Зміни до законодавства з праці осіб з інвалідністю: один крок вперед, два назад?

by Olga Zhurbenko | 9 Квітня 2014 10:51

У Харкові закликали спростити законодавство про регулювання діяльності підприємств осіб з інвалідністю і пропонували власні варіанти вдосконалення існуючої системи працевлаштування і зайнятості людей з обмеженими можливостями на зустрічі, яка відбулася 3 квітня за участі фахівців органів державної влади, експертів громадських організацій осіб з інвалідністю, керівників підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю.

Друга регіональна зустріч представників громадськості та органів державної влади відбулася в рамках Проєкту «Громадське лобіювання впровадження окремих стандартів ЄС у сфері забезпечення прав осіб з інвалідністю», що реалізовується Харківською громадською організацією «Інститут прикладних гуманітарних досліджень» за участі Національної асамблеї осіб з інвалідністю України і підтриманий МФ «Відродження».

Цього разу захід провели у Харкові на базі обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за сприяння Національної асамблеї осіб з інвалідністю України. Організаторам зустрічі вдалося створити широкий діалог за участі

представників громадських організацій осіб з інвалідністю, фахівців обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Департаменту соціального захисту Харківської обласної адміністрації, керівників підприємств Харківської області, на яких працюють інваліди.

За даними обласного відділення Фонду, Харківська область входить до трійки кращих за виконанням роботодавцями нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю (92 % підприємств регіону). В області зареєстровано 65 тисяч осіб з інвалідністю працездатного віку, з них майже 28 тисяч працевлаштовано, тобто практично 50 %. Експерти підкреслили, що йдеться про осіб з інвалідністю 3 групи. Гостро стоїть проблема працевлаштування осіб з інвалідністю 1-2 груп, які за станом здоров’я можуть працювати тільки вдома, а форма надомної праці в нашій державі не розвинена і не забезпечена.

Багато говорили про недоліки законодавства в частині напрямків фінансування Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю України. Так, за словами фахівців обласного відділення Фонду, діюче законодавство, передбачивши фінансування Фондом дотацій роботодавцям на створення робочих місць осіб з інвалідністю, розумне пристосування робочих місць до потреб осіб з інвалідністю-працівників, не дає визначення вартості робочого місця, вартості обладнання, необхідного для його пристосування тощо, що унеможливлює виконання прописаних норм. Крім того, ускладнює ситуацію неузгодженість законів з чинними підзаконними нормативно-правовими актами. Зокрема, положення про атестацію робочих місць осіб з інвалідністю скасували кілька років тому (що, насправді, є вагомою втратою), тоді як Закон України «Про охорону праці» містить норму, що де-юре регулює атестацію робочих місць для працівників з інвалідністю (ст.12).

Під час дискусії серед інших було виділена тема ефективності державної політики у сфері діяльності підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю.

На сьогодні ці підприємства мають труднощі у отриманні замовлень, виплаті заробітної плати працівникам, питанням отримання передбачених пільг, фінансової допомоги тощо. Учасники обговорення висловили пропозицію про спрощення законодавства в частині регулювання діяльності зазначених підприємств, що дало б змогу підвищити рентабельність останніх і задовольняти потреби осіб з інвалідністю у робочих місцях. Велика кількість контролюючих органів, не врегулювання діяльності державних інституцій, які працюють у сфері надання пільг, надання фінансової допомоги тощо, значно ускладнює діяльність таких підприємств. За словам керівників підприємств, пільги інколи виступають єдиним механізмом інвестування в діяльність цих юридичних осіб.

У Харківській області з вересня 2013 року впроваджується пілотний проєкт з соціального супроводу осіб з інвалідністю після працевлаштування. Проєкт передбачає створення сприятливих умов для працевлаштування та тривалої продуктивної зайнятості осіб з інвалідністю, підвищення їх суспільної ролі як повноправних членів соціального життя. На жаль, вже у травні 2014 року проєкт завершується. Тимчасовість таких проєктів не в змозі забезпечити стабільні результати у сфері зайнятості осіб з інвалідністю.

Організоване громадське обговорення засвідчило бажання всіх учасників приймати участь у вдосконаленні правового регулювання сфери зайнятості осіб з інвалідністю, що продиктоване суспільною необхідністю для однієї з незахищених верств населення України забезпечити рівні можливості на ринку праці.

Керівник проєкту Валерія Кохан

 

Source URL: https://naiu.org.ua/zmini-do-zakonodavstva-z-pratsi-invalidiv-odin-krok-vpered-dva-nazad/