Про прожитковий мінімум, спадщину та квоти ЄС

Про прожитковий мінімум, спадщину та квоти ЄС
19 Січня 2016
Друкувати цю новину

Про прожитковий мінімум, спадщину та квоти ЄСІз 1 січня в Україні набуває чинності багато законів та підзаконних актів. Зокрема, закон про Державний бюджет, деякі зміни в Податковий кодекс, Угода з ЄС про зону вільної торгівлі.

«Кур’єр» підготував невеликий огляд законодавчих новацій. Отже, з нового року почнуть діяти:

  1. Закон «Про Державний бюджет України на 2016 рік».

У цьому законі визначено доходи держбюджету на 2016 рік у сумі 595,1 млрд грн; витрати в сумі 684 млрд грн. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з розрахунку на місяць становитиме: з 1 січня 2016 року — 1330 грн, з 1 травня — 1399 грн, з 1 грудня — 1496 грн.

Мінімальну місячну заробітну плату визначено в такому розмірі: з 1 січня — 1378 грн, з 1 травня — 1450 грн, з 1 грудня — 1550 грн.

Таким чином, прожитковий мінімум і мінімальна зарплата 2016 року з розрахунку грудень до грудня попереднього року збільшаться на 12,1%. Зростання ВВП передбачено на рівні 2% за інфляції 12%.

Середньорічний курс гривні прогнозують на рівні 24,1 грн за долар.

  1. Закон від 15.07.2015 р. № 614-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів з питань пенсійного забезпечення».

Передбачено, що перерахунок пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б од-ного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або у зв’язку із запровадженням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій, які не здійснено з вини органів Пенсійного фонду або держорганів, що видають довідки для перерахунку пенсій, здійснюють із дати виникнення права на перерахунок без обмеження певним терміном.

  1. Законом № 911-VIII від 24.12.2015 р. заморожено максимальний розмір пенсії на рівні 10 740 грн.

Окрім того, визначено особливий порядок виплати пенсії у 2016 році працюючим пенсіонерам. Також змінено умови призначення пенсій за вислугу років та умови проведення індексації пенсій.

  1. Законом № 909 від 24.12.2015 р. зменшено ставку єдиного соціального внеску до 22% від нарахованого фонду оплати праці.

Скасовано утримання єдиного внеску з найманих працівників.

  1. Закон від 05.11.2015 р. № 761 -VIII «Про зовнішню трудову міграцію».

У документі визначено правові та організаційні засади державного регулювання зовнішньої трудової міграції та соціального захисту громадян України, які тимчасово виконували або виконують роботу за кордоном. Також визначено права трудових мігрантів на належні умови праці, соціальний захист і возз’єднання родини. Держава бере на себе зобов’язання сприяти реінтеграції трудових мігрантів та членів їхніх родин у суспільство після повернення їх в Україну шляхом надання відповідних соціальних послуг.

  1. Законом № 495-УІІІ від 02.06.2015 р. внесено зміни в статтю 18 Закону України «Про державну соціальну допомогу людини з інвалідністюм з дитинства та дітям-людини з інвалідністюм».

У ньому передбачено призначення щомісячної доплати людини з інвалідністюм з дитинства підгрупи А І групи. У разі якщо щомісячний розмір державної соціальної допомоги з надбавкою на догляд людини з інвалідністюм з дитинства підгрупи А І групи не досягатиме розміру державної соціальної допомоги з надбавкою на догляд, яку виплачують на дітей-осіб з інвалідністю підгрупи А у віці від шести до 18 років, їм здійснюватимуть щомісячну доплату в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

  1. Закон від 20.10.2014 р. № 1709-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо деяких питань спадкування)».

Закон спрощує процедуру оформлення спадщини та реєстрації прав спадкоємців на нерухоме майно, яке вони успадковують (насамперед у сільських населених пунктах), шляхом надання відповідних повноважень органам місцевого самоврядування. (Тобто можна буде оформляти спадщину в сільських радах).

Окрім того, скасовано обов’язкову оцінку майна в разі його спадкування спадкоємцями першої та другої черги (наприклад, дружина/чоловік, діти, онуки) за законом і за правом представлення, а також у разі спадкування спадщини, яку обкладають податком за нульовою ставкою.

  1. Нова редакція Закону про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців передбачає спрощення процедури державної реєстрації бізнесу.

Ідеться про передачу органам місцевого самоврядування, місцевим держадміністраціям, нотаріусам та акредитованим суб’єктам повноважень з надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та ФОП. Перехідний період визначено до ЗО квітня.

Водночас за органами юстиції залишається державна реєстрація громадських формувань.

  1. Угода про зону вільної торгівлі України з Євросоюзом (економічна частина).

Угоди про асоціацію). У документі передбачено лібералізацію торгівлі України з ЄС, поступову інтеграцію економіки України у внутрішній ринок Євросоюзу, оптимізацію роботи митних служб, спрощення митних процедур.

Україна матиме 10 років для перехідного періоду, протягом якого треба буде змінити свій тарифний план. Для найбільш чутливих товарів, якими торгують Україна та ЄС, визначено тарифні квоти.

Передбачено також запровадити європейські технічні стандарти за 27 категоріями продукції.

8 січня 2016 р., № 1 (659)
Пенсійний Кур’єр

  Категорія: