Студенти долучаються до створення простору, зручного для всіх

27 Лютого 2018 Друкувати цю новину

Як часто ми замислюємося про те, чи довколишній простір є зручним і доступним? Сходи до будинку надто круті, а в автобусі немає спеціально відведеного  місця, щоб поставити дитячий візочок або, наприклад, габаритну валізу? Біля аптеки або метро немає пандуса, а у світлофорі встановлено мінімальний час для переходу вулиці? Ситуації бувають різні. Використовуючи концепцію універсального дизайну, перепон і обмежень у щоденному житті можна уникнути аби мінімізувати, і зробити світ зручнішим – для всіх.

Понад 200 студентів з семи київських університетів дізналися про принципи універсального дизайну та обговорили можливості застосування цих принципів у своїй майбутній роботі. Всі вони були учасниками організованого ПРООН тренінгу «Створюємо разом світ, зручний для всіх». Тренерами стали 22 студенти старших курсів Школи соціальної роботи Києво-Могилянської Академії, які пройшли відповідну підготовку з тематики універсального дизайну і передавали свої знання одноліткам.

Концепція універсального дизайну доволі проста – потрібно навчитися ставити себе на місце інших людей, з їхніми можливостями і потребами, продумати, з якими потенційними складнощами вони можуть зіткнутися, і спробувати знайти рішення, яке б врахувало всі ці нюанси.

«Навчаючи інших ми навчаємося самі – так працює методика «рівний - рівному». Долучившись до ініціативи ПРООН «Молодь – молоді: Пізнавальна п’ятниця» (Y2Y Learning Friday), наші студенти-тренери змогли глибше розібратися в темі. Коли ми говоримо про універсальний дизайн, то йдеться не лише про фізичну доступність громадських місць для людей з інвалідністю, але й про необхідність зробити простір зручним для різних груп населення. Адже маломобільними можуть бути і батьки з дитячим візочком, який не скрізь проїжджає, і  літні люди, яким важко долати незручні сходи, і люди після хвороби», – говорить керівниця Школи соціальної роботи Наталія Гусак.

Зручно організованого середовища насправді потребує кожен з нас. Аби проілюструвати це на практиці, учасники тренінгу наводили особисті приклади, коли в них виникали перепони і складності в пересуванні, а потім разом шукали можливі рішення.

«Я вважаю, що всі люди повинні бути в рівних умовах незалежно від статі, стану здоров’я, самопочуття. А суспільство має створити для цього сприятливі умови», - написала у відгуку одна з учасниць тренінгу.

Окрім доступності фізичного середовища, універсальний дизайн також звертає увагу на те, наскільки комфортно й раціонально організоване надання послуг та інформації, а також на дизайн тих чи інших предметів і товарів. Це важливо враховувати майбутнім спеціалістам, особливо тим, чия професійна діяльність буде пов’язана з наданням послуг.

«Раніше я ніколи не чула про універсальний дизайн. Мені, як майбутньому управлінцю персоналом, було корисно дізнатися, як можна раціональніше використовувати простір і час працівників», - написала ще одна учасниця тренінгу «Створюємо разом, світ зручний для всіх».

Тренінги проводилися в рамках реалізації спільного проекту Програми розвитку ООН, Міжнародної організації праці та Всесвітньої організації охорони здоров’я «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні» у партнерстві зі Школою соціальної роботи Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України.

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Напишіть відгук