Мінсоцполітики: Європейський досвід сприятиме реалізації державних програм реабілітації, зайнятості та надання соцпослуг для осіб з обмеженими можливостями

Мінсоцполітики: Європейський досвід сприятиме реалізації державних програм реабілітації, зайнятості та надання соцпослуг для осіб з обмеженими можливостями
5 Грудня 2014
Друкувати цю новину

Європейський досвід в сфері реабілітації, зайнятості та надання соціальних послуг для осіб з обмеженими можливостями, сприятиме практичній реалізації державних програм та заходів з соціального захисту для людей з інвалідністю. На цьому сьогодні наголосив перший заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін під час Міжнародної конференції «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю: європейський досвід та напрями політики в Україні», присвяченої Міжнародному дню осіб з інвалідністю.

PM504image002

У заході взяли участь Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, Перший радник, керівник відділу «Економічна співпраця, соціальний та регіональний розвиток» Делегації Європейського Союзу в Україні Хуанна Мера кабелло, Перший радник Посольства Франції в Україні Фредерік Де Туше, представники органів влади різних рівнів, а також організацій громадянського суспільства.

Віталій Мущинін зазначив, що проблема інвалідності в України набуває особливої актуальності. Збільшується кількість людей, які отримали поранення  та каліцтва в зв’язку з останніми подіями в країні. «Створення сприятливих умов життєдіяльності для осіб з інвалідністю є одним з основних пріоритетів діяльності Міністерства соціальної політики», – підкреслив він.

За словами першого заступника Міністра, на сьогодні в Україні, напевно як і в усьому світі, залишаються основні бар’єри на шляху до створення для людей з інвалідністю необхідних та належних умов життєдіяльності. Серед них: метальні, інформаційні, бар’єри при доступі таких осіб до фізичного оточення, транспорту, освіти, праці, відпочинку, культури, спорту, інформації, туризму тощо.

При цьому він підкреслив, що «краще прикладати зусилля та вкладати кошти в профілактику інвалідізації, ніж в боротьбу з її наслідками».

У зв’язку з цим, Віталій Мущинін поінформував про три актуальних питання, які стоять на порядку денному роботи Мінсоцполтики. Зокрема, раннє втручання та профілактика інвалідності, трудова інтеграція людей з інвалідністю, представництво інтересів осіб з інвалідністю.

«Роль Міністерства соціальної політики особливо важлива при розвитку системи раннього втручання, оскільки необхідно посилити соціальний блок у цій сфері та скоординувати його з медичним та освітнім блоками. Вивчення передового європейського та світового досвіду, а також співпраця з державними структурами європейських країн допоможе Україні розробити власну модель раннього втручання», – зазначив перший заступник Міністра.

Він повідомив, що в системі Мінсоцполітики функціонує 137 центрів соціальної реабілітації дітей-осіб з інвалідністю. Реабілітаційний процес в таких установах включає в себе соціальну, психологічну, педагогічну, фізичну реабілітацію, медичний супровід та професійну орієнтацію. Щорічно в таких установах отримують реабілітаційні послуги біля 18 тис. дітей з інвалідністю, майже 1,5 тис. дітей інтегруються в загальноосвітні заклади.

«Нинішній етап розвитку нашого суспільства з соціальною спрямованістю реформ потребує запровадження нових прогресивних підходів та найбільш ефективної і оптимальної ранньої соціальної реабілітації дітей-осіб з інвалідністю без відриву їх від сім’ї та з безпосередньою участю батьків в реабілітаційному процесі», – наголосив ВіталійМущинін.

Перший заступник Міністра також зазначив, що питання зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю є одним із пріоритетних напрямів формування та реалізації державної соціальної політики. У національному законодавстві відображені норми, завдяки яким створені умови для реалізації особам з інвалідністю права на працю, а також, що дуже важливо, ратифіковані Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та МОП про професійну реабілітацію та зайнятість осіб з інвалідністю, що є частиною національного законодавства. Загальна кількість працюючих осіб з інвалідністю станом на сьогодні складає майже 731 тис. осіб.

«Слід наголосити, що коли йде мова про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю, це не тільки питання укладання трудового договору між роботодавцем і найманим працівником (особою з інвалідністю), що є в принципі кінцевою метою, але це також і питання їх професійної орієнтації, професійної та трудової реабілітації, навчання у вищих та професійно-технічних закладах, а також інформаційно-роз`яснювальної роботи та удосконалення чинного законодавства у цій сфері», – наголосив ВіталійМущинін.

Він відзначив також важливість функціонування в нашій державі центрів професійної реабілітації осіб з інвалідністю, які відіграють важливу роль у підготовці осіб з інвалідністю до трудової діяльності.

«Особливе місце в державній політиці відведено опіці та піклуванню над повнолітніми особами, що є вкрай актуальним на сучасному етапі розвитку суспільних відносин в Україні», – зазначив перший заступник Міністра.

За його словами, результатом діяльності Міністерства у сфері опіки та піклування на сьогодні є: розроблений проєкт Закону України «Основи законодавства України про опіку та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена, їх соціальний захист», який найближчим часом буде направлено на погодження до заінтересованих органів та організацій; налагоджена робота з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; інформаційно-роз’яснювальна робота, яка проводиться серед представників органів опіки та піклування і громадських об’єднань; вивчення кращого міжнародного досвіду в цій сфері.

У свою чергу, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич зазначив, що у грудні виповнюється 5 років з моменту ратифікації Конвенції про права осіб з інвалідністю в Україні.

«Із задоволенням констатую, що сьогодні у цьому залі разом з європейськими інституціями та Міністерством соціальної політики дуже багато громадськості. Коли йшлося про підписання та ратифікацію Конвенції, то громадянське суспільство у цій сфері в Україні зіграло дуже велику роль. Зокрема, відзначу діяльність Національної асамблеї осіб з інвалідністю», – підкреслив Валерій Сушкевич.

Він звернув увагу на те, що у зв’язку з воєнними діями на Сході країни, нажаль, багато людей гинуть та стають людини з інвалідністюми: «Саме питання осіб з інвалідністю, їх права надзвичайно активізуються в нашій країні. Тому, хочу подякувати європейським колегам, які ініціювали обмін досвідом з вирішення проблем людей з інвалідністю».

Як зазначив Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю, герої, які захистили суверенність Української держави, її незалежність, захистили український народ на Сході, повернувшись з боїв, не повинні стати беззахисними та обмежені в правах.

«Питання людей з інвалідністю має стати центром уваги для держави. Інвалідність – це не проблема людини, це проблема влади та інституцій влади. Тому європейський досвід повинен бути вивчений новою українською владою. І повинні бути вишукані шляхи реалізації цього досвіду в реалії формування державної політики щодо людей з інвалідністю», – наголосив Валерій Сушкевич.

Під час першого дня Конференції відбувається обмін досвідом між Францією, Литвою та Україною щодо захисту прав осіб з інвалідністю. Також проходить три тематичні засідання щодо раннього втручання та профілактики інвалідності, трудової інтеграції людей з інвалідністю, представництва інтересів осіб з інвалідністю.

Зазначимо, що 5 грудня відбудеться другий день Міжнародної конференції щодо підбиття підсумків проєкту Twinning «Підтримка розвитку системи соціальних послуг в Україні». Додаткова інформація за посиланням: http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/article?art_id=169242&cat_id=34963

Міністерство соціальної політики України + Фото

  Категорія: