Щодо регулювання та легалізації зайнятості домашніх працівників

Щодо регулювання та легалізації зайнятості домашніх працівників
16 Липня 2015
Друкувати цю новину

33942_realНаціональною Асамблеєю осіб з інвалідністю України погоджено без зауважень проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо регулювання та легалізації зайнятості домашніх працівників».

За оцінками Держстату, загальна кількість працівників, які надають побутові та персональні послуги в сім’ях, становить близько 162 тис. осіб. Незважаючи на законодавчу урегульованість питання поширення загальнообов’язкового соціального страхування на дану категорію працюючих осіб, роботодавці не реєструють та не сплачують за них внески. Відповідно, практично всі вони є неформально зайнятими, тобто соціально незахищеними.

За попередніми даними Державної фіскальної служби, на сьогодні близько 7,5 тис. осіб сплачують за себе соціальні та пенсійні внески.

Враховуючи незацікавленість роботодавця, який наймає в свою сім’ю домашніх працівників, у сплаті соціальних внесків та податків за такого працівника, єдиним дієвим механізмом легалізації зайнятості даної категорії працюючих є їх добровільна участь у загальнообов’язковому соціальному та пенсійному страхуванні.

У зв’язку із зазначеним, потребує законодавчого урегулювання трудових питань домашніх працівників та їх відносин з роботодавцем, а також створення умов для виходу їх з неформального сектору та забезпечення соціального захисту.

Законопроєкт розроблено з метою унормування праці домашніх працівників, їх прав, обов’язків, відносин з їх роботодавцем, а також легалізації їх зайнятості.

Для реалізації мети запропоновано у Кодексі законів про працю України визначити особливості регулювання зайнятості домашніх працівників з урахуванням міжнародного досвіду, зокрема, передбачене обов’язкове укладання трудового договору між роботодавцем та домашнім працівником, умови його припинення, випробувальний термін тощо.

З метою створення умов для поступової легалізації зайнятості даної категорії працюючих передбачено кілька стимуюючих механізмів, зокрема: можливість добровільної сплати домашнім працівником внесків на соціальне та пенсійне страхування; поширення на роботодавців, які наймають домашніх працівників, норми щодо компенсування фактичних витрат у розмірі 50 відсотків суми нарахованого єдиного внеску за відповідну особу за місяць, відповідно до статті 24 Закону України „Про зайнятість населення”.

Для цього запропоновано внести зміни до законів України „Про зайнятість населення”, „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

За оцінками, легалізація домашніх працівників відбуватиметься поетапно протягом наступних 5 років

Детальніше з законопроєктом Ви можете ознайомитись ТУТ

  Категорія: