Буковина і Слобожанщина поєднались особливими містками

2 Травня 2018 Друкувати цю новину

Напрочуд насиченим і цікавим виявився візит делегації спортивного клубу осіб з інвалідністю «Фенікс» з м. Суми до Чернівців. Проект під назвою  «Буковина — Слобожанщина. Містки єднання особливих людей» за фінансової підтримки Європейського Союзу  та Національного  фонду підтримки демократії реалізували сумчани спільно з партнерською обласною чернівецькою організацією людей з інвалідністю «Лідер».  Робота  протягом чотирьох днів яскраво переконала, що такі візити вкрай корисні і необхідні всім, хто працює в сфері людей з особливими потребами.

В перший день свого візиту до Чернівців, 19 квітня, представники громадської організації із Сум в конференц-залі готелю «Буковина» зустрілися з активом громадських організацій людей з інвалідністю Чернівецької обл. Тут гості розповіли про свою діяльність протягом останніх майже вісімнадцяти років та презентували всеукраїнський спортивно—туристичний проект під назвою «Не бійся жити». Він визнаний одним із кращих соціальних проектів у наймасовішій номінації «Спорт/ здоровий спосіб життя» на всеукраїнському конкурсі «Social Project Awards».

Проект сумчан – довготривалий. Його початок було дано у 2006 р., коли група молодих людей з важкими фізичними ураженнями за надзвичайно складних погодних умов піднялася на найвищу гору  нашої країни — Говерлу. Відтоді феніксівці здійснили не одне сходження на вершини України та зарубіжжя, побували в екстремальних експедиціях в сибірській тайзі, пустелі Сахара, організували десятки байдаркових сплавів річками України для вразливих категорій людей.

Олександр Грінкакерівник спортивного клубу осіб з інвалідністю «Фенікс» наголосив, що їх проект спрямований на інтеграцію людей з інвалідністю та повноцінне життя через туризм, активне життя і спорт. «Дуже у багатьох серйозні захворювання, інвалідність, хтось на візках, хтось на милицях, але якщо хтось пересідає з інвалідного візка на байдарку, то у нього вже по-іншому переосмислюється життя», — додає він.

Валентина  Добридіна, керівник організації «Лідер» і представник Національної Асамблеї людей з інвалідністю у Чернівецькій області, в свою чергу, поділилася досвідом своє роботи, напрацюваннями в галузі доступності людей з обмеженнями до різних сфер життя. Зокрема, за активної участі Валентини і її команди проводяться табори для людей з проблемами здоров’я, виїзди на змагання, організовуються перевірки об’єктів соціальної, медичної, культурної інфраструктури на предмет доступності їх для осіб з інвалідністю. Запрошені на зустріч чернівчани з задоволенням спілкувалися з гостям  із Сум, ділилися своїм наболілими питаннями та позитивними напрацюваннями.

Наступного дня у міській раді відбувся  «круглий стіл» з керівниками громадських організацій осіб з інвалідністю,  представниками Чернівецької міської ради і Чернівецької обласної державної адміністрації, волонтерами, працівниками соціальних і реабілітаційних установ та гостей із Сум на тему популяризації в регіоні туристичних маршрутів для осіб з фізичними ураженнями та перспектив розвитку інклюзивного туризму. Запрошені наголошували на тому, що однією з головних проблем, що гальмує впровадження інклюзивного туризму є вкрай незадовільна доступність  до об’єктів туристичної інфраструктури міста та області. Чого вартий лиш факт, що в обласному центі є лише один готель, яким безпроблемно можуть скористатися люди з інвалідністю. Керівник Асоціації готельєрів Черніців Андрій Брязкало запевнив, що найближчим часом спільно з інвалідськими організаціями  зініціює аудит близько десяти готелів міста на предмет їх доступності та за результатами нього будуть розроблені шляхи покращення ситуації.

Делегація із Сум висловила пропозицію про необхідність розробки у Чернівцях доступного туристичного пішохідного маршруту для людей з інвалідністю, яким би могли користуватися як самі чернівчани, так і гості міста з числа осіб з проблемами в пересуванні. На що чиновники запевнили, що обов’язково опрацюють це питання спільно з громадськими організаціями і в недалекому майбутньому презентують такий маршрут, що безумовно ожвавить туристичну привабливість регіону.

По закінченню «круглого столу» було  проведено  аудит визначення доступності Театральної площі і академічного музично — драматичного театру ім. Ольги Кобилянської, спільно з міським комітетом доступності, до складу якого входять керівники громадських  організацій осіб з інвалідністю та делегацією віз  Сум. Було з’ясовано, що театр і прилегла територія є майже повністю недоступною як  для людей, які користуються кріслами колісними, так і інших маломобільних груп, зокрема, людей похилого віку, мам з дитячим візками тощо. Члени комітету доступності домовились, що підготують звернення до дирекції театру та інших контролюючих органів з вимогами привести дані об’єкти до нормативів чинного законодавства в сфері доступності.

21 квітня представники громадських організацій «Фенікс» та «Лідер» завітали  до Федерації настільного тенісу Сторожинецького району Чернівецької обл., що  займається популяризацією настільного тенісу серед людей з інвалідністю. А також у цьому місті вони зустрілися з активом Сторожинецької районної організації людей з інвалідністю.Конструктивна розмова надала поштовх до ще більш активної співпраці організацій Сумської і Чернівецької обл. Зокрема, було домовлено про спільні тенісні турніри в обох обласних центрах, сумчани запросили буковинських партнерів взяти  участь в літніх байдаркових сплавах  Сумщиною,  а  також долучитись до учасників міжнародної спартакіади, що щорічно проводиться у  Сумах.

В останній день учасники  проекту  вирушили до с. Виженка Вижницького району і здійснили  спільне символічне сходження на гору  Німчич (Покутсько — Буковинські Карпати).  Таким чином, ще раз продемонструвавши міцність духу людей з інвалідністю і братерство двох організацій з географічно протилежних регіонів. Ту же на місці було домовлено про опрацювання  маршрутів  туристичних експедицій до Карпат, зокрема, необхідно розробити інклюзивний / доступний / маршрут гірською місцевістю для людей з важкими ураженнями, у т.ч. людей на візках. До цієї роботи будуть залучені туристичні клуби  з  Буковини та туристичні агенції. А останньою родзинкою останнього дня проекту стало відвідування фестивалю тюльпанів у с.  Мамаївці Кіцманського району.

Загалом же учасники  проекту прийшли до одностайної думки, що чотири дні видалися  вкрай корисними для всіх учасників, а спільні напрацювання обов’язково дадуть вагомий і серйозний поштовх  в розвитку інклюзивного туризму як на  Сумщині, так і на  Буковині та спонукають владу і всіх зацікавлених осіб активніше  створювати безбар’єрні  умови для занять інтеграційним спортом особливим людям.

За інформацією invaukr.com.ua

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Напишіть відгук