Дніпропетровщина обговорювала пропозитивний досвід впровадження послуги раннього втручання

by Olga Zhurbenko | 10 Липня 2018 09:00

У Дніпропетровській області у Кам’янці та Нікополі відбулись заходи, присвячені обговоренню проблем та подоланню перешкод у впровадженні системи раннього втручання (РВ) на місцях.

«Міжвідомча співпраця – умова успішного започаткування послуги раннього втручання»,  – впевненні ініціатори заходів з громадської організації «Ангел дитинства». Саме під таким гаслом і відбулося обговорення зі представниками влади, спеціалістами та батьками дітей з особливостями розвитку.

Метою круглих столів було визначення проблем та можливостей їх подолання при створенні передумов для запровадження міждисциплінарної сімейно-центрованої комплексної державної  допомоги наймолодшим дітям з порушеннями розвитку, інвалідністю та ризиком їх виникнення та їх сім’ям, спрямованої на розвиток дитини та нормалізацію життя родини у громаді і суспільстві.

«Нині ми всі є свідками кардинальних цивілізаційних  змін у всіх сферах  нашого суспільного життя. Відбуваються зміни свідомості, а також ставлення до осіб, які мають ті чи інші особливі потреби. І саме їх проблеми входження в суспільство необхідно вирішити, щоб задовольнити потреби дітей різних категорій. Державна політика гарантує рівні можливості всіх дітей до якісної освіти. Більше 10%, а в деяких джерелах до 13%  дітей в Україні мають особливі потреби, які потрібно задовольняти в освітньому процесі», – зазначила у Кам’янці Кутецька Ірина, практичний психолог ІРЦ «Сузір’я».

Усі учасники круглого столу проявили велику зацікавленість у впровадженні та поширенні послуги раннього втручання у місті. Фахівці і представники власті наголосили на співпраці  з керівниками громадських батьківських організацій. Було прийнято сумісне рішення створити робочу групу з представників департаментів охорони здоров’я, соціального захисту, освіти, батьків та спеціалістів для створення безбар’єрного пересування людей і дітей з інвалідністю.

А ось у Нікополі вже працює команда РВ. Про те, як все починалось, розповіла директор КУ «ІРЦ» Кітенко Людмила: «30 Березня 2018 року відкрито КУ «Інклюзивно-ресурсний центр». В статуті  інклюзивно-ресурсного центру прописаний один з підрозділів – «Служба раннього втручання». Служба РВ нашого центру складається  з команди професіоналів: логопед, дефектолог, практичний психолог і лікар-педіатр. Нашій команді була надана унікальна можливість брати участь у проєкті з підготовки   команд РВ від представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Було навчено 110 команд, з десяти регіонів України, у тому числі і з Дніпропетровської області. 4 школи – дев’ять місяців навчання, з домашніми завданнями, презентаціями, супервізіями. Навчання проходило у м. Харкові в БФ  «Інститут Раннього втручання». Там ми проходили навчання, і там же стажировку. Також ми були в унікальному місці, де працює професійна команда СРВ – у місті Львові в учбово-реабілітаційному центрі «Джерело», де здобули знання про львівський досвід праці послуги РВ. Також відвідали у Львові центр духовної підтримки людей з інвалідністю «Емаус» від 10 до 18 років. Досвід, який здобула наша команда безцінний. У теперішній час ми проходимо скайп-супервізії зі спеціалістами Харківського БФ «Інститут раннього втручання». Всі члени команди отримали сертифікати, і, головне, ми знаємо, різницю раннього втручання від традиційної моделі допомоги особливим дітям – це принцип командності. Він дозволяє подивитися на дитину і її сім’ю з різних боків і скласти оптимальну програму допомоги. Команда раннього втручання допомагає батькам нормалізувати повсякденне життя, адаптувати умови так, щоб і дитині і сім’ї було комфортне».

«Служба раннього втручання – це для нас своєрідний рятівний круг. Коли стикаєшся з чимось вперше у своєму житті, губися, не розумієш особливості розвитку, не маєш уявлення як робити правильно… чудово, що є такі професіонали, які допомагають прийняти і зрозуміти ситуацію. Я не могла зрозуміти дитину, як працювати з нею…Після відвідування занять я навчилася спілкуванню з своєю дитиною і розуміти її, правильно соціалізувати, коректувати поведінку. Це дуже зорово, що є такий центр допомоги батькам,  дітям і суспільству в цілому», – поділилися своїми враженнями батьки, що отримали послугу РВ.

Висновком обох круглих столів стало рішення про створення робочої групи для вирішення повсякденних потреб з представниками органів влади, фахівцями освіти, соціального захисту, охорони здоров’я, громадськими організаціями, які займаються людьми з інвалідністю. Представники влади, спеціалісти, батьки наголосили на важливості впровадження і поширення послуги раннього втручання. Учасники зустрічей виявили зацікавленість у поширенні інформації про можливість отримання послуги раннього втручання сім’ям, які виховують дітей, що мають вади розвитку, виразили використовувати успішний досвід впровадження послуги РВ у інших містах Дніпропетровського регіону.

Усі заходи реалізовуються за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС) в рамках грантових проєктів як невід’ємна частина спільного Проєкту HealthProm (Великобританія), ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю (НАІУ) і БФ «Інститут раннього втручання» (БФ ІРВ) «Збільшення здібностей громадських організацій, керованих батьками, підтримувати забезпечення реформ, спрямованих на права і потреби дітей з інвалідністю раннього віку в Україні».

Source URL: https://naiu.org.ua/dnipropetrovshhyna-obgovoryuvala-propozytyvnyj-dosvid-vprovadzhennya-poslugy-rannogo-vtruchannya/