Дизайн на допомогу: як в інвалідності знаходиться місце для технологій та краси

by Olga Zhurbenko | 15 Травня 2018 12:38

Дизайн на допомогу: як в інвалідності знаходиться місце для технологій та краси

5 травня у всьому світі відзначають Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. Коли йде мова про поліпшення життя таких людей, в Україні зазвичай говорять про пандуси, підйомники чи спеціальні ліфти. Натомість у країнах Європи та США є безліч технологій та дизайнерських рішень, які роблять середовище інклюзивним та перетворюють допоміжні засоби на справжні витвори мистецтва. Нещодавно у Google Maps з’явилися спеціальні маршрути, призначені для осіб з інвалідністю, що пересуваються за допомогою візка, Microsoft розробили[1] VR-систему для незрячих, а дизайнери перетворили слухові апарати та протези на стильні аксесуари. Platfor.ma[2] розповідає про інноваційні рішення, які роблять кращим життя людей з інвалідністю.

Декоративні накладки для протезів рук і ніг

Дизайнери канадської студії Alleles[3] перетворили протези на модний аксесуар. Ми звикли бачити їх максимально схожими на відсутні кінцівки, а канадські дизайнери одними із перших почали робити і продавати декоративні накладки на протези рук і ніг. Тому себе вони називають митцями, а не протезистами.

«Коли ми запустили студію, то намагалися вирішити проблему стилю. Не кінцівки. У промисловості, насиченій естетикою роботів та незграбними контурами, наші протезові накладки намагаються перетворити щось механічне на щось механічно-шикове. Ми дійсно віримо, що покупка протезного покриття може бути веселою, модною та доступною», – йдеться на сайті компанії.

Протези Alleles – ручної роботи. Вони привертають увагу своєю яскравістю та унікальним красивим силуетом і в такий спосіб допомагають людині з інвалідністю адаптуватися у суспільстві. Модель і фешн-блогер Mama Cax[4] перенесла ампутацію ноги вище коліна і зараз є амбасадором компанії Alleles. «Перший протез, який я отримала, був золотим із мармуровими різьбленням, – розповідає модель. – Пам’ятаю відчуття, що тоді я почала цим пишатися. І з того моменту я відчула зміну у ставленні інших і в тому, як я сама ставлюся до себе. Люди більше не бачили когось, хто намагався щось приховати. Вони бачили когось, хто пишався».

Мішечок для колостом

Випускниця лондонського університету Брунеля Стефані Монті розробила мішок для колостом (штучного отвору в животі людей, яким видалили пряму кишку) як більш привабливу альтернативу традиційним, які виглядають, м’яко кажучи, не дуже естетично.

https://www.dezeen.com/2016/07/25/stephanie-monty-colostomy-bag-intimate-moments-graduate-shows-2016-brunel-university-london/На ідею перетворити медичний атрибут на гламурний аксесуар її наштовхнула боротьба свого родича із хворобою Крона. «Цей прилад дає людям можливість більше відчувати себе у своєму тілі та забезпечує свободу від мішків із стоми», – пояснює дизайнерка.

Гнучкий девайс покривається водонепроникною мембраною, яка створює «натуральне, шкірне відчуття». Тиснення на поверхні може імітувати татуювання чи ажурну білизну, а силікон – підбиратися до кольору шкіри людини.

Пов’язки для ампутованих грудей

Ноелія Моралес пережила рак молочної залози, а потім сама створила нижню білизну для жінок, які втратили одну з них. Перший такий виріб вона зробила сама, дивлячись на себе у дзеркало. Жінка просто розрізала бюстгальтер і притулила те, що від нього залишилося, наче піратську пов’язку.

«Це був вражаючий момент. Я зрозуміла, що знову відчула себе вільною і розкутою, моєму партнеру це теж сподобалося», – згадує Ноелія.

Тому вона вирішила перетворити це в цілий проєкт, щоб допомогти іншим жінкам з подібною проблемою знову відчути себе впевненими в собі та сексуальними. Також білизна, яку на честь відомої піратки назвали Anna Bonny[5], має на меті допомогти змінити ставлення суспільства до раку молочної залози, жіночності та краси.

«Це простий одяг, який допомагає мастектомізованим жінкам спокійно сприйняти те, як виглядає їх нове тіло, отримати впевненість і нормалізувати життя з однією молочною залозою. Це прикраса, свято прийняття, нова опція після мастектомії. Дехто каже, що це дуже сексуально», –  так описують цю білизну на сайті.

Унікальні пов’язки Anna Bonny виготовляють вручну, є варіанти зі стразами і пляжні монокіні. Сьогодні їх можна замовити з будь-якого куточка світу.

Екзоскелет для паралізованих

Перший механізм, який повторював біомеханіку людини, розробили у США ще в 60-х роках, проте тоді він був абсолютно незручним, бо важив 680 кг.

Справжню революцію у реабілітації паралізованих людей вчинив екзоскелет від компанії ReWalk[6]. Він забезпечує рух стегна та коліна, щоб люди, які отримали травму спинного мозку, могли стояти та ходити.

Система ReWalk Rehabilitation призначена для використання в клініках, а ReWalk Personal System – самостійно вдома. Сертифіковані тренінгові центри ReWalk розташовані у США, Європі, Канаді, Ізраїлі, Азії, Австралії та Новій Зеландії.

Дизайнерські слухові апарати

Здавалось би, зі слуховими апаратами все просто: чим менш помітний – тим краще. Але деякі дизайнери вирішили відійти від цього принципу і створили такі пристрої, які можуть бути не лише корисними, а й стати прикрасою. Наприклад, австралійська команда представила Facett[7] – унікальний слуховий апарат, дизайн якого нагадує мінерали.

Він уособлює ідеальне поєднання інноваційних технологій у галузі охорони здоров’я та красивої форми, що допомагає боротися з стигмами, пов’язаними із використанням слухових апаратів, і дає надію на більш інклюзивне суспільство.

А на виставці Access+Ability в Нью-Йорку, де щорічно презентують інноваційні розробки, які з’явилися упродовж останнього десятиліття для людей з інвалідністю, представили вечірню сережку-чохол[8] для слухового апарата.

Рукавички, які перетворюють мову жестів у звук

Американські студенти Томас Пріор та Навід Азоді винайшли SignAloud – рукавички, які озвучують мову жестів. Їх девайс виграв студентську премію Lemelson-MIT 2016 року.

Кожна рукавичка містить спеціальні датчики, які записують ручну позицію та рух і надсилають дані за допомогою Bluetooth на центральний комп’ютер. Алгоритм переглядає дані жесту за допомогою різних послідовних статистичних регресій, аналогічних нейронній мережі. Якщо дані співпадають з жестом, то відповідне слово або фраза вимовляється через динамік.

«Наші рукавички легкі, компактні, носяться на руках, але досить ергономічні, щоб використовувати їх як повсякденний аксесуар, подібно до слухових апаратів або контактних лінз», – розповіли винахідники.

Посуд для людей з обмеженою руховою активністю

Для людей із хворобою Альцгеймера, когнітивними порушеннями і проблемами з опорно-руховим апаратом створили набір посуду Eatwell[9]. Його дизайн спеціально розроблений, щоб полегшити прийом їжі.

Такі ложки мають зігнуту ручку, тарілки оснащені спеціальними бортиками, а їх дно – злегка нахилене.

 

Існують навіть смарт-ложки та виделки, які теж допомагають спростити прийом страви. Такою є, наприклад, комп’ютеризована Liftware[10]. Товста зручна ручка зі зйомним ремінним фіксатором допомагає боротися із неконтрольованим тремтінням руки, а на інноваційну ручку можуть надягатися насадки і ложки, і виделки.

Endnotes:
  1. Microsoft розробили: https://platfor.ma/vr-vystavka-daye-nezryachym-bachyty-mystetstvo-zavdyaky-spetsialnym-rukavychkam/
  2. Platfor.ma: https://platfor.ma/topic/dyzajn-na-dopomogu-yak-v-invalidnosti-znahodytsya-mistse-dlya-tehnologij-ta-krasy/
  3. Alleles: https://www.instagram.com/alleles/
  4. Mama Cax: https://www.instagram.com/mamacaxx/
  5. Anna Bonny: http://www.annabonny.com/
  6. ReWalk: http://rewalk.com/
  7. Facett: http://medicalfuturist.com/revolutionary-healthcare-design-hearing-aid-inspired-crystals-fight-stigmas/
  8. вечірню сережку-чохол: https://img.buzzfeed.com/buzzfeed-static/static/2014-08/1/12/enhanced/webdr05/original-16135-1406910372-3.jpg?downsize=715:*&output-format=auto&output-quality=auto
  9. Eatwell: http://medgadgets.ru/shop/eatwell-nabor-posudy.html?utm_source=geek&utm_medium=1okt&utm_campaign=eatwell
  10. Liftware: https://www.liftware.com/

Source URL: https://naiu.org.ua/dyzajn-na-dopomogu-yak-v-invalidnosti-znahodytsya-mistse-dlya-tehnologij-ta-krasy/