Впровадження паліативного догляду, як соціальної послуги та складової паліативної допомоги, на даний час для системи соціального захисту населення є інновацією, – Мінсоцполітики

Впровадження паліативного догляду, як соціальної послуги та складової паліативної допомоги, на даний час для системи соціального захисту населення є інновацією, – Мінсоцполітики
11 Листопада 2016
Друкувати цю новину

Впровадження паліативного догляду, як соціальної послуги та складової паліативної допомоги, на даний час для системи соціального захисту населення є інновацією, - МінсоцполітикиВ Україні, як і в більшості розвинутих держав світу, з кожним роком все актуальнішою стає проблема медико-соціальної опіки та паліативної допомоги, оскільки все більше людей у фінальному періоді життя страждають від тяжких захворювань, що супроводжуються болями, психологічними проблемами, стресами.

Надання допомоги особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі пов’язаних із станом здоров’я, є одним з пріоритетних напрямів діяльності Міністерства соціальної політики. На цьому наголосила начальник Управління у справах людей похилого віку та надання соціальних послуг Мінсоцполітики Оксана Суліма під час науково-практичної конференції за міжнародною участю „Правові та організаційні засади паліативної допомоги в Україні”, що відбулася сьогодні в Києві.

„Особливої уваги потребують громадяни з невиліковними захворюваннями, які потребують довготривалого догляду. На даний час окремі елементи паліативної допомоги прослідковуються і в діяльності установ соціального обслуговування системи соціального захисту населення – будинках-інтернатах для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг), яких на сьогодні в Україні понад 900 установ. Цими установами обслуговується близько 1,5 млн осіб, серед яких більше 40 тис. осіб ліжково хворих”, – розповіла фахівець.

Крім того, за її словами, у дитячих будинках-інтернатах  перебувають вихованці з глибокою та тяжкою розумовою відсталістю та / або психічними розладами, які мають складні фізичні вади, для яких самостійне пересування є значно утрудненим або неможливим, які частково себе обслуговують, або взагалі не обслуговуються.

„Мінсоцполітики постійно працює над удосконаленням діяльності діючих установ, запроваджуючи інноваційні форми соціальної роботи, у тому числі співпрацюючи з громадськими організаціями, докладає значних зусиль, зокрема задля розвитку паліативної допомоги в Україні. А все починалося ще на першому етапі реформування системи надання соціальних послуг – у 2008 році, коли Міністерством праці та соціальної політики було прийнято рішення про започаткування нової моделі організації надання соціальних послуг – паліативної та хоспісної допомоги на дому на базі територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Печерського району м. Києва. Сьогодні ми вже маємо державний стандарт соціальної послуги паліативного догляду та порядок взаємодії суб’єктів при надання паліативного догляду вдома”, – зазначила Оксана Суліма.

Інноваційний проєкт з надання паліативної допомоги людям похилого віку вдома, як інформують у Мінсоцполітики, було успішно впроваджено впродовж двох років. За результатами апробації з 1 березня 2012 року створено відділення надання паліативної допомоги вдома. На обслуговуванні у цьому відділенні нині перебуває більше 100 осіб. У відділенні працюють соціальні працівники та робітники, психолог, лікар, медична сестра. Всі підопічні за потребою забезпечені допоміжним медичним обладнанням. Паліативний догляд здійснюється у тісній співпраці із закладами охорони здоров’я.

„Під час проведення експерименту та при впровадженні соціальної послуги паліативного догляду пересвідчилися, що без тісної співпраці та інтеграції зусиль органів охорони здоров’я, соціального захисту населення, громадських організацій забезпечити громадян такою послугою неможливо”, – наголосила Оксана Суліма.

Вона також повідомила, що в рамках реформування системи надання соціальних послуг Мінсоцполітики від 03.09.2012 № 537 затверджено Перелік соціальних послуг, що надаються особам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати.

До переліку соціальних послуг включено таку послугу, як паліативний/хоспісний догляд, що передбачає надання допомоги у самообслуговуванні (дотримання особистої гігієни, рухового режиму, прийом ліків, годування); спостереження за станом здоров’я; сприяння наданню медичних послуг; допомогу у забезпеченні технічними засобами реабілітації, навчання навичкам користування ними; навчання членів сім’ї догляду; представництво інтересів; психологічну підтримку особи та членів сім’ї; надання інформації з питань соціального захисту населення; допомогу в отриманні безоплатної правової допомоги; організацію та підтримку груп самодопомоги.

З метою стандартизації соціальних послуг наказом Міністерства від 16.05.2012 № 282 затверджено Порядок розроблення державного стандарту соціальної послуги. На даний час затверджено 19 державних стандартів соціальних послуг. Серед них – стандарти різних форм догляду: денного, вдома, стаціонарного, паліативного. Державний стандарт паліативного догляду (наказ Мінсоцполітики від 29.01.2016 № 58, який зареєстровано в Мін’юсті 17.02.2016 за № 247/28377) визначає зміст, обсяг, норми і нормативи, умови та порядок надання соціальної послуги з паліативного догляду, показники її якості.

Фахівці Мінсоцполітики зауважують, що соціальна послуга паліативного догляду надається у тісній взаємодії із закладами охорони здоров’я, осередками Товариства Червоного Хреста тощо. Для удосконалення соціальної послуги догляду, у тому числі паліативного, запроваджено мультидисциплінарний підхід. У 2015 році 664 такі команди надали послуги 70 тис. осіб. В контексті догляду, за підтримки Благодійного фонду „Разом змінюємо світ”, запроваджено відповідний навчальний курс для працівників інтернатних установ та територіальних центрів. Наразі проведено навчання більше 150 осіб з різних установ та областей.

Впровадження паліативного догляду, як соціальної послуги та складової паліативної допомоги, на даний час для системи соціального захисту населення є інновацією, наголосила Оксана Суліма.

Мінсоцполітики

  Категорія: