Соціальний проєкт «Відчуй на собі»: долаємо недоступність та байдужість разом!

Соціальний проєкт «Відчуй на собі»: долаємо недоступність та байдужість разом!
23 Вересня 2015
Друкувати цю новину

Три громадські організації: ГС «Громадська Варта», ГО «Серце матері» та МГО «Міст Україна-ЄС» розпочали великий соціальний проєкт «Відчуй на собі». Його мета – привернути увагу до проблем маломобільних людей, пошук шляхів їх вирішення, а також підвищити рівень толерантності в українському суспільстві.

«Ідея цього проєкту виникла у нас вже давно, – розповідає голова МГО «Міст Україна-ЄС» Наталя Севідова, – Вже більше року в Україні йде війна, яка забирає життя і здоров’я у наших хлопців. Сотні їх повертаються до мирного життя з численними травмами. І ми всі маємо зрозуміти, що в країні є проблема зі сприйняттям цих людей, які пройшли війну, у якості рівних собі. Поки що більшість здорових людей воліють не помічати таких біля себе».

Поштовхом до дії став круглий стіл, який пройшов у червні. На цьому заході матері особливих діток розповідали про недоступність більшості споруд для людей на візках. Говорили про недоступність необхідних вартісних ліків через відсутність державного фінансування. Люди жалілися також на байдужість з боку чиновників різного рівня.

«Я зрозуміла – потрібно діяти вже зараз, – говорить голова МГО «Міст Україна-ЄС». – І ми започаткували проєкт «Відчуй на собі». Першим і дуже важливим етапом стали громадські перевірки доступності. Про формат навіть не задумувались: сідаємо на візок і їдемо перевіряти. Навіть добровольця шукати не знадобилось: активіст нашої громадської організації Ігор Вьюн відразу «підняв руку».

«Громадським інспектором» Ігор Вьюн по суті є кілька років. «Під час роботи журналістом, особливо на телебаченні, часто доводиться перевіряти на собі багато чого, – роз’яснює він. – Тимчасово перетворюєшся то на пацієнта лікарні, то на людину, яка замовляє щось телефоном, або в інтернеті». Ігор розповідає, що «вживався» в образ «людини на візку» кілька секунд. Єдине про що переживав – чи впорається з керуванням таким непростим транспортним засобом.

Член ГО «Серце матері» Наталя Чущенко надала для проєкта «Відчуй на собі» візок. Це відносно легка та маневрена «MEYRA», якою пані Наталя користувалася у якості «домашнього» візка. «Маломобільні люди в Кіровограді почувають себе не досить впевнено, – розповідає пані Чущенко. – Пандуси є лише в центрі міста, але піднятися ними важко. Але якщо навіть пандус є, це не означає, що споруда доступна. Адже більшість кабінетів, де приймаються потрібні рішення, знаходяться набагато вище першого поверху, куди може піднятися людина з обмеженнями. Велика проблема – безвідповідальні люди, які блокують пандуси біля магазинів своїми автівками, б’ють пляшки. А пробита шина на візку – це, фактично, кількагодинна зупинка до приїзду допомоги…»

«Законів для маломобільних людей прийнято багато, але більшість з них не виконуються, – переконаний співініціатор проєкту, голова громадської спілки «Громадська Варта» Едуард Зейналов. На його переконання, чиновники звикли відмахуватись від людей з обмеженнями і їхніх проблем. Від тих же, хто «мозолить очі», чиновники «відписуються». «Суспільству потрібно змінювати своє ставлення до цих проблем. Адже тоді всі ми не дамо чиновникам займатися «відписками», примусимо їх виконувати ці закони.  Не менш важливим є адаптація наших бійців, які, отримавши на війні поранення, повертаються в соціум. Щоб вони могли вільно пересуватись населеними пунктами, де вони живуть, спілкувались, працювали. Одним словом – ЖИЛИ. І багато чого залежить від нас з вами – здорових людей, які мають згуртуватись заради допомоги людям з обмеженнями».

Громадська перевірка доступності – це лише перший етап проєкту «Відчуй на собі». Його важливість важко переоцінити, впевнені інінціатори проєкту. Він дає розуміння «відправної точки»: скільки пандусів є в наявності, наскільки вони доступні і чи доступні взагалі. «Дуже ретельно вивчаємо реакцію оточуючих на маломобільну людину, – додає Наталя Севідова. – Поки що вона далека від ідеалу і над цим теж потрібно працювати нам всім. І найголовніше, що потрібно нам всім зрозуміти: досить часто ми себе недооцінюємо і не розуміємо, що саме наша небайдужість може покращити, або врятувати чиєсь життя».

Результати своєї роботи громадські активісти «Громадської Варти», «Серця матері» та «Мосту Україна-ЄС»презентуватимуть на власних сайтах та у соцмережах. «Дуже хотілося б, щоб до нашої роботи долучалися інші громадські організації та люди, які мають активну життєву позицію. Ласкаво просимо до Клубу Небайдужих!”, – закликає до спільної дії Наталя Севідова.

Bridge.EU-UA

  Категорія: