Забезпечення осіб з інвалідністю протезно-ортопедичними виробами та кріслами-колясками

11 Липня 2013
Друкувати цю новину

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 5 квітня 2012 року № 321 «Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей-осіб з інвалідністю та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів».

До таких засобів реабілітації (ТЗР) належать протезно-ортопедичні вироби, в тому числі ортопедичне взуття; спеціальні засоби для самообслуговування та догляду; засоби для пересування; допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому; спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформації.

Постановою визначено категорії осіб, які мають право на забезпечення технічних засобів реабілітації. Так інваліди та діти-інваліди забезпечуються усіма видами технічних та інших засобів реабілітації. Також зазначеними засобами (крім засобів для пересування) забезпечуються діти до 18 років з вадами слуху, зору, опорно-рухового апарату. Ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ і ветерани державно-пожежної охорони забезпечуються протезами верхніх та нижніх кінцівок, спеціальними засобами для самообслуговування та догляду, які є обов’язковими для застосування у разі забезпечення такими протезами. Особи похилого віку забезпечуються протезами верхніх та нижніх кінцівок і спеціальними засобами для самообслуговування та догляду. При забезпеченні протезами нижніх кінцівок видаються лише протези та чохли на куксу (ортопедичне взуття не видається). Жінки після мастектомії та з вродженими вадами молочних залоз забезпечуються протезами молочних залоз, ліфами для їх кріплення, ортезами на верхні кінцівки, зокрема компресійними рукавами.

Медичні показання до забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації визначаються для осіб з інвалідністю медико-соціальною експертною комісією (далі — МСЕК) з оформленням індивідуальної програми реабілітації; дітей-осіб з інвалідністю та інших осіб – лікувально-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів (далі – ЛКК) або клінікою Українського науково-дослідного інституту протезування, протезобудування та відновлення працездатності з оформленням відповідного висновку.

ТЗР видають місцеві органи соціального захисту населення, або за бажанням людини з інвалідністю їх можна отримати безпосередньо на підприємстві чи в сервісному центрі. Інваліди, діти-інваліди, інші особи забезпечуються технічними та іншими засобами реабілітації без права їх продажу, дарування і передачі протягом строку, на який видається такий засіб. Першочергово ТЗР забезпечуються діти-інваліди, позачергово – інваліди та жінки після мастектопії, з вродженими вадами молочних залоз у разі первинного протезування.

Діти-інваліди та діти до 18 років забезпечуються протезно-ортопедичними виробами у міру виростання, що підтверджується довідкою ЛКК про зміну антропометричних даних (за винятком ортопедичного взуття). Діти-інваліди, антропометричні розміри яких не змінилися, забезпечуються двома парами ортопедичного взуття на рік на вибір — зимовим або літнім. У разі зміни антропометричних даних, що підтверджується довідкою ЛКК, діти-інваліди забезпечуються ортопедичним взуттям у кількості не більше чотирьох пар на рік.

Інваліди забезпечуються двома парами ортопедичного взуття на два роки (за наявності довідки з місця роботи — двома парами такого взуття на рік та одним протезом на два роки).

У разі численних (два і більше) уражень верхніх або нижніх кінцівок протези та ортези видаються з розрахунку по одному виробу на кожну уражену кінцівку на рік.

Інваліди та діти-інваліди можуть отримувати одночасно не більше двох крісел: дорожнє і універсальне (одне з яких може бути з електричним приводом).

Для взяття на облік інвалід, дитина-інвалід, інша особа або їх законні представники подають в управління праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі — заява про взяття на облік). Разом із заявою про взяття на облік пред’являються такі документи людини з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи:

  • паспорт або свідоцтво про народження (для дітей віком до 16 років);
  • висновок МСЕК про встановлення інвалідності для людини з інвалідністю (для дітей-осіб з інвалідністю — висновок ЛКК) у разі, коли особа вперше звертається до управління праці та соціального захисту населення або змінюється група і причина інвалідності;
  • індивідуальна програма (для людини з інвалідністю та дитини з інвалідністю) або висновок ЛКК (для інших осіб, осіб з інвалідністю, група інвалідності яких установлена до 1 січня 2007р. як безстрокова або строк дії якої не закінчився), містить показання для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації;
  • посвідчення про взяття на облік (для бездомних осіб);
  • копія документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків, у якому зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків, або копія сторінки паспорта громадянина України з відміткою про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта (для осіб, які через релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті);
  • довідка про реєстрацію місця проживання для дітей, у тому числі дітей-осіб з інвалідністю віком до 16 років та осіб, паспорти яких не містять відомостей про реєстрацію місця проживання (крім бездомних осіб);
  • посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги (для ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони).

За додатковою інформацією звертатися за телефоном 2-14-01.

Тетяна РИХЛО,
начальник відділу у справах захисту осіб з інвалідністю,
ветеранів війни і праці та постраждалих внаслідок
Чорнобильської катастрофи управління праці
та соціального захисту населення Кіцманської РДА

Вільне Життя

  Категорія: