Вінницьких патологоанатомів навчили говорити жестами

Вінницьких патологоанатомів навчили говорити жестами
20 Березня 2017
Друкувати цю новину

Вивчити за два місяці жестову мову аби порозумітися із рідними пацієнтів забажали медичні працівники Вінницького обласного патологоанатомічного бюро. Допомогли реалізувати мрію у Міському центрі соціально-психологічної реабілітації «Гармонія» в рамках проєкту «Почути серцем».

  • Я особисто давно мріяла вивчити мову жестів. Я вважаю, що мова жестів потрібна і в школах. Але саме лікарі мають бути першими налаштовані наблизитись до людей, аби максимально допомогти їм. А як лікар може допомагати, якщо не може спілкуватися? Інколи важко пояснити рідним пацієнта, що вони втратили свого родича, сказати причину смерті, повідомити про необхідність, до прикладу, провести ампутацію. Написавши ці слова на папері, не вийде тієї підтримки, яку лікар має висловити, дивлячись людині в очі, емоційно показати своє співпереживання, – розповіла одна із учениць проєкту «Почути серцем», лікар-патологоанатом Катерина Педоренко.

Проєкт ще у минулому році в «Гармонії» розпочали реалізовувати за підтримки обласної державної адміністрації та спів фінансування з обласного бюджету. До того тестове навчання пройшли працівники обласних департаментів соціальної політики та інформаційної діяльності ОДА, згодом – і працівники «Прозорих офісів» міської ради.

  • Люди із порушеннями слуху часто не можуть отримати елементарних послуг, таких як купити щось в магазині, аптеці – бо продавець не розуміє цієї людини. Ще складніше такій людині порозумітися із лікарем. А коли йдеться про таке емоційно особливе спілкування, то часто переписуватися на папері – це не той вид комунікації, який потрібен в даному випадку, – розповідає керівник проєкту «Почути серцем» Людмила Нецкіна.

За її словами, це перші спеціалізовані курси жестової мови саме для медичних працівників. Працівники обласного патологоанатомічного бюро самі виявили бажання вивчити жестову мову. Першими «випускниками» стали четверо медиків: подружжя Олександра та Олени  Швидких, Катерина Педоренко і Тетяна Скиба.

«Мені дуже приємно працювати з вами» – показала жестами і прокоментувала свою фразу пані Тетяна, отримуючи сертифікат.

«Випускники» отримали сертифікати, які засвідчують проходження курсів жестової мови, а також спеціальні бейджі із написом «Ми Вас розуміємо».

Також у подарунок вони отримали візуальний посібник із жестової мови, який викладач Світлана Заборовська розробила спеціально для медиків.

  • Ці посібники із фотографіями візуально нагадають, як пояснити жестами те чи інше слово. Адже описувати словами які рухи руками потрібно зробити – це довго. Люди, які досі жестової мови не вивчали, не зможуть зрозуміти, який саме жест показано на картинці. Це посібник виключно для тих, хто пройшов даний курс, – говорить пані Світлана.

Як повідомила Людмила Нецкіна, з метою включення людей із порушеннями слуху до суспільства у «Гармонії» беруться розробляти такі навчальні базові курси для різних соціальних сфер.

  • Ми відкриті до співпраці з будь-якими департаментами, сферами обслуговування. Для кожної з них – медицина, соціальний захист, торгівля – ми будемо розробляти індивідуальну програму. Медикам пояснимо, як жестами розповісти людині про діагноз та лікування хвороби, продавцям – як зрозуміти який саме товар хоче придбати людина із порушеннями слуху. Також будемо виготовляти спеціальні буклети, – каже Людмила. – Ми хочемо показати, що центр «Гармонія» – це піклування про доступність суспільства в широкому розумінні – це не лише пандуси та візочки..

Також координатор проєкту «Почути серцем» розповіла, що поширити його планується у школах в рамках пізнавальних уроків.

  • Це потрібно, аби дітки розуміли, що жестова мова – це також спосіб комунікації. І це вони можуть розказати потім своїм батькам. Це є важливим насправді – кажу це з власного досвіду. Якось я відпочивала в Карпатах, і там побачила хлопчика – років йому було 10-11. Він із нормальної благополучної сім’ї – є мама, тато, брат. Але ніхто з них навіть не подумав вивчити мову жестів, аби спілкуватися з цією дитиною, сприймаючи порушення слуху цього хлопчика як непоправний вирок. Дізнавшись, що я знаю мову жестів, цей хлопчик спілкувався зі мною весь час, допоки тривав його відпочинок. Коли ж я побачила, як на вокзалі його брат мовчки при зустрічі просто забрав сумку з речами і пішов, то було дуже сумно уявляти, в якому оточенні й атмосфері ця дитина живе, – поділилася історією Людмила.

За словами викладачки Світлани Заборовської, мову жестів вчити не складно. За два місяці, займаючись по годині-півтори двічі на тиждень, медики вивчили понад 400 слів.

  • Цього цілком достатньо, аби порозумітися із людиною, котра прийшла за допомогою. Далі вже триває процес вдосконалення – як і вивченні будь-якої іншої мови, – зауважила викладачка.

Автори проєкту стверджують, що вивчати мову жестів потрібно, адже лише у Вінниці та області проживає близько 2,5 тисяч людей з порушеннями слуху.

Аби приєднатися до проєкту – вивчити мову жестів або замовити розробку курсу для певної сфери, – необхідно звертатися до центру реабілітації «Гармонія», що по вулиці Винниченка, 5, або ж за телефоном (0432) 50-75-04.

Vежа

  Категорія: