Механізми захисту прав людини з інвалідністю:принципи, документи, процедури

by Olga Zhurbenko | 7 Червня 2012 16:19

Механізми захисту прав людини з інвалідністю:принципи, документи, процедуриЯк можна захистити права людини з інвалідністю? По-перше, треба розібратись в тому, виходячи з яких принципів будуються механізми захисту прав людей з інвалідністю. По-друге, важливо знати, які саме права захищаються і якими документами ці права закріплені, а також якийхарактер цих документів: регулятивний, рекомендаційний тощо. По-третє, потрібно мати інформацію про організації та установи, до яких можна звернутись з метою захисту своїх прав.

Спочатку зупинимось на принципах. Вони випливають передусім із того, що права людини з інвалідністю – це категорія прав людини. Це означає, що для захисту своїх прав людина з інвалідністю може скористатись будь-якими можливостями, які є в системі захисту прав людини. Але сьогодні діють і спеціальні законодавчі норми, які передбачені для людей з інвалідністю.

Важливо знати, що, перебуваючи на території України, для нас в першу чергу діє національна система захисту прав людини, побудована в Україні. На міжнародному рівні для нас актуальними є система захисту прав людини ООН і регіональна, європейська система захисту прав людини (для держав – членів Ради Європи).

Після жахливих подій Другої світової війни, масових порушень прав людини і злочинів проти людства в середині XX ст. виникла сучасна концепція прав людини і почали створюватись системи захисту прав людини.

1945 року створюється Організація Об’єднаних Націй, а 10 грудня 1948 року приймається Загальна Декларація Прав Людини. Цей документ мав 30 статей і проголошував перелік прав, які (що надзвичайно важливо) має КОЖНА ЛЮДИНА.

Попереду був великий шлях. Потрібно було розробити і прийняти документи, що будуть обов’язковими для виконання тими державами, які візьмуть на себе цей обов’язок.

З появою Декларації своє юридичне закріплення отримали не тільки громадянські (особисті) права, але й так зване друге покоління – соціальні, економічні та культурні права людини. Про цю групу прав важливо пам’ятати, що на міжнародному рівні може бути закріплено лише мінімальний обсяг зобов’язань державищодо забезпечення цих прав. Кожна держава самостійно визначає обсяг, який вона може забезпечити. Зазвичай, це залежить від економічної спроможності держави. На жаль, часто трапляється, що держава декларує те, що неспроможна забезпечити. Важливо знати, що права першого і другого покоління,зазвичай, мають різні механізми захисту.

Першим документом, що мав силу міжнародної угоди і був обов’язковим для виконання тими державами, які його ратифікували (ввели до внутрішнього законодавства), стала Конвенція ради Європи про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.). Конвенція діє і дотепер. Права і свободи, закріплені цією Конвенцією, можна захистити в Європейському суді з прав людини. Україна є учасницею цієї Конвенції. Варто звернутись до спеціальної літератури, щоб познайомитись з тим, як працює Європейський суд з прав людини і яка процедура звернення до нього.

Важливо, що Конвенція захищає права кожної людини без будь-якої дискримінації і звернутись до Європейського суду з прав людини за захистом прав і свобод, що містить Конвенція, може кожна людина.

Прес-служба НАІУ

Газета «Без Бар’єрів» №11(89)[1]

Endnotes:
  1. Газета «Без Бар’єрів» №11(89): http://www.bbnews.com.ua/mekhan-zmi-zakhistu-prav-lyudini-z-nval-dn-styu-printsipi-dokumenti-protseduri-gazeta-bez-bar-r-v-11

Source URL: https://naiu.org.ua/mekhanizmi-zakhistu-prav-lyudini-z-invalidnistyu-printsipi-dokumenti-protseduri/