Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні
10 Травня 2018
Друкувати цю новину

Протягом квітня та травня в усіх куточках нашої країни батьки дітей з інвалідністю та вадами розвитку, спеціалісти та представники влади спільно приходять до висновку, що запровадження системи раннього втручання – вкрай важливе та актуальне у кожному регіоні.

Багато обговорень впровадження раннього втручання тривало в рамках проєктів, що наразі впроваджуються батьківськими громадськими організаціями з Вінниці, Дніпра, Запоріжжя, Києва, Львова, Одеси, Ужгорода, Харкова за фінансування Європейського союзу, як невід’ємна частина спільного Проєкту HealthProm (Великобританія), ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю (НАІУ) і БФ «Інститут раннього втручання» (БФ ІРВ) «Збільшення здібностей громадських організацій, керованих батьками, підтримувати забезпечення реформ, спрямованих на права і потреби дітей з інвалідністю раннього віку в Україні».

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

18-22 квітня у м. Харкові в рамках тренінгу-практикуму “Основи раннього втручання” 21 учасник працювали на базі центру раннього втручання БФ “Інститут Раннього Втручання” з метою поглиблення знань з основ раннього втручання для подальшого створення успішної адвокаційної кампанії. А 6 травня  громадська організація “Відчуй” закінчила другий етап проєкту “Родина+Спеціаліст+Держава”, першим етапом якого і був харківський тренінг-практикум. У другій частині впровадження проєкту відбувся семінар “Адвокація раннього втручання місцевими громадами” (м. Київ). 25 учасників на протязі 2 днів працювали, щоб поглибити знання з адвокації РВ на рівні місцевих громад для подальшого створення успішної адвокаційної кампанії та обміну досвідом роботи. Результатом семінару стала короткострокова адвокаційна програма з просування послуги РВ в громадах Києва, Дніпра, Житомира, Львова,  всі заходи якої заплановані та будуть реалізовані протягом травня-червня 2018 року.

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

«Поїздка до Харківського центру раннього втручання дозволила по новому поглянути на послуги, які надаються нашою організацією сім’ям дітей з порушеннями слуху раннього віку. Ми вирішили переглянути та удосконалити їх з урахуванням досвіду надання послуги раннього втручання харківською командою. Більшість спеціалістів, що у нас працюють – мами дітей з порушеннями слуху, які неабияк розуміють важливість та необхідність підтримки родин дітей з інвалідністю, починаючи з моменту коли вони тільки дізналися про особливості розвитку своїх дітей», – говорить мама дівчинки зі зниженим слухом, виконавчий директор громадської організації “Відчуй” Дар’я Герасимчук.

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

У Запоріжжі та області в рамках грантового проєкту «Дитина. Родина. Громада», що впроваджується громадською організаціями «Запорізька обласна організація «Аутизм. Свідоме батьківство»», «Розвиток особистості дитини плюс» м. Бердянськ та Місцевою асоціацією органів місцевого самоврядування «Регіональний центр розвитку спроможних територіальних громад Запорізької області», відбулися три стратегічні сесії у Запоріжжі, Енергодарі та Бердянську, а також семінари у Преображенці та Бердянську. Більш ніж 200 зацікавлених осіб завітали на ці заходи. Проєкт став одним із наймасштабніших  серед міні-грантів, що впроваджуються в рамках проєкту ЄС “Ефективні партнерства з розробки раннього втручання в Україні. Ініціативи з підвищення спроможностей батьківських НДО”.

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

«Раннє втручання – послуга, яка має неабиякого значення для наших родин. Крім того, дякуючи ранньому втручанню став можливий більш тісний діалог з владою. Надихає і вражає те, що з батьківськими організаціями починають розмовляти чиновники і починають розуміти справжні потреби наших сімей. Шлях нелегкий і непростий. Лише якщо йти по ньому разом, можна досягти приголомшливих успіхів», – ділиться враженнями мама хлопчика з аутизмом, одна з організаторів заходів, керівник ГО «Розвиток особистості дитини плюс» Олена Корж.

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

25 квітня у Львові на базі Центра «Джерело» відбувся семінар «Про філософію, зміст і практику раннього втручання». Учасниками заходу стали понад 70 осіб – лікарі поліклінічних відділень, корекційні педагоги, соціальні працівники, державні службовці, студенти та інтерни Львівського медичного університету ім. Данила Галицького. Семінар відбувся в рамках реалізації проєкту «Навчальні семінари для фахівців (сімейний лікар, інтерн, психолог, корекційний педагог, соціальний працівник) та батьків про філософію, зміст та практику раннього втручання», який реалізують ГО «Розправлені крила», НРЦ «Джерело» та ЗУГО “Безмежний Діалог”. Лекторами на семінарі виступили досвідчені фахівці у сфері раннього втручання, мама дівчини з особливими потребами та керівник програми «Батьки для батьків» Людмила Аннич, сурдопедагог Ганна Стасюк. З їх доповідей учасники семінару дізналися про те, що таке раннє втручання і чому «ця послуга є життєвонеобхідною для сімей, в яких з’явилась дитина з порушеннями розвитку або з ризиком їх виникнення. Раннє виявлення та діагностика, розуміння стану батьків та їх підтримка, вчасне лікування, корекція та абілітація – це основи раннього втручання, які дозволяють не лише забезпечити якісний розвиток дитини, але й нормалізувати життя всієї сім’ї».

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

В рамках проєкту планувалося ще п’ять таких семінарів для фахівців медичної, освітньої та галузі соціального захисту, а також батьків дітей з особливими потребами у Дрогобицькому, Золочівському, Сколівському, Бродівському та Стрийському районах Львівщини, один з яких відбувся 4 травня у м.Стебник, Дрогобицького району. Це був захід, під час якого переважна більшість слухачів заявили, що вперше чують про раннє втручання, а по закінченню семінару висловили бажання брати участь у подібних заходах у майбутньому, оскільки почута інформація їх дуже зацікавила. А підсумовуючи реалізацію проєкту, 26 червня 2018 року, у Львові відбудеться Регіональний Форум за участі керівників дотичних до раннього втручання відділів, управлінь і департаментів, а також батьків дітей з інвалідністю.

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

19 квітня в Ужгороді, 27 квітня у Виноградові, а 3 травня в Мукачево відбулися семінари в рамках проєкту «Діалог батьків та фахівців задля ефективного просування РВ в Закарпатській області», що реалізує громадська організація «Товариство захисту осіб з інвалідністю «Надія» в партнерстві з БО «Комітет медичної допомоги Закарпаття» та відділенням раннього втручання (РВ) обласного центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю та дітей осіб з інвалідністю м. Ужгород. Запрошені фахівці та батьки отримали інформацію про раннє втручання, а також обговорили можливі спільні кроки щодо його впровадження.

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

У той же день відбулась стратегічна зустріч активних батьків Одеського регіону, до яких долучилися нові учасники із  Овідіополю та інших районів. Під час зустрічі було обговорено минуле та сучасний стан батьківської адвокації РВ в регіоні, а також його перспективи та першочергові кроки, що необхідно здійснити. А 17 квітня у Одесі пройшов інформаційний семінар «Адвокація РВ та інклюзивна освіта», присвячений питанню адвокації РВ у регіоні. Захід проводився в рамках грантового проєкту «Раннє втручання -«до»та« після », та був спрямований на розповсюдження інформації про послугу РВ та інклюзивної освіти, шляхи реалізації заходів та практичні кроки щодо збільшення центрів РВ в Одесі та районних центрах області, надання допомоги та підтримки проєктам в цій сфері. А також  обговорення того, як відбувається надання самої послуги в інших регіонах.

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

Засідання круглого столу на тему «Міжвідомча співпраця – умова успішного започаткування послуги раннього втручання у м. Кривий Ріг» відбулося у цьому місті 26 квітня. Організатором заходу виступила криворізька батьківська організація «Фонд Об’єднаних Сердець», як партнер ГО «Ангел Детства» м. Дніпро. На зустрічі були присутні представники Департаментів освіти і науки, охорони здоров’я, соціального захисту, представники місцевої влади, спеціалісти, представники НУО та батьки. Учасники ознайомилися з концепцією послуги РВ, своїм досвідом надання послуги поділилися представники КЗО «Криворізький спеціальний багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр №1» ДОР. Усі присутні наголосили на необхідності впровадження цієї послуги та виявили дружнє бажання співпрацювати разом на шляху створення та становлення послуги РВ у регіоні. Захід було організовано та проведено в рамках проєкту рамках проєкту “Міжвідомча співпраця по Ранньому втручанню у м. Дніпро та Дніпропетровському регіоні”, який впроваджує ГО «Ангел Детства» (м. Дніпро).

Про важливість послуги раннього втручання говорять по всій Україні

25 квітня в м. Лозова Харківської області було організовано семінар в рамках проєкту «Розвиток мережі послуги раннього втручання – запорука успішного розвитку дитини та покращення якості життя сім’ї», що реалізується громадською організацією “Перлинки” і БФ «Центр здоров’я і розвитку дитини». Як забезпечити роботу послуги РВ, своєчасний вхід в неї і результативний вихід – ці питання обговорювали учасники семінару і разом шукали шляхи вирішення проблем, які заважають організації послуги РВ в Харківському регіоні. Взаємодія батьків, фахівців і органів влади – це обов’язкова умова для ефективної і стабільної роботи послуги.

«У мене зовсім не було інформації, куди я можу звернутися, і що мені робити далі … Я ходила по вулицях і намагалася знайти дітей зі схожими проблемами, щоб запитати, а де вони займаються або куди можна звернутися, тільки потім я дізналася, що у нас є такі фахівці», – говорить мама з Лозової. Є обладнання, є навчені фахівці, є діти і сім’ї, яким так потрібна допомога і підтримка, і є перші клієнти, які разом з фахівцями освоюють РВ на практиці. Найближчим часом створення центру раннього втручання планується на території ІРЦ у місті Лозова.

Усі заходи реалізовуються за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС) в рамках грантових проєктів як невід’ємна частина спільного Проєкту HealthProm (Великобританія), ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю (НАІУ) і БФ «Інститут раннього втручання» (БФ ІРВ) «Збільшення здібностей громадських організацій, керованих батьками, підтримувати забезпечення реформ, спрямованих на права і потреби дітей з інвалідністю раннього віку в Україні».

  Категорія: