У Львові пройде вже традиційний фестиваль за участю акторів з особливими потребами

У Львові пройде вже традиційний фестиваль за участю акторів з особливими потребами
7 Квітня 2016
Друкувати цю новину

У Львові пройде вже традиційний фестиваль за участю акторів з особливими потребами20-22 травня у Львові особливі актори з різних міст України, Польщі, Білорусії та Литви приїдуть зіграти свої вистави на ХІ Міжнародний фестиваль особливих театрів «Шлях». Фестиваль організовує Мистецько-терапевтичний центр «Непротоптана стежина» за підтримки управління культури та управління освіти Львівської міської ради та інших громадських організацій – постійних друзів фестивалю.

«Загальноукраїнською проблемою є проблема задоволення культурних потреб людей з особливими потребами. Причому, мова іде як в контексті глядача, тобто можливість відвідати ті чи інші заклади культури, так і, безумовно, в контексті учасника, виконавця, людини, яка є на сцені. Розуміючи цю проблематику, управління культури ЛМР намагається максимально підтримувати проєкти спрямовані на участь людей з особливими потребами. Зокрема, ви, напевно, пригадуєте минулого року на сцені театру ім. Лесі Українки відбувалась оперна постановка «У пошуках короля Ліра: Верді», як один з прикладів таких проєктів. І, власне, тому маючи ці наміри ми з радістю відгукнулися на ініціативу організаторів фестивалю особливих театрів «Шлях», і надаємо йому підтримку.

Якщо говоримо про фінансову підтримку, то це є 50 тис. грн., які управління культури фінансує з календарного плану заходів. Так само, окрім фінансової підтримки, ми допомагаємо інформаційно і організаційно.

Цей фестиваль дає можливість вийти на сцену, дає можливість показати себе, показати себе з абсолютно нової і несподіваної сторони, дає можливість обмінятися досвідом, зустрітись, познайомитися зі своїми друзями, колегами із сусідніх країн. Крім того, цей фестиваль має дуже важливий аспект в контексті розвитку волонтерства, тому що є цілий комплекс заходів, починаючи з відкритих навчань», – зазначив Михайло Мороз, в.о. начальника управління культури.

«Будь-яка діяльність, яка спрямована на допомогу людям, це є від Бога, а якщо це ще й стосується людей з особливими потребами, то, звісно, ми таке будемо вітати і всіляко підтримувати. Адже, лише у Львові таких людей налічується близько 36 тис. різних категорій. Тому потрібно підтримувати, допомагати  тим людям інтегрувати себе у життя, щоб вони розвивалися, знайомилися і така діяльність лише вітається нами», – відзначив Ігор Кобрин, заступник начальника управління соціального захисту ЛМР.

«Фестиваль є частиною Міжнародної співпраці Україна-Польща-Білорусь, де щороку відбуваються подібні мистецькі заходи. Щорічний цикл у вересні відкрив конкурс емблем, яку попередньо обрали самі учасники фестивалю шляхом голосування. Цьогоріч учасники поринуть в атмосферу загадкової Африки. Восени в Польщі, в Любліні, відбувся конкурс пісні, а навесні в усіх трьох країнах панує театральне мистецтво. Люблін розпочинає естафету своїм SANS (Spotkanie artystow nieprzetartego szliaku), далі Білоруська сцена приймає натхненних акторів з особливими потребами і насамкінець в травні Львів завершує міжнародний театральний марафон», – розповіла Анастасія Войтюк, директор організації «Непротоптана стежина».

Програма фестивалю:

20 та 21 травня відбудуться покази вистав

22 травня – театральні тренінги від тренерів з Польщі, Литви та України

«Така подія є надзвичайно важливою не лише для Львова, а й для України в цілому, оскільки зачіпає надзвичайно актуальну соціальну тему – люди з особливими потребами, або (як принизливо їх називають – інваліди).

Можливості таких членів суспільства і справді дуже обмежені, щодо культурного розвитку та самореалізації навіть мови не може бути. Потрапити в театр чи філармонію людині на візку майже не можливо; відвідувати творчі студії чи гуртки – теж.

Єдиний вихід для викинутих на маргінес суспільства їх членів – це різноманітні спеціальні заклади та НРЦ (навчально-реабілітаційні центри), в яких вони можуть вести діяльність та вчитися. Ще можуть бути групи батьків чи небайдужих волонтерів, котрі утворюють невеличкі приватні студії. Але будь-яка робота потребує визнання та оцінки, той результат, який можна представити світу. Саме це і становить найбільші труднощі. Куди податися театру неповносправних? Де вони покажуть свою виставу? Хто зможе оцінити їх роботу, дати поради, обмінятись досвідом? Відповідь – на фестивалі особливих театрів «Шлях», – додала Анастасія Войтюк.

В рамках цього фестивалю, також пройде тренінг у форматі рольової гри – учасники будуть вчитися як організовувати великі фестивалі і працювати у злагодженій команді. Таке навчання відбудеться 9 квітня у приміщенні НРЦ «Джерело».

Усі охочі зможуть долучитися до участі у навчаннях. Заявки приймаються до 8 квітня на адресу stezhyna@gmail.com.

Новинки цьогорічного фестивалю:

  • Цього року фестиваль отримав свою офіційну назву – «Шлях» – Непротоптана стежина поступово розширилася і перетворилася на шлях, яким тепер простують талановиті актори з особливими потребами та їх друзі.
  • Темою фестивалю є Африка – тому під час підготовки до фестивалю будуть барабанні кола та виготовлення африканських костюмів.
  • В рамках фестивалю відбудеться дружня фото-подія «Театр в об’єктиві» – результатом якої буде міжнародна виставка робіт зі Львова, Любліна та Бресту. Усіх бажаючих фотографів просимо зголошуватись та реєструватись у координатора події teatrvobjektyvi@gmail.com
  • Майстер-класи на фестивалі проведе один із творців соціальної вистави «Король Лір», прем’єра якої відбулась минулого року у Львові.

Довідка

Вже шістнадцять років МТЦ «Непротоптана стежина» організовує різноманітні мистецькі акції за участі людей з особливими потребами,  їх батьків, інструкторів котрі працюють з ними, проводить навчання, майстер-класи та великий міжнародний фестиваль. Сюди з’їжджаються театри не лише з цілої України, а й з Польщі, Білорусі, Литви. Саме тут люди з інвалідністю діти та молодь мають можливість представити вистави, над якими часто працюють цілий рік, познайомитися з новими людьми, зустрітися з давніми знайомими, отримати кваліфіковану критику професійних акторів, режисерів, театрознавців та поради щодо розвитку свого театру. Цей день стає тим величезним враженням, сплеском емоцій, позитивним досвідом, які заряджають та мотивують. Кожен з учасників та гостей фестивалю повертається додому з новими враженнями і цікавими ідеями.

Вивчити музичний гімн фестивалю – https://soundcloud.com/anastasiyavoytyuk/teatr

Відео з минулорічного фестивалю – https://www.youtube.com/watch?v=gTZmBVkFkww

Львівська міська рада

  Категорія: