Інваліди по зору з Чернівців кричать про допомогу

Інваліди по зору з Чернівців кричать про допомогу
4 Березня 2013
Друкувати цю новину

Інваліди по зору з Чернівців кричать про допомогу«Не маємо змоги користуватися програмою екранного доступу «JAWS», — крик душі осіб з інвалідністю по зору м. Чернівці, від їхнього імені Галина Гродецька. — Куди ми вже лишень не зверталися – всі стверджують, що ця програма є освітньою, а не засобом реабілітації. Як же з цим погодитися, коли насправді тільки за її допомогою ми у мережі Інтернет можемо прочитати будь-яку книгу, подивитися фільм чи поспілкуватися з друзями. Або ж прочитати інструкцію з використання того чи іншого медпрепарату, адже шрифтом Брайля їх не друкують… Більшість же Інтернет-ресурсів недоступні для осіб з інвалідністю по зору (а шрифтом Брайля випускаються лишень три друковані видання — що сказала б зряча людина, якби їй запропонували такий «широкий» вибір?). 

Нам почасти проблематично виходити з дому, отож доступність цієї програми стала б у великій нагоді. Конституцією України, Конвенцією ООН з прав осіб з інвалідністю, Законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» гарантоване забезпечення доступності інформації для осіб з інвалідністю по зору. Чому ж на практиці цього немає? Магнітофони, які видаються (й то не щороку, адже у минулому році і їх не видавали) людини з інвалідністюм по зору, громіздкі та незручні, до того ж, їх сервісного обслуговування ніхто не забезпечує через відсутність, як нам пояснюють, запасних частин. Чому, виходячи з того, що маємо на сьогодні, не можна внести до наявного переліку технічних засобів реабілітації комп’ютерів та програми екранного доступу «JAWS» чи запровадити на цю програму ціну та вартість її встановлення відповідно до доходів осіб з інвалідністю по зору?»

Як пояснюють у Департаменті соціального захисту населення ОДА, згідно з постановою Кабінету міністрів України №321 від 05. 04. 2012 року «Порядок забезпечення технічними засобами реабілітації осіб з інвалідністю…», наразі органи соцзахисту не забезпечують осіб з інвалідністю по зору програмами екранного доступу «JAWS». Галина Гродецька вже зверталася з цього приводу до департаменту раніше і отримала чітку відповідь. Однак працівники департаменту не відхиляють можливості скерування клопотання буковинських осіб з інвалідністю по зору до Міністерства соціальної політики України. 

Директор Міжрегіонального центру реабілітації осіб з інвалідністю Орест Микицей повідомив, що на базі очолюваного ним закладу інваліди по зору не проходять реабілітацію саме через відсутність необхідного обладнання. Воно дуже дороговартісне і придбати наразі його практично неможливо.

Від редакції.

Але можливо ж отримати належні з цього приводу консультації, ініціювати це питання, налагодити співпрацю з українськими тифлоцентрами, звернутися до громадських організацій. Чекаємо реакції й УТОСу, адже саме тут найперше мають перейматися проблемами осіб з інвалідністю по зору. Ми ж готові надавати інформаційну підтримку.

Наталія Брянська

ЧАС

  Категорія: