Як інвалід переміг тернопільського монополіста

22 Серпня 2013
Друкувати цю новину

“Водоканал” програв суд людині з інвалідністю і має відшкодувати йому моральні збитки.

Днями Вищий спеціалізований суд із розгляду цивільних і кримінальних справ підтвердив: монополіст із надання послуг неправомірно заглушив мешканцю будинку каналізацію і тим прирік людину на побутові незручності.

Житель приміського до Тернополя села не погодився з вимогою «Водоканалу» встановити лічильник обліку води. На таку незгоду чоловік мав повне право, адже нормами постанови КМУ № 630 від 21.05.2005 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг із централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» встановлена можливість споживачу самому обирати: здійснювати облік води та встановлювати водоміри чи сплачувати за нормативним споживанням. Облаштування засобами обліку води є обов’язковим лише у випадку запровадження в експлуатацію нових чи реконструйованих об’єктів.

Власне, чому «Водоканал» висунув таку неправомірну вимогу? Відповідно до акту обстеження водоканалізаційних мереж від 13 квітня 2012 року, виявлено самовільне підключення каналізаційних мереж до приватних будинків кількох вулиць села, де мешкає герой цієї публікації, а також до каналізаційної мережі протитуберкульозного диспансеру. Адміністрація «Водоканалу» зустрілася із мешканцями села. Сторони досягнули такого консенсусу: людей не штрафуватимуть за самовільне користування каналізацією, вони сплатять вартість послуг із водовідведення від початку експлуатації насосної станції, яка перекачує стоки з тубдиспансеру. Натомість мешканці повинні належним чином оформити відносини з КП «Тернопільводоканал» та забезпечити повноту обліку послуг водопостачання та водовідведення: за власний кошт спорудити колодязі в місцях підключення до водопровідних мереж та встановити лічильники води.

Згодом один із мешканців навідріз відмовився встановлювати лічильник, мотивуючи тим, що має право цього не робити. У відповідь «Водоканал» прислав аварійну машину, і у будинку «бунтаря» заглушили каналізацію.

Як боротися з монополістом? Чоловік, який є інвалідом другої групи, поспішив до судової інстанції. Цікаво, що у Тернопільському міськрайонному суді чоловікові відмовили у задоволенні позову визнати незаконним відключення від мережі водовідведення та зобов’язати «Водоканал» відновити водовідведення та відшкодувати моральні збитки. Натомість в апеляційній інстанції судді стали на бік позивача і зобов’язали «Водоканал» розблокувати каналізацію, сплатити позивачеві тисячу гривень як компенсацію за моральну шкоду. Основний аргумент суддів – положення вищезгаданої постанови Кабміну. До того ж, лічильник води немає жодного стосунку до каналізації, резюмували судді.

«Водоканал» звернувся з оскарженням невигідного для нього судового рішення до касаційної інстанції, проте не знайшов підтримки у київських суддів.

Так інвалід переміг монополіста. Хоча цілком імовірно, що через деякий час усіх без винятку споживачів зобов’яжуть до так званого комерційного обліку споживання води, тобто зобов’яжуть встановити лічильники. Відповідний законопроєкт уже зареєстровано у Верховній Раді. У ньому передбачено перевести на комерційний облік спочатку юридичних осіб, а через декілька років – і населення.

Погляд

  Категорія: