Результати розгляду питань на засіданні Комітету 12 березня 2014 р.

25 Березня 2014
Друкувати цю новину

1. Комітетом підтримано поданий народним депутатом України Я.Сухим проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо поліпшення пенсійного забезпечення” (р. № 3775) та прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу.

Законопроєктом пропонується з 1 січня 2014 року внести зміни до законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачивши наступне:

1) надання можливості отримувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника непрацездатним дітям померлого годувальника у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців.

Довідково: За діючим законодавством пенсія у зв’язку з втратою годувальника, яка призначена відповідно до вищезазначених законів, виплачується лише у період навчання. За таких умов, зокрема, дитині, яка закінчила школу у червні місяці, а згодом розпочала навчання у вищому навчальному закладі з вересня місяця, пенсія за липень і серпень не виплачується.

Необхідно зазначити, що до 1 липня 2013 року в аналогічному порядку виплачувалась пенсія у зв’язку з втратою годувальника, призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». З 1 липня 2013 року набули чинності зміни до цього Закону, відповідно до яких, пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається і виплачується, зокрема, дітям померлого годувальника до досягнення ними 18 років незалежно від того, навчаються вони в цей період чи ні. Після досягнення 18 років така пенсія виплачується дітям лише на період навчання за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років (крім дітей-сиріт, яким пенсія у зв’язку із втратою годувальника виплачується до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

2) виплачувати пенсії у зв’язку з втратою годувальника дітям-сиротам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Довідково: В аналогічному порядку виплачується пенсія у зв’язку з втратою годувальника дітям-сиротам відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

3) збільшення розмірів пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і віднесені до категорії 1 – на 10 відсотків, а тим, що віднесені до категорії 2 або 3 – на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Довідково: Запропонована проєктом норма раніше була передбачена Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» і скасована при прийнятті його нової редакції в квітні 2006 року (з 29.04.2006р.).

2. Комітетом розглянуто поданий народними депутатами України К.Ващук та І.Шаровим проєкт Закону про внесення змін до пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вищими навчальними закладами) (р. № 3732), та прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні повернути його на доопрацювання авторам законодавчої ініціативи.

Законопроєктом пропонується з 1 січня 2015 року змінити для вищих навчальних закладів механізм відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці – за списком №1. Передбачено фінансування витрат, які підлягають відшкодуванню вищими начальними закладами, здійснювати за рахунок коштів Державного бюджету України.

Довідково: Відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, покривають Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці – за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України (крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України).

Слід зазначити, що відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» в такому ж порядку, відшкодовуються витрати на виплату і доставку пенсій особам, яким пенсії призначені відповідно до пунктів “б” – “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, зокрема: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України; трактористам-машиністам, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції; жінкам, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин; жінкам, які працюють доярками, свинарками-операторами в підприємствах сільського господарства; жінкам, зайнятим на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну; робітницям текстильного виробництва; жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей; водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.

3. Комітетом підтримано поданий народними депутатами України Р.Зеликом. Е.Леоновим та Мохником А.В. проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” (щодо нагороджених грамотами Верховної Ради України) (р.№3512), та прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу.

Законопроєктом пропонується надати право на пенсію за особливі заслуги перед Україною особам, які нагороджені Почесною грамотою Верховної Ради України та Грамотою Верховної Ради України.

Довідково: Чинним законодавством передбачено право на пенсію за особливі заслуги перед Україною (з числа нагороджених грамотами) нагородженим Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР.

Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та осіб з інвалідністю

  Категорія: