Правосуддя без бар’єрів: досвід столичних судів

by sancho | 5 Липня 2017 11:36

Вища рада правосуддя та Державна судова адміністрація України ввійшли до складу постійних членів робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення у місті Києві

Останніми роками відбувається важлива трансформація у сприйнятті суспільством суті інвалідності. Головним стає питання, які безпосередньо зміни може запровадити суспільство задля того, щоб особи з інвалідністю відчували себе повноправними членами соціуму в усіх сферах.

В Україні вживаються заходи для забезпечення осіб з інвалідністю ефективним доступом до правосуддя на рівні з іншими категоріями громадян. З цією метою, насамперед, було створено робочу групу із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення у місті Києві, яка вже вп’яте скликає своє засідання у столиці.

Правосуддя без бар’єрів: досвід столичних судівГоловним питанням порядку денного чергового засідання робочої групи, що відбулося 23 червня 2017 року, стало включення Державної судової адміністрації України та Вищої ради правосуддя до складу її постійних членів. Зазначені органи судової влади оцінили діяльність робочої групи як успішну та корисну, долучившись до членства в ній.

Крім того, під час засідання було створено секцію з розробки єдиного стандарту «Навігація в суді», до складу якої увійшли і представники Вищої ради правосуддя.

Загалом під час засідання було окреслено низку нагальних питань, зокрема, пов’язаних архітектурною доступністю споруд для людей з особливими потребами. Так, учасники зібрання продовжили розпочате апеляційним судом міста Києва на травневому засіданні робочої групи ознайомлення з тим, що зроблено і що планується зробити, аби судові установи столичного регіону стали комфортнішими. Свої презентації на тему процесу адаптації існуючого фонду забудови до потреб осіб з інвалідністю в інтерактивній формі представили Київський апеляційний адміністративний суд, Київський апеляційний господарський суд та Шевченківський районний суд міста Києва.

Правосуддя без бар’єрів: досвід столичних судівВиходячи з того, що сучасне життя формує відповідні вимоги до правового та соціального захисту людей з інвалідністю, можна констатувати, що проведена робота свідчить про посилену і комплексну увагу до проблем цієї категорії населення з боку керівництва судових установ.

Присутні висловили впевнену позицію, що поступова архітектурна доступність судів столичного регіону – чудова ілюстрація створення передумов для зручності перебування в них людей з особливими потребами, а також реалізації ряду заходів, спрямованих на поліпшення доступу до правосуддя людей з обмеженими можливостями.

За інформацією Управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності 

Нагадаємо, що для успішної реалізації судами міста Києва Програми по забезпеченню безбар’єрного доступу до правосуддя для осіб з інвалідністю та  інших мало мобільних груп населення в лютому 2017 року була створена робоча група, до якої увійшли представники апеляційних судів міста Києва,  Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві, ВГО «Правозахисна спілка осіб з інвалідністю», ВГО "Національна Асамблея людей з інвалідністю України" та інших громадських об’єднань, метою яких є захист прав людей з інвалідністю.

Серед інших завдань Робочої групи важливе місце займає проведення циклу семінарських занять та тренінгів для суддів і працівників апаратів судів з питань забезпечення безбар’єрного доступу до судових установ маломобільних груп населення,  етики спілкування з людьми з інвалідністю, їх  правового статусу тощо.

Для працівників Дарницького, Шевченківського, столичного апеляційного судів на протязі півроку проведенені семінари. Учасники семінарів ознайомились з основними поняттями «Людина з інвалідністю», «Інклюзія», «Доступність», «Універсальний дизайн», «Розумне пристосування», а також з навичками етичної поведінки з особами, які мають різні особливості порушень.

Семінари підготовлені спільними зусиллями представників ВГО «Правозахисна спілка осіб з інвалідністю», ВГО «Національна асамблея людей з інвалідністю України», ГО «Інститут судового менеджменту»та  Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві. Доповідачами виступали Олег Полозюк від НАІУ та Наталія Чумак від ТУ ДСАУ та ГО «Інститут судового менеджменту».

Source URL: http://naiu.org.ua/pravosuddya-bez-bar-yeriv-dosvid-stolychnyh-sudiv/