Книгу про дітей з аутизмом презентував у Чернівцях молодий письменник Марк Лівін

Книгу про дітей з аутизмом презентував у Чернівцях молодий письменник Марк Лівін
21 Вересня 2017
Друкувати цю новину

У Літературному целанівському центрі 19 вересня 2017 року свою нову книгу «Рікі та дороги» презентував чернівчанам Марк Лівін. Модератором презентації став Андрій Тужиков.

Книгу про дітей з аутизмом презентував у Чернівцях молодий письменник Марк Лівін

Марк Лівін (справжнє ім’я – Валерій Катерушин) – сучасний український письменник, журналіст та музикант. Автор молодіжного роману «Життя та інша хімія», а також збірки «Бабине літо», виданої у 2016 році. Ці твори неодноразово потрапляли у топ-чарти найкращих книжкових мереж країни та за її межами.

«Книжка про вміння приймати інакшість людей і про любов»

Як розповів автор, «Рікі та дороги» – історія про чотирнадцятилітнього Матвія з синдромом Асперґера. Хлопець втікає до лісу, щоб знайти себе. Він живе у наметі, зробленому з гілок та листя. Матвій спілкується з собакою, що приходить до нього, коли йому страшно, –  і страхи зникають. Головному герою складно, бо про його проблему ніхто не знає. Поставленого діагнозу в книзі немає, але з поведінки та відчуттів головного героя це зрозуміло.

«Це важлива і вкрай потрібна книжка про вміння приймати інакшість людей і про любов» – написано у анотації до книги.

На презентації книги говорили про питання аутизму зусібіч

«Хотів, щоб книга була більш механічною»

Дизайн книги і обкладинка ілюструє сюжет книги та основну ідею. Всередині – 24 ілюстрації, намальованих художником Євгеном Величевим. Він не зміг приїхати в Чернівці, але Лівін зізнався – основне завдання, яке ставив перед собою Величев – щоб малюнки в книзі були наче намальовані дитиною. Більше того, він хотів зробити так, щоб малюнки виглядали, наче їх малювала дитина з аутизмом.

– Вони дійсно максимально прості, але крім ілюстрацій Жені тут є і мої малюнки, – каже Марк Лівін. – Я малював графіки. Просто мені б хотілося використовувати максимальну кількість інструментів, щоб людина затримувала увагу на книзі, щоб вона могла переключатися між текстом, ілюстраціями, між якимись внутрішніми механіками. Я хотів, щоб книга була якомога менш творчою, а більш механічною. Щоб здавалося, що людина, яка написала цю книгу, дійсно любить порядок.

Модератор Андрій Тужиков поділився і своїм досвідом роботи з особливою дитиною:

– Декілька років тому я працював у таборі, де був вожатим. В мене в загоні була дитина з аутизмом. Коли я працював з цією дитиною, я не знав про те, що вона має такий діагноз. І для мене вона була проблемна, бо я ставився до неї, як і до решти дітей. У нас були конфлікти, тому що дитина не чує, що ти говориш. Бо з такими дітьми потрібно говорити максимально чітко і лаконічно. Але я не був проінформований, що в моєму загоні є така дитина – звідси і проблемність.

Марк Лівін також розповів, що йому було важко «вийти» з книги:

– Якщо тобі нецікаво і ти не віриш у свій текст, то це буде відчуватися. Якщо ти страждаєш над своїм текстом, то читач страждатиме над ним також. І не факт, що це добре. Іноді мені було складно повірити в деякі речі, про які писав у книзі. Я в дикому мінусі вийшов з книги. Я ще тиждень після закінчення її написання зі всіма сварився. Було дуже психологічно складно і більше того – я через це відчув себе якоюсь жертвою. Тижнів зо два мені знадобилося, щоб вийти з мінуса в нуль. І тільки зараз я знаходжуся в якомусь плюсі, вже інакше переосмислюю цей досвід. Це було щось, наче зіграти у виставі – треба було самому це прожити, повірити.

На презентації книги говорили про питання аутизму зусібіч. Зокрема  була присутня Лариса Рибченкояка представляє Фонд допомоги дітям із синдромом аутизму «Дитина з майбутнім». Разом з Марком презентує книгу вже втретє. За її словами, зараз в Україні починають готувати педагогів для навчання особливих людей. Вже є спеціальні 72-годинні курси для студентів. Спеціальні школи є у Львові, Києві, Чернівцях.

Насамкінець Марк Лівін поділився хорошими враженнями від презентації та додав, що на сході України (на заході вже не встигає) він планує відвідати дитячі садки та будинки, в яких займаються вихованням дітей з аутизмом.

Книжку «Рікі та дороги» також можна було придбати безпосередньо на презентації. Автор книги роздавав автографи та фотографувався з охочими.

Особистими враженнями від презентації з читачами «Погляду» поділилися відвідувачі заходу, зокрема мама хлопчика з аутизмом Олена Ончул. Вона також є головою громадської організації «Буковинське громадське об’єднання батьків дітей з особливими потребами «Дитячі долоні».

– Це перша художня книга в Україні на таку тему. Довелося вже читати багато і наукової літератури, і професійної, і художньої іноземної, – каже пані Олена. – Думаю, найкраще «заходить» книга, написана у варіанті Марка Лівіна. Коли прочитаєш таку книгу, зрозумієш більше і краще. Стереотипів у нас дуже багато, вони живі. Нерідко сім’я стикається з непорозумінням, також це відбувається у родині, серед друзів, у класах. Я відкрила для себе цього письменника вперше. І очікую, що книга сприятиме підвищенню рівня толерантності в нашому суспільстві та розумінню того, що ми всі різні, але – рівні.

Студентка Юлія Леонтіїв також придбала «Рікі та дороги». Сподівається, що книга допоможе краще зрозуміти дітей:

– Насамперед мені дуже цікаво. Я би хотіла більше дізнатися про дітей, оскільки хочу з ними працювати. Розумію, що кожна дитина – індивідуальність, до якої потрібен спеціальний підхід. Тому і взяла книжку Марка Лівіна – щоб трохи пізнати дитячу душу.

Погляд + Фото

  Категорія: