Як вирішити проблеми працевлаштування людей з інвалідністю

Як вирішити проблеми працевлаштування людей з інвалідністю
16 Червня 2017
Друкувати цю новину

Як вирішити проблеми працевлаштування людей з інвалідністюЛюди з інвалідністю потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб успішно інтегруватися у суспільстві. Одним з головних питань є працевлаштування осіб з інвалідністю. При цьому важливо, щоб роботодавці створювали безпечні і не шкідливі для здоров’я умови праці, вживали заходів, спрямованих на запобігання подальшої інвалідності, на відновлення їх працездатності.

Головним управлінням Держпраці у Харківській області протягом січня – квітня 2017 року проведено 141 перевірка додержання законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. На 11 з яких встановлено порушення законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю в частині дотримання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, на 4 – реєстрації у Фонді соцзахисту осіб з інвалідністю, на 7 – подання звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідно ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особи з інвалідністю в Україні володіють повнотою усіх прав, а щодо їх працевлаштування, створення належних і безпечних умов праці, з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації надано право працювати на підприємствах, в установах, організаціях із звичайними умовами праці, в цехах і на дільницях, де застосовується праця осіб з інвалідністю.

Відповідно до статті 19 вищевказаного Закону всі підприємства, та фізичні – особи підприємці, які використовують найману працю, зобов’язані виконувати норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, що становить 4% від середньооблікової кількості штатних працівників за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік – то одне робоче місце для людини з інвалідністю.

При оформленні на роботу, особа з інвалідністю повинна принести довідку МСЕК, яка підтверджує присвоєну групу інвалідності. Надалі ця довідка буде підставою для надання відповідних пільг. Інші документи, необхідні для укладення трудового договору, особа з інвалідністю подає в  загальному порядку.

Виконанням нормативу вважається працевлаштування підприємством осіб з інвалідністю, з якими укладено трудовий договір (зокрема, строковий) та для яких місце роботи є основним (тобто на даному підприємстві зберігаються їхні трудові книжки й до них внесені відповідні записи про прийом на роботу), зокрема, на умовах режиму роботи з неповним робочим днем або неповним робочим тижнем, або які виконують роботу вдома особистою працею (надомники).

Таким чином, не можуть бути зараховані для виконання нормативу особи з інвалідністю, прийняті на роботу за сумісництвом або залучені до виконання робіт за цивільно-правовими договорами (договорами підряду).

Згідно частини другої статті 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до норм ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для  працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте людиною з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте людиною з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Кадровик

  Категорія: