Україна готує звіт до Ради ООН з прав людини

by Olga Zhurbenko | 13 Квітня 2012 12:29

Україна готує звіт до Ради ООН з прав людини Універсальний періодичний огляд (УПО) є механізмом, створеним відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 60/251 від 15 березня 2006 року, якою також було засновано Раду з прав людини. Кожна країна проходить УПО 1 раз на 4 роки. Наприкінці жовтня 2012 року, Україна вдруге (1-й огляд пройшов у 2008 році) буде розглядатися іншими країнами – членами ООН щодо дотримання прав людини. Це нова система моніторингу прав людини Ради ООН з прав людини. Вона спрямована на поліпшення ситуації з правами людини в кожній зі 193 країн, що входять до ООН. Це – нова ініціатива, коли держави – члени ООН безпосередньо перевіряють одна одну на предмет дотримання прав людини.

Громадське суспільство має можливість зробити свій внесок до перевірки України, надавши фактичні дані в ООН про ситуацію на місцях. УПО може бути використаним з метою висвітлення недоліків у захисті прав людини в Україні.

Національна Асамблея осіб з інвалідністю  України  за підтримки   міжнародних  організацій  провела для громадських організацій, які представляють інтереси  людей з інвалідністю в м. Києві  23-24 березня семінар з підготовки УПО.  Семінар проводили: Елле Уолкер, фахівець з захисту прав людини Міжнародного Альянсу інвалідності, відповідальна за роботу Ради прав людини та, зокрема, УПО,  Жан-Люк Саймон, Голова європейського регіонального відділення Disabled Peoples’ International (DPI),  Щерзодбек Шаріпов, фахівець з захисту прав людини організації DPI, Хав’єр Гуемес,  Заступник директора Європейського форуму з питань інвалідності.

Враження учасників семінару:

Дмитро Черних  «Зустріч, яка проводиться завдяки  НАІУ  має високу результативність і дає новий інструмент в сфері захисту прав людей з інвалідністю… Звичайно, ми  будемо  розраховуючи на те, що  держава отримає  конкретні рекомендації,  які сприятимуть  подальшим змінам у нашому суспільстві щодо захисту  прав людей з інвалідністю» (ВГО «Група активної реабілітації»,  м. Херсон),

Україна готує звіт до Ради ООН з прав людини

Довідково:

Кінцева мета УПО – покращення ситуації з правами людини у кожній країні. УПО розроблений таким чином, щоб допомогти, порадити, підтримати та поширити практики просування та захисту прав людини на місцях. Щоб досягти цього, УПО використовує оцінку інформації з Держав стосовно прав людини та звертає увагу на порушення прав людини, де б вони не відбувались. УПО також має на меті надати технічну допомогу Державам та посилити їх спроможність ефективно вирішувати складнощі, що виникають з правами людини, та ділитись з іншими Державами та зацікавленими сторонами кращими практиками в сфері захисту прав тощо.

Гульнара Назарова: «Без цього семінару нам було б складно  визначитися з основними на  чому зробити акцент під час підготовки УПО. Звичайно, крім підготовки звіту нас цікавило, як інші країни досягають результатів в захисті прав людей з інвалідністю, яким шляхом ідуть, які заходи впроваджують. (юрист,  Всеукраїнської громадської організації осіб з інвалідністю-користувачів юридичної допомоги «ЮЗЕР», м. Чернівці)

Жан-Люк Симон: «Ми прибули до України, щоб познайомитися із людьми з інвалідністю і обговорити питання основних прав, свобод і їх реалізацію. Наша мета – не просто зацікавленість. Насамперед,   ми хочемо знати  що відбувається в країні після ратифікації Конвенції ООН про права людей з  інвалідністю, і як Україна виконує свої зобов’язання.  По друге,  наша  участь  в проведені цього семінару більш конкретна  – ми хочемо допомогти громадським організаціям людей з інвалідністю підготувати УПО той час, коли уряд України готує свій Звіт про виконання положень міжнародних договорів».

Жан-Люк Симон розповів про те, що бувають вони з подібною місією в багатьох інших країнах світу, і кожна країна по-різному оцінює стан справ з дотримання прав людей з інвалідністю. «Хочу зазначити, що навіть у Франції можна почути, що Франція пасе задніх, – сказав Жан-Люк Симон. – На мою думку  немає ідеальних ситуацій вирішення всіх проблем людей з інвалідністю на всій планеті. Звичайно, не варто очікувати миттєвих результатів після   проведення УПО, після внесених поправок до звіту уряду, та подання  звіту від громадських організацій. Цей процес розрахований на  довгострокову перспективу. Кінцеву мету складно досягти, оскільки важко задовольнити всі потреби всіх людей в цілому, та зокрема, людей з інвалідністю»   (Disabled Peoples’ International заснована в 1981 році, і представлена через активне членство національних організацій  людей з інвалідністю у більш ніж 130 країнах світу)

Шерзодбек Шаріпов: «Головна мета міжнародних організацій – це залучити представників інститутів громадянського суспільства України до обговорення питань захисту прав людей з інвалідністю не тільки на рівні свої  держави, але і на міжнародному також. «Ми сподіваємося, що ті рекомендації, які будуть надані після представлення УПО,  допоможуть українській владі здійснити багато змін у суспільстві. Тому наше спільне головне завдання на семінарі  – внести до звіту 2012 року ті ключові аспекти, які безпосередньо торкаються покращення життя людей з інвалідністю. На жаль, у попередньому державному звіті України за 2008 рік, ми бачили питання, які торкаються прав жінок, дітей, але жодним чином не згадується про права людей з інвалідністю».

Елен Мари Уолкер: «Міжнародний Альянс людей з інвалідністю працює над реалізацією основних положень Конвенції ООН про людей з інвалідністю в багатьох країнах світу. Також у нас діють проєкти, завдяки яким ми допомагаємо національним організаціям  посилили свою організаційну та професійну спроможність. Мені приємно було познайомитися з  представниками Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України та обговорити шляхи подальшої співпраці…Серед ключових пріоритетних аспектів життя людей з інвалідністю в Україні, які потребують докорінних змін, є право на доступність до правосуддя, освіти, транспорту, право на інформацію, працю, медицину, житло, реабілітацію тощо. Тому важливим є те, щоб серед основних прав людини  в підготовці УПО були окреслені і права людей з інвалідністю» 

Олег Лепетюк: «Семінар дуже цікавий та інформативний. Ця зустріч розширила розуміння механізму діяльності УПО і впливу на стан забезпечення прав людини.  Також,  я думаю, що наша організація  буде використовувати механізми УПО для сприяння підвищенню поінформованості  громадськості в питаннях прав людини. («Харківської організації незрячих юристів», м. Харків)

Богдан Мойса: «Працюючи з людьми, які мають вади зору, впевнений, що їх права порушуються і що  саме  вони  найбільш незахищені в нашій державі. Особливо це стосується жителів сільської місцевості. Для нас головне – щоб поступово почала вирішуватися ситуація щодо прав незрячих у суспільстві.» («Генерації успішної дії» , м. Луцьк)

Як висловила впевненість Елен Мари Уолкер «подібна співпраця дає шанс розвинути солідарність серед громадських організацій  людей з інвалідністю в  Україні та розчати діалог з урядом на одній, зрозумілій обом сторонам мові. З цим хочеться погодитися, а головне чекати позитивного результату від державного Звіту та виконання в подальшому отриманих рекомендацій.

Тетяна Шальман

Source URL: https://naiu.org.ua/ukrajina-gotue-zvit-do-radi-oon-z-prav-lyudini/