Тепер надія є: у Швейцарії почав ходити паралізований пацієнт

Тепер надія є: у Швейцарії почав ходити паралізований пацієнт
7 Листопада 2018
Друкувати цю новину

Тепер надія є: у Швейцарії почав ходити паралізований пацієнт

Для людей, які внаслідок травм були змушені пересуватись за допомогою інвалідного візка, з’явилася надія таки стати на ноги.

Швейцарські медики розповіли про свого 30-річного паралізованого пацієнта Девіда Мзі.

Чоловік знову почав ходити, це стало можливо завдяки спинальному імпланту.

Дослідження щодо революційного методу Швейцарського федерального технологічного інституту в Лозанні було опубліковане у журналі Nature, повідомляє CNN.

Як відомо, людина рухає кінцівками завдяки тому, що спинний мозок передає повідомлення від головного мозку до інших частин тіла.

Внаслідок травм надходження цих сигналів припиняється, або ж вони занадто слабкі, аби «керувати» руками і ногами. Тож медики вже давно шукають способів, як відновити цю важливу здатність спинного мозку.

В експерименті швейцарських учених взяли участь троє добровольців, у яких травмований хребет, — їм вживили електростимулятори. Імпланти були використані саме для того, щоб подолати розриви у спинному мозку і передати сигнали з головного мозку через пошкоджені ділянки хребта. І ось перший успіх.

Один із добровольців, 30-річний Девід Мзі, якому медики пророкували довічний параліч, самостійно пішов! Стимулятор дійсно допоміг відновити втрачену функцію спинного мозку.

Зараз Девід ходить, спираючись на ходунки. Звісно, це сталося не одразу після операції, під час якої йому вживили імплант.

Знадобився певний час, аби відновити рухальні функції й піти без сторонньої підтримки. Проте для молодого чоловіка, якому колись лікарі сказали, що він більше ніколи не ходитиме, навіть пересування з допомогою ходунків є величезним успіхом. «Це дуже круто, відчуття — неймовірні, адже мені вдалося неможливе», — каже чоловік.

Якщо електростимулятор вимкнути, Девід не зможе ходити. Принаймні, так було спочатку. Проте медики помітили, що завдяки впливу «штучного передавача» нервові закінчення стали чутливішими, що дає певну надію на відновлення втрачених функцій!

«Ми знаємо, що спинний мозок є основним механізмом, який здатний організувати моторну активність. До травми він отримував команди від головного мозку, а також отримував інформацію від навколишнього світу. Однак травма зламала цю чітко налагоджену систему, — пояснює доктор Клаудія Анджелі з Центру дослідження пошкоджень спинного мозку Університету Луїсвілля. — Спинний мозок став ізольо­ваний, він потенційно досі отримує інформацію від навколишнього світу, але втратив великий драйвер, яким був мозок». Імплант підвищує збудженість спинного мозку.

«Він стає ніби більш настороженим, він здатен дослухатися до тихого шепоту від головного мозку, який все ще надходить. І таким чином вдається згенерувати моторний шаблон», — додає лікар.

Варто додати, що результати двох інших пацієнтів також позитивні — вони теж змогли відновити контроль над м’язами ніг. Однак учені попередили, що говорити про однозначний успіх експерименту поки зарано, адже дослідження перебувають на ранній стадії.

Нагадаємо, що над аналогічними розробками працюють і американські вчені. Три роки тому про власний успіх повідомляли медики з Каліфорнійського університету. Вони поставили на ноги паралізованого мотоцикліста Адама Фрітца, який отримав складну травму під час ДТП.

Правда, каліфорнійські ескулапи пішли дещо іншим шляхом — вони розробили технологію управління тілом силою думки. До комп’ютера фактично під’єднали головний мозок. Тепер техніка надсилає сигнали про рух одразу до частин тіла. В обхід спинного мoзку.

«Ця комп’ютерна система здатна доволі швидко відстежувати зміни в хвилях головного мoзку. Коли людина думає про ходьбу, вона відправляє сигнал до електричного стимулятора, — пояснює тонкощі роботи пристрою лікар-невролог Ан До. — Він посилає імпульс у праву ногу, щоб зробила крок, а потім у ліву, і так по черзі, аж поки людина не перестає думати про ходьбу. Як тільки це стається, стимуляція ніг припиняється. І людина завмирає на місці».

«Коли сидиш перед комп’ютером, намагаєшся змусити ноги рухатися, а потім бачиш, як твоя нога справді робить крок, — це неймовірне відчуття, — ділиться пацієнт Адам Фрітц. — Згадуєш, як круто бігати і стрибати, і одразу повертається надія, що одного разу знову вдасться це зробити».

Цю технологію вчені продовжують тестувати тепер і на інших пацієнтах. Адже вона довела свою ефективність. Тим часом команда інших американських вчених працює над експериментами зі стовбуровими клітинами задля того, аби відновити втрачені функції паралізованих пацієнтів.

Україна молода

  Категорія: