В осіб з інвалідністю є шанс удосконалювати професійні навички

В осіб з інвалідністю є шанс удосконалювати професійні навички
28 Січня 2013
Друкувати цю новину

Всеукраїнська ГО осіб з інвалідністю «Гармонія» виступає за створення  при центрах профреабілітації транзитних робочих місць для осіб з інвалідністю

На сьогоднішній день в Україні працюють дванадцять державних центрів професійної реабілітації для людей з фізичними і психічними обмеженнями. У таких соціальних осередках люди можуть пройти курс реабілітації, і головне — здобути нескладний фах, аби знайти своє місце й заробити на шматок хліба. Однак здебільшого закінчивши  навчання, випускники центру наштовхуються на міцну стіну розчарування, бо робота залишається просто ілюзією.

Ще влітку минулого року інвалід другої групи по зору Євген Українець з Борисполя закінчив навчання у Всеукраїнському центрі профреабілітації у селі Лютіжі на Київщині, отримавши спеціальність реабілітолога.

— У місцевому центрі зайнятості, — ділиться Євген, — мені так і сказали: особам, котрі закінчили подібні заклади, вони не зобов’язані шукати й надавати роботу. Працевлаштуватися самотужки майже нереально. Роботодавець не дуже хоче брати на роботу людини з інвалідністю, мотивуючи тим, що той не має досвіду.

З такою ж проблемою зіткнулась і ще одна випускниця Лютізького центру — Надія Равцева з міста Вишгорода. Дівчина має інвалідність у зв’язку з психічними розладами. Вона вчилася на перукаря, а з великими труднощами влаштувалась лише двірником… І аналогічних історій чимало.

Проблемне питання працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема випускників зазначених центрів, порушила ВГОІ «Гармонія». Вона виступила з пропозицією про відкриття при центрах профреабілітації проміжних або транзитних підприємств-філій. Тут, за словами президента «Гармонії» Юрія Антропова, реабілітанти могли б тимчасово попрацювати, на практиці закріпити навички отриманої спеціальності, вдосконалити їх, зрештою, набратися досвіду, а також завести трудову книжку. Щоправда, у деяких центрах, приміром, Євпаторійському, Львівському та Вінницькому, з 2008 року вже створено так звані соціально-економічні підприємства, де людини з інвалідністюм надають можливість адаптуватися до своєї професії. Проте через недосконалість матеріально-технічної бази, а також через  брак нормативних документів такі підприємства не можуть довго «втриматись».

Організація «Гармонія» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» представила проєкт «Розробка нормативно-правового акта щодо створення транзитних робочих місць для осіб з інвалідністю».

Ручна робота завжди цінувалася

Ручна робота завжди цінувалася. Фото Укрiнформу

Під час обговорення керівник проєкту Анастасія Корнієнко зазначила:

— На сьогодні у державі немає жодного нормативно-правового акта, який би регулював створення і діяльність цих підприємств. Немає і єдиного положення — чим вважати ці підприємства та як їх називати: чи соціально-економічні, чи господарсько-розрахункові філії, або ж якось інакше. Тому ми й розробляємо відповідний документ, щоб усе-таки ці потрібні об’єкти створювались і слугували на благо осіб з інвалідністю.

Під час вивчення питання організатори проєкту зіткнулися з проблемою, що далеко не всі центри сприймають ідею такого новоутворення. Адже щоб надати своїм випускникам роботу, треба шукати замовлення, наприклад, щодо пошиття одягу чи взуття, виготовлення сувенірів тощо. Далі налагодити реалізацію продукції, забезпечити працівника заробітною платою (до речі, хто вже працює на соціально-економічних підприємствах, отримують 1100—1200 гривень на місяць), якщо він з іншого міста, потрібно надати йому тимчасове помешкання. Це, звичайно, складна й копітка справа, і не кожен хоче її на себе брати. Та організатори не втрачають надії. Нині співпрацюють з Міністерством соціальної політики і намагаються залучити інші державні структури з питань осіб з інвалідністю до свого проєкту.

Урядовий кур’єр

  Новина має такі "мітки":
  Категорія: