Порядок надання субсидій: запитання і відповіді

Порядок надання субсидій: запитання і відповіді
26 Серпня 2015
Друкувати цю новину

Порядок надання субсидій регулюється Постановою Кабінету міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року, а також удосконаленою постановою Кабміну «Про порядок надання субсидій» від 28 лютого 2015 року.

Порядок надання субсидійЩо таке субсидія відповідно до законодавчих актів?

Субсидія — це безповоротна допомога громадянам від держави на утримання житла, оплату житлово-комунальних послуг, а також користування житлом.

Які послуги є житлово-комунальними?

До переліку житлово-комунальних послуг входять: водопостачання, газопостачання, теплопостачання, електроенергія, водовідведення та вивезення твердого побутового сміття та рідких нечистот.

Як і кому надається субсидія?

Субсидія надається у безготівковому порядку. У сільській місцевості, де житлові будинки не обладнано централізованим теплопостачанням чи індивідуальним газопостачанням та теплопостачанням, субсидія надається готівкою на придбання твердого палива.

Згідно із законодавством, право на субсидію мають громадяни, які проживають у квартирах, житлових будинках, гуртожитках та інших житлових приміщеннях, як державного так громадського та приватного фонду.

Для визначення чи маєте ви право на субсидію потрібно обрахувати свій дохід і порівняти його з вартістю житлово-комунальних послуг та зі встановленим законодавством коефіцієнтом. Згідно з таблицею, розробленою Кабінетом Міністрів України, якщо у особи невеликі статки, вона має сплачувати нижчий відсоток від свого доходу за житлово-комунальні послуги, якщо дохід вищий, відповідно і відсоток більший.

Наприклад, якщо дохід на 1 особу становить 500 гривень, то розмір відрахувань на житлово-комунальні послуги не повинен перевищувати 3,19 %. Чим більший дохід тим вищий відсоток.Порядок надання субсидій

Чи правда, що якщо у домогосподарстві проживають тільки непрацездатні особи (діти, пенсіонери, інваліди) відсоток обов’язкового платежу зменшується?

Навіть, якщо особи отримують маленьку пенсію, їх коефіцієнт не може бути меншим 3,19 % від нарахувань за житлово-комунальні послуги. Тому розрахунок такий: наприклад, дохід на кожну особу у домогосподарстві становить 500 гривень, а проживає 5 осіб, то на кожного розраховується коефіцієнт — 3,19 % (15 грн).

15 грн х 5 осіб = 75 гривень.

Такий відсоток розраховується і на дітей. Законодавством передбачено виняток: щоб уникнути випадків зловживань в тих будинках, де зареєстровані лише діти, у яких є батьки? субсидію не призначати. Лише якщо діти не мають батьків і зареєстровані самі у квартирі, субсидія призначається за заявою опікуна або органу опіки і піклування. Тоді субсидія вираховується з їх пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Чи всі комунальні послуги підпадають під субсидіювання державою?

У законодавстві визначено, що субсидія надається на оплату користування житлом, утримання житла, водопостачання, водовідведення, вивезення побутового твердого сміття, відвід рідких нечистот, газопостачання, теплопостачання, електропостачання.

Нині держава субсидує громадян у межахвизначених норм на одну особу:

  1. Електроенергія на опалювання 1 кв. метр житла — 65 КВт;
  2. Газ — 7 куб. м на 1 кв. м;
  3. Водопостачання: (гаряча вода — 1,6 куб. м, холодна вода — 2);
  4. Водовідведення — 4 куб. м;
  5. Житлова площа — 13,65 кв. м на 1 особу + 35, 22 на сім ю.

Наприклад, у 3-кімнатній квартирі (72 кв. м) проживає 4 особи.

13,65 х 4 + 35,22= 89,82

а це більше ніж 72 кв. м, тому субсидія надаватиметься на всю квартиру.

А якщо у 3-кімнатній квартирі (72 кв. м) проживає одна особа

13,65 х 1 + 35,22 = 48, 87

то лише на 48, 87 кв. м. буде призначена субсидія, а на решту 24 кв. м. субсидії не буде.

Послуги телебачення, телефонного зв’язку і Інтернету допереліку житлово-комунальних послуг не входять, тож субсидія на них не розповсюджується.

Відтепер право на отримання субсидії матимуть і орендарі квартир або будинків. Як вони мають її оформлювати?

Враховуючи, що не всі громадяни є власниками житла, багато хто орендує квартиру, тому аби зменшити навантаження на сімейний бюджет, законодавці передбачили пільгу громадянам, які проживають в орендованих квартирах і там не зареєстровані. Не кожен господар захоче в своїй кватирі реєструвати орендарів, оскільки бояться проблем з їх виселенням. Адже за законом реєстрація дає право на проживання.

Отже, щоб орендарям отримати субсидію, до органу соціального захисту за місцем проживання необхідно подати відповідну заяву, декларацію та додатково договір найму житла.

Зауважу про певні нюанси. Субсидію орендарям нададуть лише в тому випадку, якщо на них відкрито особовий рахунок в житлово-експлуатаційній організації або ОСББ і якщо розмір доходу не дозволяє сплачувати житлово-комунальні послуги в повному обсязі. Але не кожен власник житла захоче відкривати рахунок на орендаря, оскільки за цим можуть виникнути певні негативні наслідки. Все ж нюанси можливо передбачити і обговорити в договорі найму житла: наприклад, якщо особовий рахунок відкривається на орендаря, то автоматично має бути закритий після того як закінчився договір оренди. Але, якщо врахувати, що в нашій державі автоматично нічого не закривається, власнику і орендарю все ж необхідно буде особисто йти до ЖЕО і написати відповідні заяви. Оскільки, згідно з Житловим кодексом рахунок на іншу особу може бути відкрито лише за заявою власника квартири, то можна передбачити, що більшість власників навряд чи захочуть додатково морочитися тільки задля того, щоб орендар мав субсидію на житлово-комунальні послуги.

Чи мають право на субсидію мешканці гуртожитків?

Мешканці гуртожитків, як і звичайні мешканці багатоквартирних будинків, мають сплачувати комунальні послуги і так само мають право на компенсацію за користування житлом в загальному порядку.

Олена з Києва запитує: «Чула, що субсидія має надаватися не на членів сім ї, а на домогосподарство. Як нам бути, якщо ми з чоловіком розлучені, але проживаємо в одній квартирі. До подорожчання комунальних послуг платили за неї по черзі, хоча рахунки оформлені на чоловіка. Зважаючи, що статки у нього більші, є загроза, що у субсидії нам буде відмовлено. Я ж зі своєї пенсії у 1218 гривень не зможу оплачувати щомісячний платіж за квартиру у повному обсязі. Як мені слід діяти?».

У внесених до порядку надання субсидій змінах передбачено, що субсидія надається на домогосподарство, проте при визначені субсидії не має значення сімейний стан мешканців, що там проживають, головне — сукупний дохід для вирахування відсотка.

Якщо Олена хоче мати більший розмір субсидії, або є загроза що їй можуть не надати її взагалі, вона може у судовому порядку визначити порядок користування квартирою за згодою з чоловіком (однією кімнатою користується жінка, другою — чоловік, інші приміщення — в спільному користуванні). На підставі рішення суду звернутися в ЖЕО і відкрити власний особовий рахунок, тоді при призначенні субсидії буде враховуватися лише її дохід і її квадратура. А чоловік буде оплачувати за житлово-комунальні послуги в повному обсязі. Одному власнику буде надаватися субсидія, другому — ні. Не варто боятися, що суд затягуватиме таку справу. Якщо особи є співвласниками і житло знаходиться у сумісній власності, то суд швидко вирішить питання. Така процедура займе максимум півроку.

Анатолій Матвійович з Києва: «Нас у сімї четверо: я, дружина і дочка з дитиною. Дочка прописана у нашій квартирі, а дитина — на житловій площі батька, де вони з дочкою і проживають. Чи будуть враховуватися статки дочки при оформленні субсидії, адже вона з нами не проживає?».

Будуть враховуватися статки всіх осіб, які зареєстровані в цій квартирі. Якщо дочка зареєстрована — тоді будуть враховуватися, незалежно від того чи проживає у йій квартирі. Можуть зробити виняток, якщо вона знаходиться тривалий час в лікарні або на військовій службі. У всіх інших випадках її статки будуть враховуватись.

У якому випадкуу субсидії точно буде відмовлено, адже чула, що машина і ще одна квартира не стане на заваді? І чи правда, що оформити можна всім, але перевірятимуть вибірково і у разі неправдивої інформації потрібно буде відшкодовувати? Яку суму?» — запитує Ганна.

Оформити можна не всім, а лише тим у кого заробітна плата недостатня для погашення встановленого державою мінімуму. Якщо відсоткове відношення в рамках заробітної плати, тоді субсидію не призначать.

Підстави для відмови такі:

1. Якщо дохід вищий за максимальну сплату за житлово-комунальні послуги;

2. Якщо менше ніж за рік до подання заяви про субсидію особа придбала земельну ділянку, будинок або замовила товари чи послуги на суму більше 50 тисяч гривень. А наявність ще однієї квартири чи машини дійсно такою підставою не є.

Законодавство дає право управлінням соціального захисту перевіряти, уточнювати розмір доходу та кількість зареєстрованих. Всіх не перевірятимуть, бо фізично не вистачить працівників в органах соціального захисту, але вибірково будуть перевіряти. Якщо виявиться, що особа надала неправдиві відомості, то їй буде відмовлено у субсидії і вона буде зобов’язана повернути кошти в подвійному розмірі, ніж той, який був їй виплачений.

Крім того можуть бути негативні наслідки у вигляді кримінальної відповідальності за шахрайство, якщо доведуть, що особа підробила документи або мала умисел подати неправдиві відомості. Якщо особа не поверне суму в подвійному розмірі, органи соціального захисту звертаються до суду. Суд виносить рішення, подає лист у виконавчу службу і виконавча служба вже буде займатися стягненням зазначеної суми.

Тамара Степанівна з Києва цікавиться: «Мій син проживає сам у двокімнатній квартирі площею49 кв. м., вже другий рік офіційно не працює і перебивається підзаробітками. Чи матиме він право на субсидію? І які статки він має вказати в декларації, якщо дохід нестабільний?».

У внесених в законодавство змінах зазначається, що особам, які не працюють і зареєстровані у квартирі субсидія надається, хоча раніше дійсно не надавалась. Для таких осіб вказується дохід на рівні однієї мінімальної зарплати — 1218 гривень.

Якщо квартира 49 кв. м, то вона вкладається в норму (13, 65 кв. м.  і 35,22 додатково на сім ю).

13,65 + 35,22 = 48,87 кв.м.

А отже, майже на всю квартиру надається субсидія.

«Якщо громадяни масово перестануть платити за квартиру чи мають право їх виселити?» — запитує Василина з Київщини.

Право виселити може настати лише тоді, коли у виконавчих документах стягнення звернено на квартиру. Це може відбутися: коли є борг, є рішення суду, є виконавчий лист, коли є оцінка цієї квартири, коли проведено торги. Навряд чи, якщо сума незначна, стягнення може бути звернено на квартиру. Перед зверненням стягнення на квартиру державний виконавець має перевірити майновий стан: чи є рухоме майно, чи працює громадянин, чи є кошти на рахунках. Лише якщо немає ніякого доходу, а сума значна, тоді стягнення може бути звернено на квартиру. Але на практиці це буває не часто. Нині діє мораторій на звернення стягнення на кредитні квартири. Якщо ситуація стане масовою, може й щодо інших квартир буде встановлено мораторій.

Джерело: knk.media

  Категорія: