Забезпечення доступності виборів для людей з інвалідністю в Україні

Забезпечення доступності виборів для людей з інвалідністю в Україні
18 Лютого 2019
Друкувати цю новину

Конституція України та Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю (зокрема, стаття 29 «Участь у політичному та суспільному житті»), що ратифікована Україною у 2009 році, гарантують людям з інвалідністю однакові права, можливості та обов’язки в процедурі участі у виборчих та політичних процесах на рівні з іншими.

До сьогодні громадяни, які мають важкі форми інвалідності, обмежені у своїх можливостях повноцінно брати участь у політичному житті суспільства і зокрема у виборах. Причин цьому є багато: недосконалість українського законодавства; архітектурна та інформаційна недоступність; відсутність достовірного обліку людей з інвалідністю, які потребують створення особливих умов та підтримки задля забезпечення повної реалізації ними їхніх прав; необізнаність учасників виборчого процесу, і зокрема персоналу виборчих дільниць, в питаннях інвалідності тощо.  

Задля зміни вищезазначеної ситуації, Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (International Foundation for Electoral Systems, IFES) в рамках проєкту «Забезпечення доступності виборів для людей з інвалідністю в Україні» планують провести у мм. Києві, Львові та Краматорську оцінювання доступності виборчих дільниць для виборців з інвалідністю та напрацювати відповідні рекомендації і стратегії з метою покращення доступу громадян з інвалідністю та маломобільних виборців до виборчого процесу.

Оцінювання доступності 90 об’єктів, на яких розташовані виборчі дільниці, пропонується здійснити до кінця лютого 2019 року за участі представників громадських організацій людей з інвалідністю, які мають відповідний досвід та навички виконання подібних аудитів.

З метою реалізації проєкту вже проведено відбір виконавців проєкту у 3-х містах. Проведено переговори з представниками обласних та міських державних адміністрацій пілотних регіонів (Львівська, Донецька області та м. Київ), щодо реалізації проєкту, надання підтримки та дозволів на проведення аудитів доступності виборчих дільниць.

Наприкінці січня здійснено 2 робочі зустрічі з керівництвом ЦВК з метою представлення проблем, з якими зіштовхуються виборці з інвалідністю під час реалізації своїх виборчих прав; обговорення можливої співпраці, представлення напрацьованих пропозицій щодо внесення змін до Постанов ЦВК, в частині забезпечення доступності виборчого процесу для осіб з інвалідністю (НАІУ спільно з Уповноваженим Президента України з прав людей з інвалідністю напрацювали пропозиції до наступних Постанов ЦВК: від 26 січня 2012 року № 18, від 19 січня 2012 року № 5; від 4 березня 2014 року № 31; від 10 серпня 2015 року № 161).

21-22 січня в м. Краматорськ НАІУ проведено регіональний семінар «Методологія проведення аудиту доступності об’єктів виборчих дільниць, підготовка рекомендацій та планування стратегії змін на рівні регіону», в якому взяли участь 26 осіб, з них 25  – особи з інвалідністю різних нозологій. Серед учасників були представники 7-ми громадських організацій людей з інвалідністю з більш ніж п’яти районів Донецької області.  В даний час у м. Краматорськ вже розпочато проведення аудитів доступності 30 об’єктів виборчих дільниць.

16-17 лютого у м. Київ в готельному комплексі  «Верховина» НАІУ провела аналогічний семінар, в якому взяли участь 29 осіб, з них 9 осіб з інвалідністю. Та планує проведення  навчання 21-22 лютого у м. Львів. Наразі триває процес отримання дозволів від власників/балансоутримувачів об’єктів щодо проведення аудитів у Києві та Львові.

В рамках реалізації проєкту в березні 2019 року напередодні президентських виборів НАІУ планує проведення Інформаційно-просвітницької кампанії щодо забезпечення виборчого права громадян з інвалідністю. Вже розпочато розповсюдження методичних посібників з питань доступності виборчих дільниць по регіонам України та готується до друку пам’ятка для виборців з інвалідністю “Як проголосувати виборцю з інвалідністю” та просвітницька кампанія на радіо.

Слідкуйте за нашими новинами.

Ця ініціатива реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України в рамках програми «Відповідальна та підзвітна політика в Україні», яка здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Будь-які думки, викладені у цьому матеріалі, належать автору і не обов’язково відображають погляди USAID та Уряду США.

  Категорія: