Табір «Школа самостійного проживання»

by Olga Zhurbenko | 18 Жовтня 2012 11:47

Ми всі різними приходимо в цей світ. Хтось – здоровим, хтось – гарним, хтось – розумним. Когось природа так щедро не наділяє, посилаючи хвороби та щоденні  гіркі  випробовування. І тоді  цих  людей  називають – з особливими потребами. І дуже часто це звучить як вирок.

Нажаль, незважаючи на  ратифікацію Конвенції ООН  про права осіб з інвалідністю,  укази  уряду,  ініціативи президента  наше суспільство  поки  не  може задовольнити ці особливі потреби в повній мірі.

Як таким людям адаптуватися в суспільстві,  реалізувати та розвити свої здібності, адже  по законам нашої  країни  всі ми рівні  в своїх правах і бажаннях.

Велику роль в інтеграції людей з особливими потребами в суспільство відіграють громадські організації, при сприянні  Національної Асамблеї  осіб з інвалідністю України.

В серпні 2012 року Житомирська обласна  громадська організація людей з інвалідністю  «Молодь. Жінка. Сім’я.» під керівництвом Нелі Ковалюк, за фінансової допомоги НАІУ та Карітас – Спес, провела щорічний табір «Школа самостійного проживання» в чудовому куточку поблизу села Зарічани  на березі річки Тетерів. На святкове відкриття табору  завітали небайдужі до проблем людей з інвалідністю гості: представники громадських організацій осіб з інвалідністю, керівник секретаріату регіональної комісії, фахівці центру реабілітації для діток з інвалідністю, люди з інвалідністю та члени їх родин. Фахівці Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України Лариса Байда та Володимир Азін розповіли учасникам табору про програми та заходи НАІУ у сфері захисту людей з інвалідністю.

Учасники семінару взяли активну участь у одному з занять програми «Світ натхнення», цікавому майстер – класі з холодного батику, що провела талановита майстриня Ірина Туровська, волонтер БЦ «Хесед Шломо». Вона змогла надихнути на творчість всіх учасників табору: від найстаршої пані Розалії (86 років) до найменшого – Ілюши (6 років).

Арт-терапія, заняття  декоративно–прикладним мистецтвом допомагає  здійснювати більш ефективний вплив на формування емоційної сфери, спонукає до подальшого розвитку компенсаторних властивостей функціональних систем, допомагає розвивати здібності та  позбавлятися стереотипів, які суспільство бачить в людині з особливими потребами. Тому  поряд зі спортивними заняттями кожен день проводилися уроки арт- терапії. Надзвичайно сподобалися всім уроки ліпки  янголів та  звірят з «італійської» глини, захоплювало і виготовлення з пляшок та глини цікавих будиночків, розмальовування їх спеціальними фарбами, які сприяли розвитку моторики пальців, вмінню концентрувати увагу, розвивати спостережливість, фантазію.

В рамках школи самостійного проживання проводилися заняття  «Екологія нашої оселі» на яких учасники навчалися разам роздільного збирання сміття та навикам екологічного прибирання оселі, можливостям використання у побуті пластикових пляшок.

Ляльковий Лікар Айболить розповідав про раціональне харчування, застосування овочів, фруктів, ягід та рослин  у лікуванні.

Цікавою була і програма  «Коли ляльки оживають». Спочатку до учасників табору приїхали юні актори лялькового театру «Соняшник» Житомирського центру реабілітації для діток з інвалідністю, показавши виставу «Конвалії». Зразу після вистави ляльки перейшли до рук молодших учасників табору, адже так цікаво як ця лялька рухається. З непідробним сумом віддавали ляльки  діти, коли прийшов час театру від’їзжати. Проте всі зраділи,  коли ляльки з вистави,«Сучасна ріпка», завітали на черговий майстер-клас. Вистава,  показана своїми «новоспеченими» акторами  не залишила нікого байдужим. Ляльки справді вміють оживати! Не дивно, що дорослі також  бажали спробувати грати,  бо всіх захопило священнодійство, яке відбувається за ширмою. Приймаючи участь у театральній діяльності люди з інвалідністю  набули нові навички, адаптувалися,  підвищили  свою самооцінку, навчилися комунікативності.

Люди з інвалідністю, як ніхто, потребують духовного розвитку та Божого благословення, тому вони дуже вдячні  єпископу Яну Пурвінському  та єпископу Віталію Скомаровському, сестрам ордену Божественного Відкупителя за чуйність та  допомогу.

Сестра Летиція навчала всіх інтеграційним танцям, де здорові люди та люди з особливими потребами танцювали разом, проводила різні ігри.

З метою підвищення правової обізнаності учасників «Школи самостійного проживання» керівник  ЖОГОЛІ «Молодь. Сім’я. Жінка» Неля Ковалюк провела заняття по вивченню Конвенції ООН, надала інформацію сучасного Українського законодавства, правові консультації. Башинський Володимир провів консультацію по підбору візків, практичне заняття по їх налаштуванню.

10 днів перебування в таборі через цікаву та насичену програму пролетіли непомітно, а навчили багато чому. Головне – впевненості, що кожен з нас може і повинен реалізувати себе незалежно від стану здоров’я.

Тамара Глазунова
Волонтер ЖОГОЛІ «Молодь. Жінка. Сім’я.»

Source URL: https://naiu.org.ua/tabir-shkola-samostijnogo-prozhivannya/