Розмова про шляхи збереження зору, запобігання інвалідності (З Всеукраїнської науково-практичної конференції)

by Olga Zhurbenko | 18 Жовтня 2013 19:44

Розмова про шляхи збереження зору, запобігання інвалідності

17 – 18 жовтня ц. р. Львівська обласна організація УТОС спільно з Всеукраїнським громадським об’єднанням «Національна Асамблея осіб з інвалідністю України» провели в приміщенні Львівського міжрегіонального центру соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації осіб з інвалідністю Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Втрата зору внаслідок захворювання на цукровий діабет. Стан та перспективи зменшення інвалідизації», в якій взяли участь керівники, активісти організацій УТОС з різних регіонів України, запрошені – всього 80 осіб.

Відкриваючи конференцію, голова правління Львівської обласної організації УТОС Любов Кукуруза, і представник Секретаріату Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України Ольга Журбенко, яка вітала присутніх, зазначили, що ВООЗ визнала: в Україні, як і в світі, наявна ендемія захворювань на цукровий діабет (ЦД) і якщо становище не змінювати, то до 2030 року кількість хворих у світі може сягнути 552 млн. В Україні їх сьогодні 1 млн.

У своїх доповідях доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри ендокринології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького Олександра Кіхтяк і лікар вищої категорії, лікар-ендокринолог діабетологічного відділення Львівського обласного ендокринологічного диспансеру Ірина Підсадочна, посилаючись на досвід вітчизняної і світової науки і практики, та підкріплюючи сказане слайдами, подали картину впливу цукрового діабету на захворювання очей. Діабетична ретинологія, яка при ранньому захворюванні на цукровий діабет трапляється у 19 % хворих, швидко прогресує (становить навіть ЗО % від всіх захворювань на ЦД) і призводить до порушення тканини ока, зокрема до катаракти тощо. Рівень тюкованого гемоглобіну показує розвиток хвороби. Доповідачі зупинились на первинній і вторинній профілактиці захворювання на цукровий діабет, наголосили на шляхах застереження ретинології, а саме: контролювати рівень цукру в крові, рівень артеріального тиску, стежити за рівнем холестерину, вживати рекомендовані офтальмологами препарати, а їх є 10 груп, і хворий на діабет 2-го типу (т. зв. неінсулозалежний) має вживати в день від 10 до 12 типів препаратів.

О. Кіхтяк навела добрі результати лікування препаратом ранібізулаб. Але ж він досить дорогий! МОЗ України рекомендує дієти: з низьким вмістом жиру, середньоземноморську і вегетаріанство. Покращують метаболічне здоров’я молочні протеїни, а ось щодо м’яса і риби – то є застереження, як і бананів.

Цінність даної конференції в тому, що відбулось взаємодоповнення думок ендокринологів і офтальмологів. Завідувач офтальмологічного відділення №1 Львівської обласної клінічної лікарні, к. м. н. Леся Павлів, доцент кафедри офтальмології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького Галина Павловська вказали не лише на ризики і причини ретинопатії (довготривалий діабет, недостатній контроль метаболізму, вагітність, гіпертонія, нервові захворювання та ін.), а й на методи діагностики (флюорографія, ангіографія, оптична томографія) і методи лікування (корекція вуглеводного рівня, особливо – лазерна коагуляція сітківки ока тощо). Хворі на ЦД повинні проходити офтальмологічні огляди не рідше як раз в рік, а при захворюванні очей – частіше, – наголосили доповідачі.

Лікар-хірург, к. м. н. Тетяна Смаль зупинилась на методах лікування ускладнень захворювань ока при ЦД, зокрема, на слайдах показала хід операції при хворобах сітківки.

З цікавістю присутні сприйняли доповідь директора Навчально-реабілітаційного центру для дітей з вадами зору «Левеня», к. п. н. Віри Ремажевської, де набуто великий досвід з вирішення даної проблеми, де щороку надають консультаційну і реальну реабілітаційну допомогу близько півтисячі дітей з проблемами зору і слуху з різних регіонів України і де зараз розробляють індивідуальну програму реабілітації дітей з участю причетних до проблематики організацій і установ (до речі, частина учасників конференції побували з метою ознайомлення в «Левеняті»),

Корисні рекомендації містилися у доповідях головного лікаря, головного експерта Львівського обласного центру МСЕК Володимира Решоти і лікаря-реабілітолога Любові Рахманової. Вони зупинились, зокрема, на положеннях і змінах до них, якими керуються МСЕКи, роз’яснили особливості встановлення груп інвалідності, наголосили, що нікому не було знято групу інвалідності і зазначили, що на Львівщині, на жаль, лише 22 % осіб з інвалідністю III групи працюють, а картина з людини з інвалідністюми з дитинства ще менш приваблива.

Учасники конференції ставили чимало запитань і зазначили, що це був корисний захід. Вони переконались в правоті слів філософа і вченого Авіценни: «Не очима, а за допомогою очей дивитися на світ вміє розум».

Микола ІЛЬНИЦЬКИЙ
Газета «БЛАГОВІСТЬ»
Жовтень 2013р. №40

Source URL: https://naiu.org.ua/rozmova-pro-shlyakhi-zberezhennya-zoru-zapobigannya-invalidnosti-z-vseukrajinskoji-naukovo-praktichnoji-konferentsiji/