Проєкт Програми працевлаштування та професійного навчання внутрішньо переміщених осіб на 2015-2016 роки потребує доопрацювання

by Olga Zhurbenko | 28 Травня 2015 08:44

На лист Мінсоцполітики від 19.05.2015 Національна Асамблея осіб з інвалідністю України розглянула проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Програми працевлаштування та професійного навчання внутрішньо переміщених осіб на 2015-2016 роки» та  повідомляє наступне.

Станом на 01 квітня 2015 року за даними Мінсоцполітики обліковано  по Україні 1 204 530 внутрішньо переміщених осіб, з них:  люди з інвалідністю – 53 786, пенсіонери – 727 960. При цьому більше 75% зареєстрованих ВПО з інвалідністю (40986) та пенсіонерів (624618) тимчасово проживають  у Донецькій, Луганській, Харківській, Запорізькій та Дніпропетровській  областях.

програма працевлаштуванняНа нашу думку, проєкт Програми не передбачає  комплексного міжвідомчого підходу до розв’язання проблем працевлаштування, зайнятості та професійного навчання/перенавчання ВПО, а є системою заходів, які вже визначені нормативно-правовими актами України. Так, наприклад, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб», прийнятого Верховною Радою України 5 березня 2015 року передбачено заходи сприяння зайнятості ВПО, що визначені п.3.1,3.2,3.3 проєкту Програми та надано доручення  Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності зазначеного Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом. При цьому проєкт Програми передбачає запровадження цих механізмів підтримки у тримісячний термін після прийняття відповідного законопроєкту. Інші заходи, ніж ті, які вже передбачені чинним законодавством, проєктом Програми не передбачаються в завданні 3 «Удосконалення нормативно-правової бази, спрямованої на підвищення мобільності та зайнятості ВПО та забезпечення їх соціального захисту від безробіття». Що, на наше переконання, є недопустимим в умовах військового конфлікту на сході країни та тимчасової окупації АР Крим.  Проєктом  Програми не передбачається здійснення аналізу, розробки та впровадження додаткових соціальних гарантій для ВПО з інвалідністю, підвищення мотивації роботодавців залучення цієї категорії громадян до праці, в тому числі через  пільгове кредитування, податкові преференції, державне замовлення тощо. На наше переконання, одним із напрямків Програми повинно стати розвиток депресивних регіонів України за допомогою ВПО, не надаючи пільги переселенцям, а надаючи пільги регіонам, або стимулюючи підприємців використовувати конкурентні переваги цих регіонів та розпочинати там маленькі виробництва.

Тому, вважаємо за доцільне,  залучити до розробки та виконання Програми Мінфін, Мінкономрозвитку, Державну фіскальну службу, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, обласні державні адміністрації (перш за все Донецьку та Луганську), Центри профреабілітації осіб з інвалідністю різних форм власності, об’єднання роботодавців, підприємців.

Додатково повідомляємо, що за результатами опитування ВПО з інвалідністю, що здійснюється Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України на постійній основі, станом на 1 квітня 2015 року питання житла та працевлаштування є ключовими та актуальними. Тисячі внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю очікують  ефективного та результативного впровадження державної Програми працевлаштування, в тому числі через неординарні заходи та рішення, з урахуванням вищезазначеної статистики за кількістю громадян та місцем їх тимчасового розташування.

Вважаємо, що проєкт Програми потребує доопрацювання та не може бути підтриманий Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України в цій редакції з вищезазначених обставин.

Source URL: https://naiu.org.ua/proekt-prohramy-pratsevlashtuvannya-ta-profesijnoho-navchannya-vnutrishno-peremischenyh-osib-na-2015-2016-roky-potrebuje-doopratsyuvannya/