3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю

by Olga Zhurbenko | 29 Листопада 2016 13:15

3 грудня - Міжнародний день людей з інвалідністю[1]

 

Досягнення 17 цілей для майбутнього

З 1992 року 3 грудня Організацією Об’єднаних Націй в усьому світі щорічно 3 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю.

Тема Міжнародного дня цього року є «Досягнення 17 цілей для майбутнього». Ця тема відтворює прийняття  лідерами 193 країн світу 25 вересня 2015 року в рамках 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 17 цілей сталого розвитку і визначає роль цих цілей у створенні більш відкритого і справедливого світу для людей з інвалідністю.

Виконання 17 цілей дозволить досягти трьох важливих результатів в найближчі 15 років (2016-2030рр): покінчити з крайньою бідністю, побороти нерівність та несправедливість, зайнятися викликами зміни клімату. Глобальні цілі сталого розвитку допоможуть у вирішенні цих завдань в усіх країнах, для всіх людей.

В Україні також розпочалась робота зі  встановлення цілей сталого розвитку на 2016-2030 роки, відповідних завдань та показників для моніторингу досягнення цілей.

Мета цьогорічного Міжнародного дня людей з інвалідністю включає оцінку поточного стану Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та Конференції ООН зі сталого розвитку і закладає фундамент для більшої інтеграції осіб з інвалідністю у майбутньому.

Конвенція про права людей з інвалідністю – один з найбільш швидко і широко ратифікованих міжнародних договорів, висунутих ООН.

Питання інвалідності включено до Цілей сталого розвитку

Ціль 4. Забезпечення всеохоплюючої і справедливої якісної освіти та заохочення можливості навчання впродовж усього життя для всіх.

4..5 До 2030 року ліквідувати гендерну нерівність у сфері освіти і забезпечити рівний доступ до освіти та професійно-технічної підготовки всіх рівнів для уразливих груп населення, у тому числі людей з інвалідністю, представників корінних народів і дітей, які перебувають в уразливому становищі.

Ціль 8. Сприяння поступальному, всеохоплюючому та сталому економічному зростанню, повній та продуктивній зайнятості та гідній праці для всіх.

8.5 До 2030 року забезпечити повну і продуктивну зайнятість та гідну працю для всіх жінок і чоловіків, у тому числі молодих людей та людей з інвалідністю, і рівну оплату за працю рівної цінності.

Ціль 10. Скорочення нерівності всередині країни і між ними.

10.2 До 2030 року підтримати законодавчим шляхом та заохочувати активну участь усіх людей у соціальному, економічному і політичному житті незалежно від їхнього віку, статі, інвалідності, раси, етнічної належності, походження, релігії та економічного чи іншого статусу

Ціль 11. Забезпечення відкритості, безпеки, життєстійкості й екологічної стійкості міст і населених пунктів.

11.7 До 2030 року забезпечити загальний доступ до безпечних, доступних і відкритих для всіх зелених зон та громадських місць, особливо для жінок і дітей, літніх людей та осіб з інвалідністю.

ООН закликає всіх долучитися до вирішення нагальних питань щодо людей з інвалідністю

У цьому році ми відзначаємо 10-ту річницю Конвенції про права людей з інвалідністю.

Згідно з угодою країни, що ратифікували Конвенцію, повинні гарантувати людям з інвалідністю їх невід’ємне право на життя, рівність перед законом, доступ до фінансових ресурсів і власності, а також захист від дискримінації та зловживань. Крім того, країни зобов’язані виявляти і усувати перешкоди для людей з інвалідністю і забезпечити, щоб вони могли самостійно жити з адекватним рівнем життя.

Проте, для багатьох з 1 млрд людей з інвалідністю – 150 мільйонів дітей з інвалідністю по всьому світу, можливість отримати доступ до інформації, спілкуватися і в повній мірі брати участь в житті суспільства залишається недосяжною розкішшю.

Навіть в розвинутих країнах серед тих, хто закінчили початкову школу, люди з інвалідністю становлять в середньому близько 60%, при цьому цей показник знижується до 45% для чоловіків і трохи більше 30% для жінок в країнах, що розвиваються. З огляду на, що наявність інвалідності збільшує вартість життя приблизно на третину національного середнього доходу, відсутність освіти є безпосередньою і вічною проблемою, що в подальшому призводить ще до більших бар’єрів для людей з інвалідністю.

2 грудня відбудеться відкриття Міжнародного дня людей з інвалідністю. Голова Генеральної Асамблеї ООН, відповідно до резолюції 70/145 Генеральної Асамблеї, проведе дискусію з нагоди 10-ї річниці прийняття Конвенції ООН про права людей з інвалідністю і її універсалізацію.

Endnotes:
  1. [Image]: http://naiu.org.ua/wp-content/uploads/2016/11/idpd_poster_ukr2.jpg

Source URL: https://naiu.org.ua/3-grudnya-mizhnarodnyj-den-osib-z-invalidnistyu/