Поради журналістам: як висвітлювати людей з інвалідністю

by Olga Zhurbenko | 5 Січня 2017 10:58

Поради журналістам: як висвітлювати людей з інвалідністюЗа спостереженнями експертів ІМІ, в останні роки кількість матеріалів, що стосуються людей з інвалідністю, зросла, і це пов’язано передусім з війною на сході. У результаті бойових дій, за даними Уповноваженої Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях Ірини Геращенко, 4 тисячі осіб отримали статус «особи з інвалідністю внаслідок війни». А матеріали, що стосуються законодавчих ініціатив людей з інвалідністю, та історії людей, що отримали інвалідність у результаті бойових дій, активно висвітлюються ЗМІ.

Головне завдання ЗМІ у висвітлені таких людей — це уникати стереотипів і висвітлювати людей з інвалідністю як звичайних представників суспільства. Не варто акцентувати увагу на неповноправності таких людей чи через міру їх жаліти, але не потрібно й героїзувати.

Значна частина журналістських матеріалів висвітлює людей з інвалідністю в образі жертви, над якою було вчинене насилля, але це лише укорінює стереотип про беззахисність, вразливість та люди з інвалідністюсть таких людей.

Також слід уникати висвітлення людей з інвалідністю як тягаря для родичів. Навіть якщо матеріал прямо і не називає таких людей «тягарем», але в ньому йдеться про те, як важко рідні з такою людиною, це дискредитує людей з інвалідністю в очах суспільства. Натомість досить зрідка ЗМІ зображають людей з інвалідністю як повноцінних чи навіть пересічних членів суспільства. Постійно наголошується на тому, що ці люди вимагають особливих речей, які непотрібні людям без інвалідності. Це певною мірою може ускладнювати інтеграцію людей з з інвалідністю в суспільство.

Висвітлювати людей з інвалідністю варто як звичайних людей, але зауважувати, що всі ми прагнемо поліпшення життєвих умов, а таким людям таке поліпшення необхідне, це об’єднуватиме цих людей з людьми без інвалідності.

Ще одним вкрай важливим аспектом висвітлення людей з інвалідністю є використання коректних та необразливих слів.

У своїй статті для Mediasapiens «Як розповідати про людей з інвалідністю: поради для журналістів», журналістка Центру інформації про права людини Ірина Виртосу окреслила, чого варто уникати при висвітлені таких людей:

Некоректно Коректно
інвалід, неповносправний,  каліка людина з інвалідністю
людина з обмеженими можливостями людина з особливими потребами
колясочник, візочник людина, що для пересування використовує візок
психічно хворий людина з розладами психіки
сліпий слабобачучий, особа зі слабким зором
глухий людина зі слабким слухом, слабочуючий
дитина-даун сонячна дитина, дитина з синдромом Дауна

Абсолютно неморальним та неетичним є зображення таких людей лише для збільшення емоційності власного матеріалу.

Олена Голуб, Інститут масової інформації

Матеріал написано за підтримки Чеського посольства в Україні

Інститут Масової Інформації[1]

Endnotes:
  1. Інститут Масової Інформації: http://imi.org.ua/consult/55876-poradi-jurnalistam-yak-visvitlyuvati-lyudey-z-osoblivimi-potrebami.html

Source URL: https://naiu.org.ua/porady-zhurnalistam-yak-vysvitlyuvaty-lyudej-z-invalidnistyu/