15 лютого – Міжнародний день дітей з онкологічними хворобами

15 лютого – Міжнародний день дітей з онкологічними хворобами
15 Лютого 2015
Друкувати цю новину

1401624198_bcpefhla27s15 лютого у всьому світі відзначається Всесвітній день онкохворої дитини. Ця дата вперше з’явилася в календарі в 2001 році за ініціативи Всесвітньої конфедерації батьків дітей, хворих на рак. З 2003 року цей день відзначається і в Україні.

Сьогодні День дітей, хворих на рак, проводиться більш ніж в 40 країнах під патронатом Міжнародного товариства дитячих онкологів. Це не день відчаю, а свято перемоги малюків і дорослих, лікарів, родичів хворих і всіх, хто не байдужий до чужого горя. Основна мета цього дня – покращити інформування суспільства про проблеми дитячих онкологічних хвороб.

Слова «онкологія» та «рак» у кожного з нас викликають якщо не жах, то почуття приреченості, безнадійності. Словосполучення «дитячий рак» важко вкладається у свідомість. Ця хвороба приходить невідомо звідки, здається, що порятунку немає. Але рак можна перемогти. Це ненебезпечне, важке, але в більшості випадків виліковне захворювання. І вдається це завдяки зусиллям лікарів, батьків та всіх небайдужих людей, хто допомагає дітям подолати хворобу.

Як і в більшості країн, в Україні вже протягом багатьох років онкологічні захворювання стають головною причиною смертності людей. Запорукою успішного лікування онкологічних захворювань вважається своєчасна діагностика. Якщо хвороба виявляється на першій або другій стадіях, лікування часто веде до сприятливого результату. Однак десята частина випадків раку виявляється тільки на третій стадії, а у восьми відсотків дітей його діагностують лише на четвертій стадії.

Складність полягає також у тому, що форм онкології дуже багато — близько 200, а хвороба може початися практично в будь-якому органі. У дітей в структурі онкології перше місце займають захворювання кровотворної та лімфатичної системи. Далі йдуть новоутворення ЦНС, м’яких і сполучних тканин, суглобових хрящів і кісток. Хворіють діти абсолютно різної вікової категорії, від одного місяця життя до 18 років, і всі вони потребують дуже агресивного лікування.

В Україні від раку щогодини помирає 10 людей. Щорічно у світі злоякісні пухлини і лейкози реєструють у більше ніж 160 000 дітей, близько 90 000 з них – помирають. Зі 160 тисяч онкологічних захворювань, які виявлять в українців щороку, близько 1,5 тисячі – у дітей. В Україні щорічно реєструється 800-1000 випадків злоякісних пухлин у дітей. Сьогодні лікування онкохвороб залишаються найдорожчими в лікуванні. В Україні виживають 50% дітей з онкологічними захворюваннями, у світі – 66-79%. Проте якщо 30 років тому в Україні виживало до 10% дітей, хворих на рак, то сьогодні – більше половини.

Рівень дитячої онкологічної захворюваності протягом останніх десяти років залишається стабільним. Показник захворюваності коливається від 10,2 до 12,1 (на 100 тис. дітей). Перше місце займають лейкози та лімфоми (частка їх коливається від 31% до 45%), на другому місці – злоякісні новоутворення головного мозку (17%-19%), на третьому – злоякісні пухлини м’яких тканин – (14%-15%).

За словами Житомирського обласного позаштатного дитячого гематолога, завідувачки онкогематологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні Людмили Чмут, найголовнішою проблемою дитячої онкології в нашій області, як і по Україні в цілому, є пізня діагностика злоякісних захворювань. Переоцінити важливість цього моменту важко – діти, на відміну від дорослих, при своєчасній діагностиці мають 70-80%-ві шанси на повне одужання.

Окрім того, не один рік діти онкогематологічного відділення Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні відчувають турботу вчителів та учнів шкіл міста Житомира, колективів та студентів Житомирського національного агроекологічного університету та Житомирського державного університету ім. І.Франка. Учні та студенти влаштовують для дітей концерти з нагоди свят, дарують іграшки та книжки, здають кров.

Вагому психологічну та матеріальну підтримку дітям у відділенні надають Благодійні фонди «Всесвіт за майбутнє», молодіжна громадська організація «АРТ-село», Фонд допомоги онкохворим дітям «Разом до життя», які відвідують хворих у відділенні, проводять з ними заняття з арт-терапії, влаштовують благодійні аукціони з метою збору коштів для онкохворих діток. За підтримки житомирян в минулому році троє дітей змогли використати свій шанс на лікування за кордоном.

МОЗ України

  Категорія: