Реалізація державних гарантій зайнятості осіб з інвалідністю

by Olga Zhurbenko | 3 Квітня 2015 10:50

Для осіб з обмеженими можливостями працевлаштування є не лише засобом соціальної адаптації та поліпшення матеріального стану. Можливість вести активну трудову діяльність допомагає зняти безліч психологічних проблем, підвищує самооцінку і життєвий статус, зменшує бар’єри між інвалідом і оточуючими людьми. Також саме трудові доходи є додатковим фінансовим ресурсом для вирішення безліч життєвих проблем людини з інвалідністю.

41354[1]

Держава забезпечує додаткові гарантії громадянам, що зазнають труднощі в пошуку роботи, до яких, зокрема, відносяться й інваліди. Реалізація програм сприяння зайнятості, створення додаткових робочих місць, встановлення квоти для прийому на роботу осіб з інвалідністю, а також організація навчання за професіями, що користуються попитом на ринку праці, допомагає адаптації людей з обмеженими можливостями в суспільстві.

13 березня в Ізмаїльському міськрайонному центрі зайнятості пройшов круглий стіл-нарада представників управлінь соціального захисту населення міста Ізмаїл та Ізмаїльського району, головного державного інспектора праці територіальної державної інспекції з питань праці в Одеській області, лікаря-реабілітолога Ізмаїльської МСЄК, голови міського товариства осіб з інвалідністю та представників роботодавців.

Начальник відділу взаємодії з роботодавцями Ізмаїльського міськрайонного центру зайнятості Інга Дудник поінформувала присутніх про статистичні дані з працевлаштування осіб з обмеженими можливостями за 2014 рік та за перші два місяці 2015 року: «Сприяючи працевлаштуванню осіб з обмеженими фізичними можливостями фахівцями Ізмаїльського міськрайонного центру зайнятості протягом 12 місяців 2014 було проведено 26 семінарів за участю 197 представників роботодавців, де окремо висвітлювалися питання щодо сприяння працевлаштуванню осіб з обмеженими фізичними можливостями з урахуванням висновків медико-соціальної експертної комісії, зареєстрованих в державній службі зайнятості як безробітні, у тому числі шляхом компенсації єдиного соціального внеску. З людини з інвалідністюми та іншими категоріями населення, які не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, було проведено 7 профорієнтаційних заходів за участю 102 осіб. Після них булопрацевлаштовано 25 осіб з інвалідністю.

З початку 2015 року вже проведено 7 семінарів для 56 роботодавців, зокрема з питань працевлаштування осіб з інвалідністю. Для осіб з інвалідністю та квотних категорій населення був проведений спеціалізований семінар за участю 10 осіб.

На 01.01.2014 року на обліку в Ізмаїльському міськрайонному центрі зайнятості перебувало 10 осіб з числа людей з обмеженими фізичними можливостями. Протягом року звернулося ще 44 особи. Таким чином, загальна чисельність осіб з інвалідністю, які перебували на обліку в центрі зайнятості в 2014 році, склала 54 людини. З них 29 жінок і 8 осіб віком до 30 років. З 54 осіб 39 отримували допомогу по безробіттю. У 2014 році вдалося працевлаштувати 27 осіб з інвалідністю, 4 особи отримали одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності та стали підприємцями, 8 осіб проходило професійне навчання, 4 брали участь у роботах тимчасового характеру.

Завдяки старанням фахівців служби зайнятості у 2014 році було зібрано 56 вакансій для осіб з обмеженими фізичними можливостями. На 01.01. 2015 року таких вакансій було всього 2.

Станом на 01.01.2015 року на обліку в Ізмаїльському центрі зайнятості перебувало 15 осіб з обмеженими фізичними можливостями.

За період з 01 січня по 28 лютого 2015 надано статус безробітного ще 9 особам. З початку 2015 року на обліку перебувало 24 людини з інвалідністю, з них 14 жінок та 3 молоді людини, право на  допомогу по безробіттю мали 18 осіб.

З початку 2015 року вдалося одного безробітного людини з інвалідністю спрямувати на підприємницьку діяльність з виплатою одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, 3 особи проходили професійне навчання. За перші два місяці поточного року було працевлаштовано 4 особи, хоча від роботодавців було отримано лише 6 вакансій для осіб з обмеженими фізичними можливостями».

Зустріч пройшла у конструктивній формі, усі запрошені приймали активну участь в обговоренні актуальних та наболілих питань, які стосуються працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями.

– У місті біля п’яти тисяч осіб з інвалідністю, – розповідає голова міського товариства осіб з інвалідністю Галина Новак, – і ми кожен день стикаємося з проблемами зайнятості осіб з інвалідністю. Нажаль, не усі вони бажають працювати, але той, в кого є бажання працювати, хто шукає роботу  – той її знаходить.

– Так, законодавець зобов’язує роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Але треба кожного дня роз’яснювати людям з обмеженими можливостями, що їх чекають, що їх шукають. Лише активна життєва позиція допомагає працевлаштуватися та жити повноцінним життям, – вторить їй головний державний інспектор праці територіальної державної інспекції з питань праці в Одеській області  Ігор Сорокін.

Багато питань підіймалося з законодавчих аспектів реалізації державних гарантій зайнятості осіб з інвалідністю. Проблеми працевлаштування осіб з інвалідністю пов’язані з багатьма нормативно-правовими чинниками, які регулюють систему соціально-трудових відносин, виступають методичною основою трудової зайнятості осіб з обмеженими можливостями здоров’я. Але багато проблем і з організаційними чинниками, наприклад – умовами праці. Багато професій, затребуваних на ринку праці, мають обмеження до стану здоров’я працівників.

Соціальним службам необхідно працювати в тісній співпраці, в тому числі з громадськістю, з метою підвищення якості послуг, соціального захисту, сприяння зайнятості, а також інтеграції в суспільство громадян з інвалідністю. Необхідна індивідуалізація надання послуг кожній людині з інвалідністю для підвищення їх конкурентоспроможності та активізації мотиваційних чинників з пошуку роботи. Проблема зайнятості осіб з інвалідністю є комплексним завданням, рішення якої має бути забезпечене на всіх рівнях. Проблеми працевлаштування найчастіше пов’язані з тим, що у більшості осіб з інвалідністю немає досвіду в пошуку інформації про вакансії. Працевлаштування осіб з інвалідністю здійснюється як на звичайні робочі місця (із звичайними умовами праці), так і на спеціальні робочі місця. Непоодинокі випадки, коли заявлені роботодавцями до центру зайнятості вакансії не відповідають соціальним стандартам і потребам осіб з інвалідністю, а часто й очікуванням шукачів роботи. При працевлаштуванні осіб з обмеженими можливостями розглядаються рекомендації, які містять загальні вказівки щодо умов і визначають приблизні можливості до трудової діяльності, зазначені в індивідуальній реабілітаційній карті за результатами МСЕК. Важливою проблемою є і те, що працевлаштуватися інваліди можуть на наявні вакантні місця, які не в повній мірі можуть відповідати стану і можливостям їхнього здоров’я та їх професійним інтересам. Низький рівень заробітної плати, відсутність спеціально створених умов, фізичне навантаження, а іноді і важкі умови праці не сприяють працевлаштуванню осіб з інвалідністю та оперативному укомплектуванню зазначених робочих місць.

Активізація діяльності районних державних адміністрацій та місцевих рад, управлінь соціального захисту населення, роботодавців з питань укомплектування нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю по реалізації державних гарантій зайнятості осіб з інвалідністю допоможе забезпечити постійне оновлення та актуалізацію бази даних актуальних вакансій, у тому числі робочих місць, призначених для укомплектування особами з обмеженими фізичними можливостями.

Служба зайнятості в пріоритетному порядку надає громадянам з обмеженими можливостями здоров’я соціальні послуги, а саме сприяння у пошуку підходящої роботи; інформування про стан ринку праці; організація професійної орієнтації з метою вибору сфери діяльності (професії), працевлаштування, професійне навчання та підвищення кваліфікації; психологічну підтримку; організація проведення оплачуваних громадських робіт; організація тимчасового працевлаштування безробітних громадян, що зазнають труднощі в пошуку роботи.

Роботодавцям слід підвищити якість заявлених вакансій, можливості адаптації, пристосування робочого місця, створення спеціальних умов або спеціального робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю. Необхідно ламати стереотипи і негативне ставлення роботодавців до працівників, які мають інвалідність.

Соціальна політика України з працевлаштування спрямована на те, щоб створювати необхідні умови для працевлаштування осіб, які мають вади здоров’я в залежності від ступеня та групи інвалідності.

Одеський ОЦЗ[2]

Endnotes:
  1. [Image]: http://naiu.org.ua/wp-content/uploads/2015/04/41354.jpg
  2. Одеський ОЦЗ: http://www.dcz.gov.ua/ode/control/uk/publish/article?art_id=41353&cat_id=6910

Source URL: https://naiu.org.ua/realizatsiya-derzhavnyh-harantij-zajnyatosti-osib-z-invalidnistyu/