Адвокація: «Особливі потрeби та права осіб з психічними та інтeлeктуальними порушeннями в систeмі правосуддя»

Адвокація: «Особливі потрeби та права осіб з психічними та інтeлeктуальними порушeннями в систeмі правосуддя»
19 Лютого 2018
Друкувати цю новину

Адвокація: «Особливі потрeби та права осіб з психічними та інтeлeктуальними порушeннями в систeмі правосуддя»

В Києві, 25 січня Громадська правозахисна організація «Права людини» провела для адвокатів спеціалізований тренінг «Особливі потреби та права осіб з психічними та інтелектуальними порушеннями в системі правосуддя». Захід відбувся в приміщенні готелю «Козацький», в конференц-залі №4, що розташований на вул. Михайлівська, 1/3.

На заході були присутні фахівці, які спеціалізуються на адвокатській діяльності. Саме для розуміння проблем, які можуть виникати в процесі роботи з людьми з інтелектуальними порушеннями, розуміння їх особливих потреб, вміння правильно та максимально ефективно комунікувати з особливими людьми, експерти, директор ГПО «Права людини» Віталій Дроботун та запрошені гості заходу ділилися власним досвідом та надбаннями щодо практик адвокаційної діяльності в контексті роботи саме з людьми з психічними та інтелектуальними порушеннями, щоб мати можливість надавати дієву допомогу.

Серед запрошених спікерів заходу була присутня директор Всеукраїнської громадської організації «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» Кравченко Раїса Іванівна.

Адвокація: «Особливі потрeби та права осіб з психічними та інтeлeктуальними порушeннями в систeмі правосуддя»

 

Особливу увагу приділили європейським стандартам подання інформації, що по своїй формі без втрати змістовності дає можливість «особливим людям» сприймати та розуміти співрозмовника, що є вкрай важливим для фахівця-адвоката під час захисту та представництва інтересів особи з психічними або інтелектуальними порушеннями у суді.

Під час заходу спікери оглянули міжнародно правові гарантії щодо доступу осіб з інвалідністю до правосуддя, чинної системи опіки та обмеження прав людини, та представили до уваги учасників тренінгу спеціалізований глосарій, який розробили експерти ГПО «Права людини». Глосарій містить в собі термінологію, рекомендовану до вживання при роботі з особами з інвалідністю, та спеціальні правила спілкування з людьми з психічними або інтелектуальними порушеннями.

Адвокація: «Особливі потрeби та права осіб з психічними та інтeлeктуальними порушeннями в систeмі правосуддя»
Стосовно форм звернення та вживання доречних висловів, які враховують права людини, не дискримінують та не впливають на гідність людини що має інвалідність, фахівці ГПО «Права людини» провели ціле дослідження міжнародного та українського законодавства, та представили розроблені рекомендації. Адже, недоречно використовувати такі формулювання як «розумова відсталість» (відповідно до статті 1 Конвенції про права осіб з інвалідністю ООН) слід використовувати формулювання «інтелектуальні порушення», не «інваліди», а «особи з інвалідністю» і т.д. Та з моменту законодавчого закріплення некоректне спілкування вже не питання етики, а питання до дотримання чи порушення законодавчих норм.

Щодо рекомендацій стосовно правил спілкування з людьми з інтелектуальними порушеннями, вони не мають категоричного відтінку, та все ж дотримання їх є ознакою фахового рівня того спеціаліста, який працює з цією категорією громадян. Наприклад, слід розмовляти з людиною з ІП в тому місці, де вона почувається комфортно, або під час розмови з людиною з ІП слід давати їй додатковий час для відповіді на поставлені запитання. При спілкуванні з людиною з ІП варто використовувати короткі речення та висловлювати одну думку в одному реченні. При цьому доречним буде застосування слів, які нескладно зрозуміти, щоб не перевантажувати співрозмовника з ІП надлишковою інформацією. На перший погляд досить прості речі. Та на жаль подібні інструменти рідко застосовуються в реальній практиці, незважаючи на те, що їх просто необхідно використовувати задля створення дієвої, продуктивної атмосфери та отримати можливість максимально допомогти людині з ІП.

Тренінг «Особливі потреби та права осіб з психічними та інтелектуальними порушеннями в системі правосуддя» для адвокатів в рамках проєкту «Сприяння ефективному використанню права на доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями» став можливим за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Права людини

  Категорія: