Батьки починають вчитися

5 Лютого 2013 Друкувати цю новину

Проєкт Повіримо у своє майбутнє

В рамках реалізації  проєкту «Посилення ролі громадськості у розв’язанні місцевих соціальних питань» за фінансування Європейського Союзу в межах Програми Європейської комісії на підтримку демократії та прав людини  у місті Черкаси з травня 2012 року реалізовувався Проєкт «Повіримо у своє майбутнє».

Цільова група проєкту – це батьки дітей – осіб з інвалідністю. Головна проблема таких сімей з людини з інвалідністюми полягає у специфічних взаємостосунках із оточенням, в обмеженні мобільності родини, браку спілкування. Батьки дитини з вадами психофізичного розвитку, часто «замикаються» на хворобі дитини, різко обмежують своє коло спілкування, часто змушені залишати роботу, щоб забезпечити постійний догляд дитини. Все це що призводить до певної соціальної дезадаптації дорослих, які не мають змоги навчити дитину елементарних навичок соціальної орієнтації. Члени таких родин відчувають психологічний дискомфорт, безперспективність, апатію, невпевненість у майбутньому. Формальне ставлення окремих державних структур, які мали б опікуватися цією категорією громадян, спричинює формуванню і у дорослих і у дітей в основному споживацьких запитів.

Проєкт Повіримо у своє майбутнє

За умови недостатньої соціалізації дорослих членів сімей спостерігається брак сформованих соціальних навичок у дітей з особливими потребами.

Причини виникнення даної проблема такі:

  1. кількість сімей, які мають дітей з обмеженими можливостями щороку збільшується;
  2. громадськість не готова до прийняття у соціум людей з обмеженими можливостями через відсутність фахівців, здатних допомогти у соціалізації молодих осіб з інвалідністю та їх родин;
  3. відсутність фахової консультативної служби, де батьки мали б можливість отримати поради та психологічну підтримку щодо виховання та соціалізації дітей з обмеженими можливостями;
  4. підвищений страх перед життєвими проблемами, побоювання і невпевненість у собі батьків, які доглядають дитину з функціональними обмеженнями.

З цих причин проєкт «Повіримо у своє майбутнє» спрямований на подолання проблем, які турбують дорослих і дітей, способи їх виявлення та шляхи вирішення.

Проєкт Повіримо у своє майбутнє

Ініціатором проєкту виступила Черкаська міська громадська організація «Спілка батьків дітей-осіб з інвалідністю - оновлена», яка об’єднує родини спеціалізованого будинку для сімей з людини з інвалідністюми по вул. Конєва 15/1 у Черкасах.

Після організаційно-підготовчих заходів у вересні 2012 року були сформувати дві групи батьків, які виховують дитину з особливими потребами, для участі у тренінгах щодо формування позитивного ставлення до життя, перегляду особистих життєвих цінностей, особистісного розвитку, зміни моделей поведінки. Всього навчання пройшли  40 осіб даної категорії. Тренінги проводили кваліфіковані спеціалісти Черкаського міського Центру практичної психології та соціальної роботи при Черкаському методичному кабінеті установ освіти, а також Черкаського міського Центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді.

Проєкт Повіримо у своє майбутнє

Кожен тренінг складався з декількох сесій і тривав два дні. Учасники мали змогу отримати теоретичну інформацію по темам: конфлікт, психологія інвалідності, фактори впливу на формування установок дитини з особливими потребами, стратегії особистісного реагування на тілесний дефект, життєві цінності, батьківські установки, стилі спілкування, принципи дієвої любові та іншу. Більша частина роботи на тренінгах відводилася на практичні вправи, щоб допомогти батькам сформувати певні навики, змінити звичні установки, практично розглянути проблемні ситуації і знайти продуктивний шлях вирішення. Кожен з дорослих мав змогу висловити свої думки і страхи, з’ясувати причини непорозумінь у сім’ї, сформувати активну життєву позицію.

Інтерактивні вправи, мозковий штурм, загальна полеміка, графічна діагностика, проєктивна методика сприяли ефективному відпрацюванню практичних умінь батьків. Участь у тренінгах допомогла дорослим краще зрозуміти дітей, навчити аналізувати проблеми і знаходити шляхи до взаєморозуміння. Фахівці надали учасникам рекомендації та інформаційні матеріали для подальшої самоосвіти.

За підсумками просвітницької та корекційної роботи з батьками дітей-осіб з інвалідністю 1 лютого цього року у Черкаській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №26 – директор Олійник А.П. - був проведений круглий стіл «Повіримо у своє майбутнє. Аналіз проведеної роботи». На зустрічі були присутні представник ВБФ «Благополуччя дітей» Ільченко О.О., директор Центру соціальних служб сім’ї та молоді Скляренко Т.В.,  директор Центру практичної психології та соціальної роботи Пащенко О.І., методист міського методичного кабінету установ освіти Деркач Л.М., голова ГО «Спілка батьків ДІо» Гаврілов В.В. та інші учасники проєкту – батьки дітей-осіб з інвалідністю. Питання, які виносилися на обговорення на цьому засіданні стосувалися не лише самого проєкту, але й в цілому, інших болючих проблем, з якими щодня стикається родина, що виховує дитину з інвалідністю. Були висловлені також побажання про подальшу співпрацю державних структур, недержавних об’єднань та представників громадськості у створенні умов для соціалізації дітей, молодих осіб з інвалідністю та членів їх родин.

Ліана Деркач,
м. Черкаси ГО «Спілка батьків дітей-осіб з інвалідністю - оновлена»

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Ваші дані будуть надійно збережені! Вашу e-mail адресу не буде опубліковано. Також інші дані не будуть передані третій особі.
всі поля обов'язкові до заповнення.