуються проблемами осіб з інвалідністю по зору, розпочали робити це самостійно при підтримці шведських партнерів, які й виділили кошти для реалізації подібного проєкту в Україні. Вкотре громадські організації осіб з інвалідністю довели свою спроможність гнучко реагувати на поточні проблеми і вирішувати ті питання, які чиновникам здаються нездоланними», – наголошує Оксана Потимко.

Учасники проєкту мріють розробити «дейзі»-підручники для середньої школи, що відчутно допомогло б багатьом незрячим дітям, які навчаються поза межами спецшкіл-інтернатів. З клопотанням про надання електронних версій підручників для середньої школи організатори проєкту звернулись до МОН України, однак поки що безрезультатно. Плекаючи надію на чиновників МОН України, учасники шведсько-українського проєкту наголошують, що його впровадження на території України дає шанс вирішити за кошти північноєвропейського партнера значну частину освітніх проблем українських учнів з вадами зору.

Львівські новини 

  Новина має такі "мітки":
  Категорія: