Синдром Аспергера виключать з МКХ-11

28 Грудня 2017 Друкувати цю новину

Синдром Аспергера виключать з МКХ-11Починаючи з наступного року лікарі можуть використовувати новий набір критеріїв для діагностики аутизму.

Ці критерії є частиною  очікуваного оновлення  до “Міжнародної класифікації хвороб”, підготовленого Всесвітньою Організацією Охорони здоров’я (ВООЗ). Останній проект посібника, який отримав назву МКХ-11 об’єднає аутизм, синдром Аспергера та первазивний розлад розвитку в єдиний діагноз – “розлади спектру аутизму».

Зміни в МКХ-11 відображають критерії п’ятого видання “Діагностичне та статистичне керівництво по психічним розладам” (DSM-5), випущеного у 2013 році. Але :

“МКХ-11 приймає деякі кращі частини DSM, не потрапляючи в ті самі підводні камені”, – говорить Фред Волкмар, професор дитячої психіатрії, педіатрії та психології в Центрі вивчення дитини в Йєлі, який був критиком DSM -5

Різниця та широкі критерії

Особливості аутизму, викладені в МКХ-11, потрапляють в ті самі дві категорії, що і в DSM-5: труднощі в ініціації та підтримці соціального спілкування та соціальної взаємодії, а також обмежені інтереси та повторювані форми поведінки. Попередні версії кожного посібника включали третю категорію для мовних проблем.

Обидва нові посібники дозволяють клініцистам діагностувати аутизм поряд з іншими умовами, такими як розлади тривоги або гіперактивності дефіциту уваги; попередні ж версії дозволяли клініцистам вибрати один з цих діагнозів.

Але є також помітні відмінності між двома навчальними посібниками. МКХ-11 містить докладні рекомендації щодо розрізнення аутизму з інтелектуальною недостатністю та без неї. Натомість DSM-5 просто визнає, що аутизм та інтелектуальна недостатність можуть співпадати.

Обидві класифікатори DSM-5 та МКХ-11 включають дезінтегративний розлад дитячого віку у спектр аутизму. Але DSM-5 не включає регресію як критерій діагностики аутизму. МКХ-11 називає “втрату раніше набутих навичок” як функцію, за допомогою якої лікарі можуть встановити діагноз.

На відміну від DSM-5, МКХ-11 є більш гнучким та не передбачає, що особа повинна мати певне число або комбінацію функцій, щоб відповідати «порогу» аутизму. Натомість наводиться список різних визначальних функцій, які дозволяють лікарю вірно визначити діагноз.

Нове керівництво покликане створити такі широкі критерії, щоб їх можна було застосувати в будь-якій точці світу. Наприклад, типові діти можуть забрати банан і використовувати його як телефон, але багато дітей з аутизмом не показують подібну “символічну гру”, яка є одним з критеріїв аутизму в МКХ-10. Те, як діти грають, варіюється в різних культурах. МКХ-11 приділяє менше уваги типу гри і більше уваги приділяє тому, чи дотримуються діти правил або накладають суворі правила під час гри. Ця поведінка, що може проявитися в будь-якій культурі. Наполягання на правилах і накладення цих правил на інших може бути ознакою негнучкого мислення, яке поширене серед людей з аутизмом. DSM-5 також відходить від символічної гри, але включає в себе деякі критерії на основі ігрових показників,такі  як “труднощі, пов’язані із творчістю або друзями, відсутність інтересу до однолітків”.

Як і DSM-5, новий проект підкреслює важливість тестування на незвичайні сенсорні чутливості, які є загальними серед людей з аутизмом. Також попереджають лыкарыв про те, що деякі люди в спектрі намагаються замаскувати свої особливості РАС. Особливо це стосується дівчат”.

Відзначимо, що остання версія Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-10) була прийнята 27 років тому – ще в 1990 році, тому вона і потребує перегляду.

МКХ-11((з англ. ICD-11) планують запустити в травні 2018 року. Очікуваний варіант МКХ-11 доступний в режимі он-лайн з реєстрацією .

Аutism.ua

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Напишіть відгук