Спорт допоможе стати сильнішими, а значить – захищеним

by Olga Zhurbenko | 25 Квітня 2012 08:46

Спорт  допоможе стати сильнішими, а значить – захищенимСьогодні ми продовжуємо розглядати декотрі аспекти права людини з інвалідністю займати достойне місце у суспільстві. Одним з невід’ємних прав людини є право на вільний розвиток своєї особистості (ст. 23 Конституції України). Участь у спортивних змаганнях є одним із засобів досягнення такого розвитку.

Чи не найважливішою складовою участі у змаганнях будь-якого рівня для людини з інвалідністю є прагнення постійно вдосконалювати себе мо­рально та фізично, отримувати захоплюючі та незабутні враження, досягати нових вершин у конкретній справі, відчувати себе переможцем – перш за все, над класними уявленнями про свої можливості.

Тож реальна можливість брати участь у спортивних змаганнях відноситься до однієї з потреб, для задоволення котрих держава та суспільство мають докласти усіх необхідних зусиль. Не існує жодних відмінностей між та­кими потребами для людей з будь-яким ста­ном фізичного чи психічного здоров’я, окрім одній – люди з інвалідністю потребують деяких додаткових умов для занять спортом та участі у змаганнях.

У цьому напрямі у нашій країні давно ве­деться колосальна за розмахом та досягнен­нями робота – перш за все, Національним комітетом спорту осіб з інвалідністю України, що об’єднав зусилля з системою «Інваспорт». Дана діяльність має глибоке історичне ко­ріння. Перші спроби залучення людей з інвалідністю до фізичної культури та спорту були історично зафіксовані ще 1888 року, коли в Берліні сформувався перший спортивний клуб для людей з вадами слуху. А перші Всесвітні ігри глухих (пізніше – Дефлімпійські ігри) відбулись дещо пізніше – 10-17 серпня 1924 року в Парижі. Саме під час проведення цих ігор, 16 серпня, було засновано Міжна­родний спортивний комітет глухих. З того часу почала свій відлік славна естафета про­ведення Дефлімпійських ігор та становлення спорту людей з вадами слуху.

Після Другої світової війни почали ак­тивно долучатись до спорту інваліди з порушеннями опорно-рухового апарату. Так, 1944 року в межах проведення обов’язкової частини комплексного лікування була впроваджена спеціально спортивна програма для «візочників». Розробником її був Людвіг Гуттман – нейрохірург німецького походження, який емігрував до Великої Британії 1939 року, рятуючись від нацистської окупації. Згодом, 1948 року, він став ініціатором про­ведення спортивних змагань, як складової частини процесу реабілітації військових з пошкодженнями спинного мозку, отриманими під час другої світової війни. 28 липня 1948 року у госпіталі Сток-Мандевілю (Англія) були проведені перші ігри серед спортсменів на візках, які стали прототипом Параолімпійських ігор. Вони започаткували нову еру для людей з інвалідністю – еру спортивних звитяг та перемог над перешкодами, які вибудовує світ. Назву «Паралімпійські» ці ігри в той час ще не мали.

Згодом ігри Гуттмана стали міжнародним спортивним святом, яке об’єднувало багато європейських країн. Поступово світ переконувався у тому, що на фізичну культуру і спорт мають право також і люди з інвалід­ністю. І вже під час проведення Олімпійських ігор в Мельбурні (1956 р.) Міжнародний Олімпійський комітет нагородив Міжнародну Сток-Мандевільську федерацію спортсменів з інвалід­ністю спеціальним кубком за втілення в життя олімпійських ідеалів гуманізму.

Можливість до самореалізації для наших співвітчизників у наш час стає все більш доступною. Незалежно від фізичного стану та нозології, визначальним чинником до занять спортом стає особиста воля людини. Якщо є віра у себе та воля до якісного перетворення свого життя – слід наважитися та зробити необхідні кроки для втілення своєї мети. Результати, з великою вірогідністю, перевершать Ваші найсміливіші сподівання, а що вже казати про рідних, близьких чи просто знайомих! Країна чекає на своїх героїв, адже досягнення наших паралімпійців є не менш значущими прикладами перемоги духу над обставинами долі. Вже чимало років на цьому шляху у нашій країні у Вас є могутні помічники, згадані на початку нашого сьогоднішнього спілкування. Приєднуйтесь до боротьби за краще майбутнє – власне та суспільне. Адже наші цілі повністю співпадають!

Оксана Забудова

Без Бар’єрів № 8 (86)

Source URL: https://naiu.org.ua/sport-dopomozhe-stati-silnishimi-a-znachit-zakhishchenim/