Обласна книгозбірня – для людей з порушенням зору

Обласна книгозбірня – для людей з порушенням зору
22 Червня 2018
Друкувати цю новину

Обласна книгозбірня – для людей з порушенням зоруЛюди з інвалідністю, маломобільні верстви населення – ці слова характеризують групу осіб, які з певних причин обмежені в тій чи іншій діяльності. Останнім часто піднімаються питання, що стосуються різних аспектів життя людей з інвалідністю. На темі видань для незрячих хотілося б зупинитися детальніше. У цивілізованому суспільстві акцент робиться на те, щоб забезпечити цій категорії осіб доступ до тих видів діяльності, які для більшості людей не становлять проблеми. Що ми знаємо про людей з порушенням зору. І так, в Україні їх більше 50 тисяч. Читають вони в кілька разів більше, ніж здорові люди. А видання для них друкуються спеціальним шрифтом Брайля. Наче не складно. Але це лише до тих пір, поки не почнеш вивчати цю проблему.

Шрифт Брайля — рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання сліпими, розроблений французом Луїсом Брайлем. В основі шрифту лежить комбінація шести крапок. Брайль використав порядок букв латинського алфавіту. Для позначення перших букв алфавіту використовують верхні й середні крапки шести крапок. Для позначення наступних букв додається нижня крапка ліворуч, потім ліворуч і праворуч, потім праворуч. Цими ж знаками позначаються і букви українського алфавіту з додаванням спеціальних знаків. Різні комбінації шести крапок дають можливість позначати також цифри, розділові знаки, математичні, хімічні й нотні знаки.

Звісно, є чудова альтернатива у вигляді аудіо книг – «дешево і сердито», але не так ефективно в плані грамотності та отримання знань.

Добре відомо, що друк шрифтом Брайля є дуже дорогим. Це буквально золоті книжки.

Впродовж останніх років фонди Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Михайла Івасюка поповнили книги, які видані в рамках соціально-освітнього проєкту «Книга Брайлем». Цей проєкт впроваджується Львівським обласним осередком громадської організації «Українська спілка осіб з інвалідністю» за фінансової підтримки благодійної організації «Фонд родини Нечитайло». Книги друкують рельєфно-крапковим шрифтом, друк здійснено у Ресурсному центрі освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка».

Завдяки проєкту літературні твори шрифтом Брайля скеровуються не лише у спеціалізовані заклади для сліпих (школи-інтернати, спецбібліотеки), а й у бібліотеки України. У такий спосіб діти, які навчаються поза межами спецінтернатів, та й дорослі, отримують можливість вільного доступу до книги.

У фондах обласної книгозбірні на даний час є понад 50 видань шрифтом Брайля. Їх тематика – різноманітна: від дитячої літератури (твори відомої фінської письменниці ТувеЯнссон, знаних українських авторів Г. Вдовиченко, М. Савки, К. Штанко та ін.) до класичних творів українських та зарубіжних авторів. Цим шрифтом написаний не лише текст, але й зображені малюнки.

У рік відзначення ювілейних дат Івана Франка (2016) «Українська спілка осіб з інвалідністю – УСІ» також пошанувала пам’ять Великого Українця. Так, упродовж року з’явились шрифтом Брайля «Лис Микита», «Коли ще звірі говорили», «Грицева шкільна наука», «Мойсей», «Украдене щастя», «Сойчине крило», «Захар Беркут» і «Зів’яле листя», які також є у фондах читального залу.

Чернівецька обласна універсальна бібліотека ім. Михайла Івасюка запрошує до співпраці зацікавлених осіб, спеціалізовані освітні заклади та громадські організації.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ШРИФТОМ БРАЙЛЯ, ЩО Є В НАЯВНОСТІ У ФОНДАХ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ УНІВЕРСАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ  БІБЛІОТЕКИ ім. МИХАЙЛА ІВАСЮКА

Галина Гродецька

  Категорія: