Чи повинен роботодавець шукати людей з інвалідністю, аби не платити штраф?

19 Грудня 2016 Друкувати цю новину

Чи повинен роботодавець шукати людей з інвалідністю, аби не платити штраф?14 грудня у Львівському прес-клубі стартував відеопроект «Бухгалтерська правда». Його ведучі – професійні бухгалтери Мар’яна Кавин і Людмила Шахно говорили про актуальні теми української бухгалтерії: як їх трактують фіскали, що говорить норма закону і якими є рішення-поради незалежних фахівців.

Мар'яна Кавин і Людмила Шахно з’ясовували, чи має платити штраф підприємство, якщо воно не виконало норму із працевлаштування людей з інвалідністю. Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю вважає, що має.

- Якщо роботодавець працевлаштував від 8 до 25 осіб, то одне робоче місце має бути віддано людині з інвалідністю. Якщо працівників більше, ніж 25, то чотири відсотки робочих місць слід віддати особам з інвалідністю. Ця норма поширюється на роботодавців-юридичних осіб та підприємців, - пояснює законні норми Мар’яна Кавин.

Отож, якщо ця норма не дотримана, то штраф доведеться платити.

- Якщо кількість найманих працівників від 8 до 15, то розмір штрафу становить половину середньої річної заробітної плати. Якщо кількість найманих працівників більша, ніж 15 осіб, то за кожне незабезпечене людиною з інвалідністю робоче місце слід заплатити штраф у розмірі однієї середньорічної заробітної плати на цьому підприємстві. А також – пеню у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ, яка діє на момент сплати, - пояснює вона.

При цьому, якщо на підприємстві, наприклад, за сумісництвом працює 50 працівників, але основних – всього сім, то норма на працевлаштування особи з інвалідністю на це підприємство не поширюється.

Мар’яна Кавин зауважила, що окремі роботодавці оформляють на роботу людину з інвалідністю, проте не враховують вимоги до облаштування робочого місця.

- У нас були казуси, коли людину без рук взяли на посаду швачки або з порушеннями слуху – на посаду телефоніста, - розповідає вона.

Також, за її спостереженнями, на підприємствах згадують про дотримання цієї норми наприкінці року. І в грудні починають посилено працевлаштовувати осіб з інвалідністю.

-Але це вас ніяк не порятує. Ця норму рахують усереднено за рік, - зауважила вона.

Як порахували експерти, штраф за непрацевлаштування людини з інвалідністю може сягати від 60 тисяч гривень і вище за одну особу. Тоді як зарплату, яку заплатять цій особі, буде суттєво меншою.

Водночас експерт наголосила, що роботодавець повинен тільки створити робоче місце для людини з інвалідністю. А ось шукати таку людину, аби уникнути штрафного покарання він не мусить.

- Серед перелічених обов’язків працедавця немає такого обов’язку, як пошук непрацевлаштованих людей з інвалідністю. А ось шукати цих осіб повинна служба зайнятості, - каже Мар’яна Кавин.

І якщо роботодавець створив робоче місце для людини з інвалідністю, повідомив про свою готовність взяти таку особу на роботу, а служба зайнятості не знайшла робітника на це місце, то роботодавець може оскаржити штрафні санкції у суді.

- Є постанова Верховного Суду України від 2012 року про те, що адміністративно-господарська санкція за незайняті особами з інвалідністю робочі місця не є податком чи збором, а є заходом впливу на правопорушника. Тому штрафують тільки порушника, - уточнює бухгалтер.

Прес-клуб

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Напишіть відгук