Чому складно працевлаштувати осіб з інвалідністю?

Чому складно працевлаштувати осіб з інвалідністю?
19 Березня 2015
Друкувати цю новину

352783Доволі представницька аудиторія зібралася у Львівському обласному центрі зайнятості, щоби обговорити проблемні аспекти працевлаштування осіб з інвалідністю. Окрім керівництва та начальників відділів Львівського обласного центру зайнятості, на засіданні робочої групи були присутні представники Львівської обласної державної адміністрації, Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Львівського обласного центру медико-соціальної експертизи, Територіальної державної інспекції з питань праці у Львівській області.

Охарактеризував роботу обласної служби зайнятості щодо забезпечення роботою осіб з вадами здоров’я директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк. Він констатував, що через складну економічну та політичну ситуацію в країні побільшало осіб з інвалідністю, котрі звернулися за допомогою у працевлаштуванні, й водночас зменшилося число вакансій і працедавців, готових створювати для таких краян робочі місця. У січні-лютому ц. р. соціальними послугами служби зайнятості користувалися 1443 безробітних з обмеженою працездатністю, що на 284 особи більше, ніж в аналогічному періоді торік. Заходами активної політики зайнятості охоплено 190 осіб з інвалідністю. Із них 87 працевлаштовано (на 13 менше, ніж у січні-лютому 2014 року), причому 5 осіб за інформаційної та фінансової підтримки служби зайнятості доєдналися до когорти підприємців-початківців. Ще 92 краяни з проблемами здоров’я скеровано на професійне навчання, 11 залучено до громадських та інших робіт тимчасового характеру. На початку березня за посередництва центрів зайнятості області роботу шукали 1190 осіб з інвалідністю.

Окрім статистичних даних, керівник ОЦЗ назвав низку факторів, через які ускладнюється пошук роботи для неповносправних. По-перше, пропоноване місце праці повинне відповідати рекомендаціям МСЕК. По-друге, 80% безробітних з інвалідністю мають вищу або неповну вищу освіту, тоді як у базі даних вакансій домінують пропозиції працевлаштування для представників робітничих професій. Є ще кілька вагомих причин, які знеохочують осіб з інвалідністю до трудової діяльності. Для прикладу, у середньому особи з обмеженою працездатністю щомісяця отримують виплату допомоги з безробіття у сумі 2600 гривень, тоді як працедавці пропонують заробітну плату в середньому 1500-1600 гривень або половину (четвертину) ставки. Окремі нюанси криються в законодавчому полі й також гальмують процес працевлаштування. Приміром, у разі зачислення на роботу особа з інвалідністю втрачає половину призначеного їй пенсійного забезпечення. Виникає риторичне запитання: чи зацікавлений за таких умов інвалід працювати?

Щоби активізувати повернення краян з обмеженою працездатністю до трудового життя, посадовці служби зайнятості розробили низку пропозицій до чинного законодавства. Основна мета ініціатив – зменшення видатків на пасивну виплату допомоги з безробіття й водночас збільшення асигнувань для розширення ринку вакансій через заохочення суб’єктів господарювання до створення нових робочих місць і працевлаштування на них безробітних.

Доповідь директора доповнила його перший заступник Оксана Іванчук, котра повела мову про виконання підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Соціальними послугами торік скористалися 2844 безробітних з особливими потребами, а працедавці поінформували про наявність 844 вакансій для осіб з нозологіями, з яких майже 51% зосереджено на підприємствах міста Львова. За скеруванням центрів зайнятості укомплектовано 262 такі вакансії або 31%. Решта безробітних з числа осіб з інвалідністю (а це – 529 осіб) працевлаштовано на звичайні вільні робочі місця, про які заявили фірми і компанії. Як свідчить практика, якісна складова вакансій для краян з інвалідністю не сприяє їхньому укомплектуванню. Лише 56 пропозицій роботи (або 6,6%) були призначені для працівників з вищою освітою, 378 (або 44,8%) – для представників робітничих професій, у 11,7% задекларованих вільних місцях праці пропонувався режим неповної зайнятості.

Через відсутність законодавчо визначених важелів впливу на працедавців, котрі висувають до потенційних співробітників надто високі вимоги або формально подають інформацію про вакансії задля виправдання у разі невиконання чотирьохвідсоткового нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю. Водночас у чинному законодавстві нема фінансових стимулів для суб’єктів господарської діяльності за прийом на роботу осіб з інвалідністю.

На думку директора Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Галини Мисаковець, щоби ситуацію у сфері зайнятості осіб з інвалідністю змінити на краще, потрібно запровадити комплекс реформаторських дій. Передусім, удосконалити порядок їхнього працевлаштування відповідно до визначеного нормативу, прописати пільги для працедавців, котрі активно сприяють зайнятості особам з нозологіями, провести атестацію робочих місць на підприємствах, змінити положення про надання дотацій у разі створення спеціальних робочих місць для тих, хто має ушкоджене здоров’я, тощо.

Уважно вислухавши промовців, заступник голови Львівської ОДА Володимир Харчук висловив своє бачення розв’язання озвучених проблем. Він порадив посадовцям ОЦЗ детально описати пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства з тим, аби ознайомити з ними народних обранців Львівщини. Він порекомендував написати окрему програму зайнятості осіб з інвалідністю, у якій чітко визначити механізм виділення коштів з обласного бюджету виключно для працевлаштування осіб з обмеженою працездатністю.

Львівський ОЦЗ

  Категорія: